Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №774 від 01.09.2016p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Як модернізувати «Рівнеоблводоканал»?

Як модернізувати «Рівнеоблводоканал»?

Комунальні підприємства України мають дуже зношені основні фонди. Це не таємниця. Річ у тім, що основна наша інфраструктура має радянське «коріння». Тобто була збудована ще у шістдесяті-сімдесяті роки. До того ж, навіть за часів СРСР грошей на її ремонт не завжди вистачало. Сьогодні старіння мереж та обладнання є основною проблемою галузі. До речі, це далеко не тільки «головний біль» місцевої влади, а й додаткові витрати усіх нас – споживачів. Річ у тім, що чим більші втрати у комунальників, тим вищі тарифи у споживачів. Таким чином, для того, аби платити менше, а послуги отримувати кращі, потрібні інвестиції в капітальний ремонт та реконструкцію. Де ж їх взяти? З цим питанням автор звернувся до директора найбільшого комунального підприємства Рівненщини РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» Андрія Карауша.

Дійсно, перед нашим підприємством стоїть проблема модернізації та капітального ремонту. Більша частина наших мереж збудована більше двадцяти п’яти років тому. Для того, аби зрозуміти масштаб господарства, яке знаходиться на балансі у «Рівнеоблводоканалу», скажу, що загальна протяжність водопровідних мереж – 627 км, каналізаційних мереж – 496 км, Водозабір здійснюється із підземних джерел, які налічують 116 артезіанських свердловин, що розташовані на 7 водозабірних майданчиках Піднята вода очищається на чотирьох станціях знезалізнення, загальною потужністю 121,5 тис. м3 /добу та знезаражується гіпохлоритом натрію марки «А» на семи дозаторних установках: Горбаківський водозабір (Гощанський район) – дві станції, потужністю 40 тис. м3 кожна; Рівненський водозабір, майданчик «Новий Двір» міста Рівне – 1 станція на 40 тис. м3; Гощанський водозабір смт. Гоща – 1 станція на 1,5 тис. м3. Споживачам питна вода подається 7-а насосними станціями ІІ і ІІІ підйомів, на яких встановлено 37 електронасосних агрегатів, а також 22-а окремими підвищуючими насосними станціями та 30-а підвищуючими насосними агрегатами, встановленими на ЦТП. Для зберігання запасів води на підприємстві експлуатується 17 резервуарів чистої води, загальним об’ємом 107,8 тис. м3 та 10 водонапірних башт, загальним об’ємом — 210 м3. Кількість вуличних водорозбірних колонок в місті Рівне — 59 шт., в смт. Гоща та селах Гощанського району — 56 шт. Стічні води від споживачів перекачуються на очисні споруди 26-а каналізаційними насосними станціями: в м. Рівне — КНС – 18 шт. та ГКНС-1 шт., смт. Гоща — КНС- 3 шт., смт. Квасилів — КНС — 2 шт, с. Олександрія — КНС — 2 шт. На всіх КНС встановлено 65 електронасосних агрегати. На балансі підприємства знаходиться 4 каналізаційних очисних споруди, загальною проектною потужністю 37,9 тис. м3/добу, в тому числі: місто Рівне — 25 тис. м3/добу; смт. Квасилів — 10 тис. м3/добу; смт. Гоща — 2,7 тис. м3/добу; с. Олександрія — 0,2 тис. м3/добу Окрім того, стічні води очищуються на КОС ПАТ «Рівнеазот» в обсязі 30-35 тис. м3. на добу.

Маючи на балансі таке господарство, на жаль, можна констатувати, що його модернізація та відновлення відбуваються зовсім не тими темпами, якими хотілося б. Нині єдиним джерелом для проведення ремонтів, реконструкцій є інвестиційна програма підприємства, яка погоджується щороку Рівненською обласною радою, та затверджується НКРЕКП. Інвестиційна програма затверджується в розмірі амортизаційних відрахувань. Звісно, цих коштів не достаньо для комплексної модернізації нашого підприємства і зниження собівартості послуг. Саме тому ми розробили програму по залученню інвестицій від Європейського інвестиційного банку. Фахівці цієї установи вивчили нашу пропозицію. Тому ми очікуємо, що вже найближчим часом будуть виділені кошти. Для будівництва очисних споруд, реконструкції трьох водоводів та технічне переснащення компресорних станцій потрібно більше 688 мільйонів гривень. Враховуючи те, що таких грошей наш обласний та міський бюджети не мають, і навряд чи найближчі роки будуть мати, можливість отримати на пільгових умовах кошти в Європейського інвестиційного банку є єдиною можливістю провести капітальну реконструкцію. Думаю, наша громада повинна підтримати цей проект, адже забезпечення сотень тисяч мешканців області якісною подачею води та ефективним очищенням каналізаційних стоків є дуже важливим.

01.09.2016Записав Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2016p. 
На головну сторінку