№835 від 09.11.2017p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Багато хто вважає побілку дерев чисто декоративним актом і відноситься до неї відповідно. А чи так це насправді?
Щоб зрозуміти сенс побілки, потрібно сказати кілька слів про кору дерева, яку, власне, і білять. Кора для дерева - як шкіра для людини: захищаючи внутрішні органи, вона першою зустрічає всі несприятливі умови зовнішнього середовища. А їх чимало: різкі коливання температур, хльосткий вітер, пригрів і сильні морози, зуби гризунів, дія шкідників, та й самих людей з їхньою звичкою розвести багаття під деревом і вирізати на корі своє безсмертне ім’я або послання «Вася + Катя = любов». Кора отримує сонячні опіки й обмороження, грубіє та тріскається, хворіє і відшаровується. Хто з нас не бачив різницю між гладкою шкірочкою молодого саджанця і шорсткою потрісканою корою старого дерева? А до чого приводить травма шкіри, теж знають усі - до хвороби: усередину організму проникають інфекції та шкідники, послабляють його, ведуть до передчасного зів’янення і загибелі.
Тому кору дерева необхідно захищати. Ось для цього і призначена побілка, вона:
- охороняє кору дерева від опіків - зимових і ранньовесняних, коли листя, що служить захистом від сонця, з природних причин попросту немає;
- захищає від перепадів температур, а значить - запобігає розтріскуванню кори (поява морозобоїн);
- допомагає захистити від комах-шкідників, личинки яких поселяються в корі.
Так що ставитися до побілки дерев як до чисто декоративного заходу - помилка. Багаторічний досвід садівників однозначно свідчить: це ефективна захисна міра для кори.
Білити необхідно як дорослі дерева, так і молоді. Чимало садівників переконані, що молоді деревця білити не можна, тому що побілка може обпалити ніжну кору. До того ж, стискаючи стовбур, вона перешкоджає його росту (стовщенню). Чи так це?
Проблема, як завжди, має дві сторони. Без сумніву, висока концентрація вапна шкодить молодій корі, але цього можна уникнути. Зменште вдвічі вміст вапна, скористайтеся водоемульсійною або акриловою фарбою або, зрештою, срібною біомаскою. Але якщо зовсім не білити, то сонячні опіки і морозобоїни нанесуть молодому деревцю збиток незмірно більший, ніж можлива шкода від вапна.
Для приклада, гляньте на саджанці, які вирощувалися в розпліднику. Найчастіше вони живуть там у тісноті і не отримують світлове загартування. А коли ми висаджуємо таке деревце у свій сад, воно потрапляє на відкритий простір і легко одержує сонячний опік кори. Тому молодим деревцям побілка просто необхідна, особливо при осінній посадці.
09.11.2017 |
Рівне-Ракурс №10 від 09.11.2017p. На головну сторінку |