Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №840 від 14.12.2017p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс подій

Конфлікт на Толстого, 10

Конфлікт на Толстого, 10

Акт другий. Частина перша

Рівне відрізняється від столиці та міст - «мільйонників» не тільки своїм розміром. Наш обласний центр дуже малоконфліктне місто, навіть, якщо порівняти його з сусідніми містами. Саме тому, війна навколо будівництва на пустирі, що знаходиться за адресою: місто Рівне, вулиця Толстого, 10 є винятком, хоча і доволі неприємним.

Як і будь-яка війна, ця, розпочалась несподівано, принаймні на перший погляд. Коли років десять тому, на прохання прокуратури, Рівненська міська рада виділила ділянку під будівництво житлового будинку, ніхто, особливо, на це рішення уваги не звернув. Мало що і кому тоді виділялося. Однак, будівництво ніяк не розпочиналося. Сама ділянка, яка до цього була відома в місті автостоянка, з роками перетворилася на порослий густим чагарником пустир, де крім численних зграй собак, нікого не було. Так що ділянка окрасою центру Рівного не була і не є.

На початку минулого року, вже новий орендар ділянки на Толстого, 10 почав готуватися будувати житловий будинок. І тут почалось. Творча інтелігенція міста піднялася проти будівництва. Чому? Річ у тім, що поряд з ділянкою знаходиться територія обласного краєзнавчого музею і, на думку його працівників, поява нової багатоповерхівки призведе до руйнування самого музею... Переповідати подальшу фабулу конфлікту марно через величезний обсяг доказів та контрдоказів обох сторін. В цій ситуації пробували розібратися і міські депутати, були спроби провести громадські обговорення, які закінчилися скандалом і ледве не масовою бійкою. На сесії міської ради приходили численні групи підтримки кожної із сторін. В цілому такого яскравого шоу громадське життя Рівного не знало давно. І ось, в під кінець 2016 року, конфлікт якось сам собою затих. Жодна із сторін на поступки не пішла, але тема зникла з стрічок місцевих новин. І ось, минулого понеділка, ми отримали запрошення до Краєзнавчого музею на прес – конференцію та в додаток прес-реліз:

«Історичний центр Рівного знову під загрозою!!!

На ділянці Толстого, 10 знову розпочалась підготовка забудови. Закликаємо рівнян захистити історико-культурне надбання міста, а журналістів інформувати громаду про нову спробу незаконного будівництва, що спотворить історичне обличчя Рівного. 

В охоронній зоні пам’ятки архітектури Національного значення (Гімназія, 1839) № 599 – охоронний договір № 101 від 21 квітня 2015 року (тепер приміщення Рівненського обласного краєзнавчого музею) « ТОВ Українська промислова інвестиційна група» з 2016 року намагається звести 12-ти поверховий житловий будинок. Згідно з проектом даного будівництва відстань між житловим будинком та пам’яткою архітектури становить до 50-ти метрів. Це загрожує руйнації пам’ятки, знищенню ландшафтного середовища навколо неї. Археологічна експертиза даної земельної ділянки, яка розташована в історичній частині міста Рівного не проводилась. А в ході археологічної експертизи, проведеної РФ ДП НДЦ «ОАСУ – Рівне» Інституту археології НАН України на суміжній ділянці за адресою м. Рівне. вул. Толстого, 20 виявлено культурний шар поселення княжої доби ХІІ-ХІІІ ст., що потребує проведення рятівних археологічних досліджень. 

Міністерство культури дало дозвіл, а після суспільного резонансу призупинило дії свого листа від 25.02.2016 р. № 587/10/13-16 стосовно погодження проектної документації об’єкта «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по вулиці Толстого,10 в м. Рівне» та відповідного Договору на проведення земляних робіт від 12.03.2016 № 22-007/163 виданого Мінкультури на ім’я І.І. Ярош – директора ТОВ «Українська промислово-інвестиційна група» до отримання результатів громадського обговорення питань, пов’язаних з реалізацією вказаного проекту.

Громадські слухання відбулись 30 травня 2016 року у міському Будинку культури, на яких з 300 присутніх 193 виступили за мораторій на будівництво житлового будинку по вулиці Толстого, 10, про що було повідомлено Міністерство культури України управлінням культури і туризму Рівненського міськвиконкому.

Приміщення Рівненського обласного краєзнавчого музею є єдиною пам’яткою архітектури Національного значення І пол. ХІХ ст. у м. Рівне, яка може опинитись у дворі 12-ти поверхового будинку. Якщо це відбудеться, що залишимо нащадкам та покажемо гостям, і як збережемо дух епох та велич поколінь???

УСІ РАЗОМ ЗБЕРЕЖЕМО ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНЕ НАДБАННЯ РІДНОГО МІСТА!!!»

Виступ на прес-конференції директора музею Олександра Булиги та працівників цього закладу культури в цілому повторювали тези викладені в прес – релізі. Більш змістовним був виступ начальника міського управління культури Тараса Максименка. Він повністю підтримав вимоги працівників обласного Краєзнавчого музею та активістів і повідомив, що готується позов до суду про відміну першого рішення щодо виділення земельної ділянки на вулиці Толстого, 10. Тобто, фактично в конфлікті між забудовниками та музеєм з’являються нові «фігуранти» - це прокуратура та міська рада Рівного. Також начальник управління культури заявив, що він особисто буде зустрічатися з міністром культури та буде говорити про ситуацію на вулиці Толстого, 10. Також Тарас Максименко не виключив і проведення акцій прямої дії, про які говорили деякі присутні на прес – конференції. Тобто, ситуація навколо пустиря в центрі Рівного знову загострюється.

Хоча на думку автора не менш актуальним є питання про подальшу долю самого краєзнавчого музею. Більшість присутніх на прес-конференції були саме його працівники, які «намалювали» дуже невтішну картину стану музею. Приміщення гостро потребують ремонту та реконструкції, а ніхто з обласної влади навіть не прийшов на прес – конференцію. Обурення інтелігенції можна зрозуміти. Культура завжди в нас була на останньому місці за рівнем фінансування, а нині ті пам’ятки, що ще збереглися, руйнуються. Тому дійсно, якщо обласний бюджет немає коштів на повноцінне утримання такого великого культурно – історичного комплексу як Краєзнавчий музей, можливо варто було б його передати місту. Тим більше, що сьогодні на захисті інтересів цього обласного закладу виступає начальник саме Рівненського міського управління культури.

14.12.2017Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 14.12.2017p. 
На головну сторінку