№842 від 28.12.2017p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Думка експерта
Сьогодні хороший ріелтор - це доброзичливий і ввічливий професіонал, майстер ефективного спілкування, який швидко знайде для вас оптимальний варіант комерційної або житлової нерухомості та допоможе владнати всі юридичні питання в процесі оформлення угоди. Тож не дивно, що до ріелтерів високого класу і більш високі вимоги: вони повинні орієнтуватися в питаннях архітектури, містобудування, законодавства, іпотеки, банківських програм та страхових технологій.
«Ідеальних квартир, які цілком і повністю відповідають вимогам клієнта, не існує»
При підборі квартири кожна людина тримає в голові безліч чинників, які необхідно врахувати при покупці. Як правило, покупець уже намітив і тип будинку, в якому хоче купити житло, і район, і кількість кімнат, і, звичайно, ціну. Тому приступаючи до пошуку, він сподівається отримати відповіді на всі свої запити. А завдання це не просто складне, а практично нездійсненне - ідеальних квартир, які цілком і повністю відповідають вимогам клієнта, просто не існує. Особливо, якщо необхідно врахувати думку всіх членів сім’ї.
Отже, одна з найголовніших помилок - початкова налаштованість на максимум і віра в існування «ідеальних» квартир.
- «Те, що є на наш бюджет, нам не подобається, а те, що нам подобається, набагато дорожче» - одна з найпоширеніших фраз покупця після кількох переглядів, - пояснює знаний рівненський експерт з нерухомості Олександр Ляшук. - А все тому, що людина спочатку налаштувалася на максимум. Образно кажучи, «хочу трикімнатну за п’ять хвилин від зупинки громадського транспорту, з вікнами в тихий двір, не вище сьомого поверху, не дорожче ...». І - ні кроку назад, хоча, якщо подумати, 10 і навіть 20 хвилин від зупинки - різниця не така вже принципова, якщо всім іншим вимогам квартира відповідає.
Дійсно, чим гнучкіший клієнт, тим ефективніше пошук. У нашій практиці було чимало угод, коли в процесі підбору вимоги клієнта змінювалися, іноді навіть кардинально - аж до покупки квартири в іншому районі або придбання трикімнатної замість двокімнатної. Наприклад, був випадок, коли клієнт спочатку хотів купити двокімнатну в центрі, а придбав трикімнатну на Костромській. І залишився задоволений, тому що за площею вона була майже на третину більше всіх попередніх варіантів і приблизно на 10% дешевше.
«Якщо ціни на ринку нерухомості не ростуть, то тиждень-другий нічого не вирішує»
Друга помилка, яка, власне, випливає з першої - це поспіх. Тобто, коли клієнт, невірно сформулювавши свої вимоги, втомився від нескінченних переглядів варіантів, які його не влаштовували з самого початку, через деякий час погоджується на першу-ліпшу пропозицію.
- Якщо ціни на ринку нерухомості не ростуть, то тиждень-другий нічого не вирішує, - коментує Олександр. - Щоб не зробити цю помилку, потрібно зупинитися, озирнутися і, все-таки, постаратися чітко сформулювати свої вимоги. Психологи в цьому випадку радять вибрати головне з першорядного. Адже коли ви підбираєте собі нове житло, то всі ваші побажання до нього цілком розумні, а багато - і першорядні. Однак задовольнити їх в одному прийнятному за ціною варіанті, як правило, неможливо. Тому і потрібно з першорядного вибрати головне. Для цього є досить точні та випробувані способи. Наприклад, зібрати всіх членів сім’ї та попросити кожного оцінити всі пункти списку побажань за 10-бальною шкалою з подальшим визначенням середнього арифметичного.
У підсумку ви отримаєте список ваших вимог до нового житла відповідно до ваших пріоритетів. І стане в нагоді він вам двічі. По-перше, коли будете формулювати «технічне завдання» для ріелтора. По-друге, список послужить необхідним орієнтиром, коли, вибираючи з безлічі варіантів, ви будете відчувати на собі тиск власних швидкоплинних емоцій та інших психологічних чинників.
Ще одна з помилок - недовіра до ріелтора. Адже ви приходите в компанію за безпекою та професійною послугою. При цьому найчастіше звертаєтеся в те чи інше агентство нерухомості за рекомендацією або виходячи з відгуків. Так будьте послідовними - довіра і партнерська взаємодія з агентом дають чудовий результат. Ріелтор теж людина, у відповідь на щирість з боку клієнта він з великим бажанням захищатиме ваші інтереси, прагнутиме показати якомога більше варіантів і торгуватиметься з продавцем до останнього.
«Купувати квартиру тільки тому, що вона дешевше - в корені невірно»
Помилкою, яка загрожує найбільш непередбачуваними наслідками, є купівля дуже дешевої квартири, та й взагалі - прагнення заощадити.
- Не буває в нашому житті, щоб за «мало» купити «багато», - вважає Олександр Ляшук. - Звичайно, трапляється всяке, але статистично чудеса на ринку нерухомості відбуваються так само часто, як у будь-якій іншій сфері (тобто, ніколи, тому що 0,1% для статистики - ніщо). Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Не може бути на ринку повноцінної якісної пропозиції значно нижче за вартістю порівняно з іншими варіантами. Якщо пропозиція набагато дешевше ринкової вартості - шукайте підступ. Швидше за все, або квартира має приховані дефекти, або щось не в порядку з документами.
Найчастіше люди дуже жорстко обмежують себе бюджетом, відмовляючись навіть розглядати варіанти дорожче запланованої суми. Однак купувати квартиру тільки тому, що вона дешевше - в корені невірно. Звичайно, спочатку здається важливим, що вдалося заощадити кілька тисяч доларів, проте нерідко така економія є разовою, через рік ви про неї забудете. А ось неблагополучні сусіди або, скажімо, непривабливий вигляд з вікон залишаться і будуть з року в рік нагадувати про помилку. На мій погляд, краще скористатися кредитом в банку або позичити відсутню суму у близьких, ніж заощадити на якості об’єкта.
Домовленості на словах також відносяться до вельми поширених помилок.
- Будь-які домовленості повинні бути обумовлені письмово, - наголошує експерт. - Що залишається в квартирі після операції, яким буде кінцевий стан квартири, коли випишуться (знімуться з реєстраційного обліку) члени сім’ї продавця, - всі ці та багато інших речей повинні бути обумовлені письмово. Якщо цього не зробити, навряд чи потім вийде щось довести. І тут допомогу ріелторів неможливо переоцінити. По-перше, юристи агентства прописують всі нюанси в попередньому договорі. Крім того, в агентствах нерухомості з незаплямованою репутацією угода вважається завершеною тільки тоді, коли договір купівлі-продажу пройшов державну реєстрацію, а клієнт отримав ключі і підписав акт прийому-передачі купленої квартири.
«Зволікаючи з покупкою, можна дочекатися реального підвищення цін на нерухомість»
Звичайно, покупці роблять й інші помилки. Наприклад, багато з них можуть роками шукати відповідний об’єкт, будучи впевненими, що кращий варіант ще попереду. Але так довго шукати житло Олександр Ляшук не радить, оскільки можна втратити дійсно вигідні можливості.
- Треба навчитися правильно оцінювати пропозиції та вибирати найбільш вигідні як за ціною, так і за загальним станом, - ділиться досвідом очільник ріелторської спільноти Рівненщини. - А зволікаючи з покупкою, можна дочекатися реального підвищення цін на нерухомість, передбачити яке досить складно. Крім того, покупець практично ніколи не думає, як продавець. Це теж помилка, оскільки розглядаючи покупку ще й з точки зору майбутнього продажу, покупець зможе вибрати найбільш вигідну і ліквідну надалі пропозицію.
І, нарешті, ще одна помилка, яка може стати причиною втрати не тільки часу і нервів, а іноді - і грошей. Ця помилка полягає в упевненості, що покупець нерухомості може легко обійтися без ріелторів та юристів. А між тим, ріелтор - не просто посередник, який допомагає провести операцію. Це незамінна людина для тих, хто хоче придбати нерухомість без зайвих втрат.
Звичайно можна підібрати в Інтернеті відповідні об’єкти, але якщо немає особи, яка представляє ваші інтереси і помічає всі тонкощі угоди, в тому числі і спроби обману, то в підсумку можна втратити велику суму грошей, не отримавши те, що передбачалося отримати. Тільки професійний ріелтор здатний допомогти мінімізувати витрати і ризики.
28.12.2017 | Рівненське регіональне відділення Асоціації фахівців з нерухомості України 33000, м. Рівне, вул. Набережна, 14; тел.: (050) 674-68-07 |
Шановні колеги, друзі та партнери! Прийміть найщиріші привітання з Новим роком та Різдвом Христовим! Ці свята - найулюбленіші, бо вони дарують надію на світле і щасливе життя. Бажаємо, щоб у новому 2018 році у кожного з нас справдилися найзаповітніші мрії та реалізувалися найамбітніші проекти. Здоров’я та благополуччя Вам і Вашим родинам! З найкращими побажаннями, Рада Рівненського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості України
Рівне-Ракурс №10 від 28.12.2017p. На головну сторінку |