№847 від 08.02.2018p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Як не дивно це звучить, але у двадцять першому сторіччі питання про забезпечення мешканців послугою централізованої каналізації залишається для всіх обласних центрів України дуже актуальним, і Рівне не є виключенням. Річ у тім, що за «радянських часів» водопровідні та каналізаційні мережі будувалися дуже активно, однак, як і сьогодні, коштів не вистачало і тому, так званий «приватний сектор», залишався обділений централізованим водопостачанням та водовідведенням (каналізацією). Тоді це вважалося правильним, тому що згідно генерального плану розвитку обласного центру, фактично усі райони малоповерхової забудови з часом планувалося знести, а на їхньому місті побудувати мікрорайони багатоповерхівок. Сьогодні такі плани вважаються фантастикою, але в 70 – 80 роках минулого сторіччя вони були абсолютно реальними. Плани планами, а дійсність виявилась зовсім іншою - СРСР розвалився і замість мікрорайонів почали, як гриби після дощу, з’являтися котеджні містечка і, зрозуміло, без централізованої каналізації.
І ось, 6 лютого, в залі засідань Рівненського міськвиконкому відбулася презентація масштабного проекту із забезпечення послугами централізованої каналізації мешканців масиву Басів Кут. Володимир Хомко так охарактеризував важливість для обласного центру вирішення цієї проблеми: «Питання не просто назріле, воно перезріле. Через відсутність централізованої каналізації ми фактично вже загубили верхній водоносний шар під Рівним, і якщо ситуацію не виправити, екологічні наслідки будуть жахливими. Район Басового Кута прилеглий до озера та річки Устя, і тому зупинка потрапляння каналізаційних стоків через грунтові води в ці водойми сама по собі покращить ситуацію на наших водоймах. До того ж досвід проведення каналізації на Басовому Куті стане дуже в нагоді при прокладені каналізації в Тинному, Новому Дворі та інших районах малоповерхової забудови. Головна роль у здійсненні цього проекту належить нашому комунальному підприємству «Рівнеоблводоканал».
Андрій Карауш директор РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал»:
- Дійсно, проект амбітний, ми розробляли його з фахівцям з Національного університету водного господарства та природокористування. Активну участь в розробці проекту приймав депутат міської ради Чугуєвець Анатолій, ну і безперечно безпосередньо міський голова Хомко Володимир Євгенович. Що стосується самої схеми його втілення – ми плануємо прокласти 15 кілометрів нових магістральних каналізаційних мереж і збудувати п’ять надземних локальних очисних споруд (ЛОК). Стоки будуть потрапляти до них і очищуватися до безпечного рівня, згідно погодженого гранично допустимого скиду. Така технологія є новою для Рівного, хоча на нашому підприємстві вона вже діє і досить давно. Річ у тім, що в районі Басів Кут мешкає 4366 мешканців. Тому прокладати класичну каналізаційну мережу недоцільно, тому що це суттєво збільшить вартість тарифу на водовідведення.
А за допомогою використання ЛОКів, вартість очистки одного кубометра стоків не перевищуватиме 5,5 грн., що менша ніж в цілому по місту. Що стосується фінансування, то нами закладена сума у 8,5 мільйонів гривень в план роботи з Європейським Інвестиційним банком. Звісно цих грошей не вистачить, але міська влада Рівного готова виділити додаткові кошти з міського бюджету. Також ми розраховуємо на спільне фінансування і мешканців Басова Кута. Термін виконання будівельних робіт по проекту – 36 місяців. Звісно, є і проблемні моменти.
В першу чергу, це питання виділення землі, геологічне вивчення грунтів і, поверхневих стоків (дощі, сніг, грунтові води). Дійсно, в Рівному немає окремої «зливової» каналізації, і тому у водойми потрапляє забруднена вода з вулиць, однак повноцінна зливова каналізація для такого міста як Рівне коштує дуже дорого і її будівництво не під силу міському бюджету. Тому потрібно починати з того, що ми реально можемо зробити – забезпечити послугами централізованої каналізації усі райони малоповерхової забудови, що значно покращить екологічну ситуацію в місті. Хочу звернутися до мешканців Басова Кута – без вашої допомоги ми не зможемо здійснити цей проект, і саме від вас залежить чи будуть наші діти та онуки жити в екологічно безпечному місті, чи навпаки, ми будемо мати катастрофічну ситуацію і брудне місто.
08.02.2018 | Володимир Конєв |
Рівне-Ракурс №10 від 08.02.2018p. На головну сторінку |