№207 від 29.09.2005p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Громадянський форум
24 вересня в Києві відбувся установчий з’їзд новоствореної громадської організації “Громадянський форум “Об’єднаймо Україну”. Головою політичного об’єднання було обрано першого Президента Незалежної України Леоніда Кравчука. Головна мета зібрання, на думку його учасників, випливала з самої назви форуму - об’єднати Україну. Крім цього, представники СДПУ(о), “Трудової України”, “Нової демократії”, котрі складають більшість серед членів організації, прийняли її статут та звернення до громадян України, у якому закликали народ до консолідації заради майбутнього країни.
На форумі були присутні 392 делегати з усіх регіонів України. Розпочалася робота з’їзду з обрання усіх його робочих органів. Після цього з вітальним словом виступив голова організаційного комітету форуму Леонід Кравчук. Він подякував усім учасникам форуму за підтримку, й сказав наступне:
- На з’їзд прибули делегати з усієї України, і це є знаковою подією. Наш установчий з’їзд повинен стати початком нових цивілізованих тенденцій в суспільстві.
- Нині в Україні зростає взаємна недовіра, нетерпимість, непримиримість, оманливе відчуття несумісності інтересів і пригнічення одних іншими. За таких умов поглиблюється розкол у політичній сфері між прихильниками влади й опозиції, до якого зараз додався ще й розкол у правлячій коаліції; загострюється регіональне й культурне протистояння; поглиблюється прірва між владою та суспільством; набуває загрозливих форм соціальне протистояння.
- В країні продовжуються політичні репресії. Порушуючи всі норми, інакомислячих привселюдно викликають в прокуратуру без рішення суду, роблячи їх в очах громадськості злочинцями.
- Влада не може впоратися з наявними кризовими явищами. Тому, як перший Президент незалежної України, як громадянин я став ініціатором створення Громадянського форуму, який, всупереч популізму влади, абстрактним гаслам, що чутні зараз з усіх боків, буде займатися реальною роботою по об’єднанню нашої країни. Громадянський форум, головною метою якого є встановлення миру та злагоди в Україні, має сприяти переорієнтації системи відносин між владою та суспільством у такий спосіб, щоб впливову роль в суспільно-політичному житті відігравали саме органи самоврядування, громадські інституції.
Леонід Кравчук запевнив, що Громадянський форум буде домагатися припинення політично мотивованих репресій проти опозиції, працювати над подоланням соціально-економічних протиріч і сприяти реалізації політичної реформи, налагодженню партнерських та дружніх відносин із сусідніми державами, вирішенню питання про статус російської мови в Україні у правовий, а не ідеологічний спосіб. Для успішної реалізації поставлених завдань будуть залучені експертна рада та правозахисна група, що працюватимуть у рамках діяльності Форуму.
Ще більш різкими у своїх
висловлюваннях щодо діяльності Уряду Тимошенко були інші виступаючі. Особливо багато критики пролунало на адресу міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, міністра охорони здоров’я Миколи Поліщука й міністра культури Оксани Білозір.
Прийняли учасники Громадянського форуму і статут організації, у якому, зокрема, йдеться:
“Основною метою діяльності Організації є сприяння досягненню громадянської злагоди в Україні та захист законних соціальних, економічних, громадянських творчих та інших спільних інтере-сів своїх членів.
Організація ставить перед собою такі основні завдання:
- сприяння опрацюванню стратегічних підходів і пріоритетів у досягненні громадянської злагоди в Україні;
- сприяння розвитку наукових досліджень у сфері громадянського непорозуміння з використанням міжнародних стандартів, проведенню наукових досліджень у цій сфері;
- вивчення політичних, економічних, соціальних, правових інтересів населення та участь у розробці відповідних програм, що відповідають цим інтересам;
- сприяння підвищенню рівня порозуміння усіх громадян України задля подолання регіональних протиріч.”
Головою Громадянського форуму було одноголосно обрано Леоніда Кравчука, котрому організація студентських профспілок вручила гетьманську булаву, поздоровляючи тим самим із новим призначенням.
Заступниками голови учасники об’єднання обрали екс-губернатора Одещини Володимира Гриневецького, члена політради партії “Трудова Україна” Дмитра Табачника, керівника київської організації форуму Ларису Скорик та екс-губернатора Луганщини Віктора Тихонова.
Останнім питанням порядку денного стало прийняття звернення учасників Установчого з’їзду Громадянського форуму “Об’єднаймо Україну” до всіх громадян нашої держави. Його текст ми пропонуємо вашій увазі цілком.
Звернення учасників Установчого з’їзду Громадянського форуму “Об’єднаймо Україну” до всіх громадян України
Ми, учасники установчого з’їзду Громадянського форуму “Об’єднаймо Україну” констатуємо, що атмосфера ворожнечі й політичного протистояння в Україні не минула із завершенням виборів Президента, в країні продовжує тліти вогонь суспільного розбрату. Це не могло не відбитися на соціальному та економічному становищі держави, духовності суспільства, на становищі кожного громадянина.
Загальмувався розвиток економіки, вперше з 1999 року розпочався спад ВВП, набирає обертів неприборкана інфляція, стрімко зростає заборгованість із заробітної платні, небаченого розмаху набула корупція. Країна катастрофічно швидко втрачає позиції, що великими труднощами були виборені протягом останнього десятиріччя. Та найстрашніше, що прості українці втрачають надії – на впевненість у завтрашньому дні, на чесність, прозорість та ефективність влади, на припинення практики політичних репресій та переслідувань кожними новими переможцями владних змагань своїх попередників.
Сьогодні йде мова про саме майбутнє України. Про ті сокровенні очікування українського народу, що пов’язані з державою, а у більш глобальному конспекті – з місцем України у майбутньому світі. Ми більше не маємо права на розбрат, що несе за собою лише новітню руїну. Ми з болем визнаємо, що українське суспільство втомилося від політичних чвар та протистоянь, від безпорадності нового керівництва, втомилося чекати на національну ідею, нові політичні програми інтеграційного характеру, здатні об’єднати український народ від Сходу до Заходу в цілісну державу. Саме це об’єднання має стати найголовнішим завданням усіх політичних сил, що прагнуть щасливого майбутнього для свого народу і своєї країни, своїх дітей та онуків. Для нашої держави це надскладне завдання, враховуючи, що в одних територіальних межах проживають представники різних культур, чи навіть різних цивілізацій.
Ми маємо відповісти на виклик історії та збагнути, що не можна вибороти щастя для України в протистоянні українців з українцями. Ми маємо об’єднати сили всього суспільства навколо тих цінностей, які поділяє більшість громадян України на Сході й на Заході, ми маємо знайти мужність поступитися часткою тих вимог, які ще не знайшли загальнонаціонального компромісу. Для цього ми повинні відмовитися від пошуку “єдино вірної” системи поглядів, визнати той факт, що ми – різні, ми маємо жити разом, поважаючи погляди один одного.
Створення та закріплення позитивних і об’єднуючих суспільних цінностей – ось та мета, що стоїть сьогодні на порядку денному.
Ми не можемо і не повинні створювати якусь нову ідеологію, яка б підійшла всім українцям. Але ми мусимо досягти того, щоб політичні розходження залишались у сфері політики, не сварили батька й дітей, брата з сестрою. Відповідальній політичній еліті слід відмовитися від використання політичних технологій, побудованих на “пошуку ворога”, та негайно перейти до інтегративних стратегій об’єднавчого характеру, культивації справжнього патріотизму, національної гордості, єдності, спільних цілей подальшого розвитку українського суспільства.
Саме такі амбіційні завдання ставить сьогодні перед собою наш Громадянський форум. Його діяльність має стати початком процесів політичної консолідації українського суспільства заради щастя і процвітання нашої Батьківщини. У своїх щиросердних прагненнях ми відкриті для всіх, незалежно від кольору їхніх прапорів, світосприйняття чи віросповідання, ми відкриті для всіх, кому набридли чвари, політичні війни і протиставлення одних українців іншим, ми відкриті для всіх, хто насправді бажає відкинути образи й взаємні звинувачення, зробити крок назустріч один одному й спільними зусиллями від Львова й Ужгорода до Луганська, Донецька й Харкова розбудувати дійсно незалежну демократичну соціальну правову, а найголовніше – щасливу Україну!
Установчий з’їзд Громадянського форуму “Об’єднаймо Україну”,
м.Київ, 24 вересня 2005 р.
29.09.2005 | Євген ОНОПРІЙЧУК |
Рівне-Ракурс №10 від 29.09.2005p. На головну сторінку |