Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №882 від 11.10.2018p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Осіння посадка плодових дерев та кущів.

Осіння посадка плодових дерев та кущів.

Що потрібно знати

Фахівці вважають, осінню посадку варто починати з моменту пожовтіння листя і закінчувати за 15-20 днів до настання стійких морозів. Тому що корені плодового дерева восени зупиняються в зростанні значно пізніше надземної частини, і це забезпечує підживлення поранених під час посадки коренів і навіть утворення мички ще до морозів. Дерева, висаджені восени, починають рости навесні раніше посаджених у весняний термін.

Тому навесні до посадки потрібно приступати раніше, як тільки земля розмерзнеться (але вже не прилипає до лопати). Адже при запізнілій весняній посадці рослини, що ще не прижилися, відразу потрапляють у сухі, пекучі умови й нерідко гинуть від висихання навіть при поливі.

Як садити плодові дерева

Їх можна саджати як восени, так і навесні.

Попередньо підготуйте яму. Потім забийте кіл у її центрі. А роблять це так: на яму кладуть посадкову дошку між контрольними кілочками, потім установлюють кіл так, щоб він увійшов у середній виріз дошки. Довжина кілка має бути такою, щоб він доходив до нижніх гілок саджанця, але не торкався їх.

Саджанці уважно огляньте і гладко обріжте гострим ножем або секатором всі хворі і поламані корені. Одночасно укоротіть приблизно на одну третину й гілки в кроні, роблячи зрізи над брунькою, спрямованою в зовнішній бік від стовбура дерева. Гілки укорочують для того, щоб відновити співвідношення між кореневою системою та надземною частиною саджанця, що порушується при викопуванні саджанця з розплідника. Адже частина коренів відрізається й залишається в ґрунті на тім місці, де виросло дерево. А якщо гілки не вкоротити, то молоде дерево повільно приживається й погано росте в перший рік після посадки.

І не забудьте підготовлений до посадки саджанець вмочити в розчин земляної рідоти й відразу висадити його, не допускаючи обвітрювання коренів. Одночасно з посадкою в кожну яму внесіть добрива: гною - відро, суперфосфату гранульованого - 150 г, аміачної селітри - 50 г і хлористого калію - 50 г. Добрива попередньо ретельно перемішайте з верхнім шаром ґрунту і скиньте на дно ями.

А потім, одна людина лопатою насипає з верхнього шару ґрунту горбок (висота його - дві третини глибини ями), друга ставить на цей горбок саджанець, поруч із кілком, обов’язково з протилежного боку пануючим вітрам. Це надалі охоронить штамбик саджанця від механічних ушкоджень під час вітру.

Навколо дерева зробіть поливну лунку й відразу ж після посадки вилийте в неї 2-3 відра води для більш повного контакту кореневої системи із ґрунтом. Післяпосадковий полив є обов’язковим як при весняній, так і при осінній посадці, але кількість води можна змінювати залежно від вологості ґрунту. При осінній посадці дерева підсапують горбком висотою 30-35 сантиметрів.

Як садити ягідні кущі

Саджанці смородини й аґрусу придатні двох-трирічні, а малини - однолітні з добре розвиненою кореневою системою.

Перед посадкою всі ушкоджені корені підріжте до здорового місця, а надземну частину пагонів укоротіть, залишаючи у смородини пеньок висотою 20-25, в аґрусу та малини 15-20 см.

У кожну посадкову ямку внесіть по 4-5 кілограмів перепрілого гною або компосту й мінеральні добрива: суперфосфату 60-90 г, сульфату амонію і хлористого калію 25-30 г. Гній можна застосовувати тільки добре перепрілий, тому що свіжий, що не розклався, стикаючись з корінням, може викликати їхнє загнивання, а потім і загибель усієї рослини. Добрива перемішайте з землею та скиньте на дно посадкової ями.

Смородину саджайте на 6-8 сантиметрів глибше кореневої шийки, щоб викликати розвиток додаткових коренів. Аґрус і малину - на ту ж глибину, на якій вони росли в розпліднику, або глибше на 3-4 сантиметри. Корені ретельно розправте, землю навколо кущів ущільніть, і полийте з розрахунку відро на 3 кущі, а в суху погоду - по відру на кожний кущ. При осінній посадці кущі ягідників на зиму підсапайте на висоту 20-30 сантиметрів, а при весняних посадках попередньо розпушений ґрунт навколо кущів покрийте гноєм (замульчуйте).

На замітку

Дуже часто невдачі садівників-аматорів походять від занадто мілкої або занадто глибокої посадки. Корені мілко посаджених дерев піддаються дії вітру й сонця, через що саджанці погано приживаються, а іноді й гинуть. Частіше зустрічається інша помилка - занадто глибока посадка. У цьому випадку дерево приживається краще, але росте погано, хворіє й пізно вступає в пору плодоносіння.

Варто пам’ятати, що плодове дерево потрібно саджати так, щоб коренева шийка (місце, де штамбик переходить у коріння) була на рівні поверхні ґрунту, з урахуванням осаду ґрунту.

Щоб посадити дерево на потрібну глибину, поперек ями кладіть посадкову дошку, а садильник установлює саджанець у ямі так, щоб коренева шийка була на 3-4 сантиметри вище нижнього краю дошки, що відповідає рівню ґрунту. Потім руками ретельно розправте всі корені і поступово лопатою засипте їх пухкою землею, злегка струшуючи дерево для заповнення порожнеч між корінням.

Засипавши яму, землю обережно втрамбуйте. Ногу поставте носком до стовбурця й натисніть спочатку каблуком, а потім вже носком взуття. Штамб посадженого дерева підв’яжіть до кілка м’якою мотузкою або шпагатом, підклавши ганчірки або солому в місці зіткнення дерева та кілка. Підв’язувати треба «вісімкою», тобто з перехрещуванням шпагату, не занадто щільно, у двох місцях: унизу, на висоті 12-15 сантиметрів від землі й біля верхнього кінця кілка.

11.10.2018



Рівне-Ракурс №10 від 11.10.2018p. 
На головну сторінку