Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №894 від 03.01.2019p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс незвичайного

Школи, в яких

Школи, в яких

навчання поєднується з красою

Це не просто будівлі, в яких вчаться і навчають, це неймовірні взірці архітектурного генія.

На початку листопада в Лондоні американка Ненсі Етвелл, переможниця Міжнародної премії вчителів, у своїй урочистій промові зробила резонансну заяву. «Сучасна школа дедалі більше тестує дітей, ніж вчить», – сказала вчителька, яку обрали з-поміж більш ніж 5 тисяч номінантів з 127 країн світу.

Класна кімната, зазначила пані Етвелл, має бути місцем «мудрості і щастя», а не стресу і страху відмови.

З цими словами погодились би багато педагогів-просвітників всіх часів, а особливо ті, хто до формули «місце мудрості і щастя» додав ще й естетичну красу.

Сад пізнання

Школа Стове в Бакінгемширі, без сумніву, є однією з найкрасивіших у світі.

Її відкрили у 1923 році серед райських ландшафтів однієї з найромантичніших англійських садиб, яка за тих часів знаходилась під загрозою знесення.

Після того як архітектор Клаф Вільям-Елліс палко відстояв збереження будівлі, її перетворили на школу. Засновник школи і її перший директор Джон Фергюссон Роксбург, сказав, що кожен учень цієї школи «на все життя навчиться бачити красу».

Його учні були щодня оточені красою – від ландшафтного парку з чудернацькими павільйонами, створеного англійським архітектором Ланселотом Брауном («вмілим Брауном») до класичних будівель, спроектованих пантеоном великих англійських зодчих XVIII століття, зокрема, Джоном Ванбрафом, Вільямом Кентом, Робертом Адамом і Джоном Соуном.

Школа в лагуні

Звичайно, не кожна школа може бути такою, як приватний англійський пансіон для дітей аристократів, але красивим може бути і менш привілейований навчальний заклад. Чи існує в світі більш незвичайна школа, ніж плавуча школа в Макоко, розташована в селищі на воді біля узбережжя Лагоса.

Голландська дизайнерська фірма NLE на чолі з архітектором нігерійського походження Кунле Адеємі спроектували просту, але чарівну дерев’яну будівлю серед старих хатинок лагуни.

Макоко – бідне місце, і як і Стове, 90 років тому чиновники планували знести незаконне поселення.

Зараз мешканці Макоко пишаються своїм селищем і школою, яка викликає захоплення всього світу. Працюючи в тісному співробітництві з місцевими жителями, компанія NLE не лише дала дітям Макоко можливість вчитися, але й почуття власної гідності і нову красу в їхньому містечку.

Середньовічна краса

Оксфорд і Кембридж стали зразком дизайну для багатьох університетів світу

В давнину естетика була важливим і невід’ємним чинником для засновників шкіл, особливо тих, де академічне навчання поєднувалось з духовним. Краса і практичність середньовічних коледжів Оксфорда і Кембриджа не лише зберегли свою актуальність і є предметом захоплення й сьогодні, але й стали зразком дизайну для багатьох університетів світу.

Багато студентів обирають Магдален-коледж в Оксфорді далеко не лише через його академічні досягнення, але й красу. Середньовічний монастир з вежею, побудований Вільямом Орчардом, до якого пізніше додали кілька будівель у Вікторіанському стилі, на березі річки Айсіс межують з оленячим заказником.

І це, можливо, зовсім не випадковість, що бібліотека Магдален-коледжу містить неймовірну колекцію книг з архітектури, серед яких і її перший екземпляр – голландське видання 1649 року трактату Вітрувія «Десять книг про архітектуру» (De Architectura) I століття до нашої ери. Вітрувій нагадує архітекторам, що будівлі, які вони споруджують, мають бути надійними, зручними та викликати захоплення.

В оточенні друзів

Найкращі місця навчання завжди оточені книгами. Прогулянка Довгої залою Старої бібліотеки Трініті Коледжу в Дубліні сповнює літературним і архітектурним екстазом.

Залу завдовжки 65 метрів, з усіх боків обшиту деревом, вінчає велике циліндричне склепіння, споруджене у 1860 році. Книжкові полиці, розташовані на двох ярусах зали, містять безліч томів у шкіряних палітурках, поміж яких встановлені бюсти видатних філософів і літературних геніїв.

Після завершення будівництва в 1732 році за ескізами полковника Томаса Бурга, військового інженера, архітектора і члена британського парламенту, бібліотека стала головним культурним центром у місті, сповненому бурхливого літературного, архітектурного та академічного життя.

Галереї та внутрішні дворики

Де би не знаходились коледжі і у якому стилі вони не були би побудовані – готичному, класичному, марокканському або азійському – більшість запозичує архітектурні риси західноєвропейського монастиря з критими арковими галереями та внутрішніми двориками. Здається, такий дизайн будівлі найкращим чином відповідає атмосфері спокою і тиші, необхідній для роздумів, дослідження та читання.

Один з найбільш вишуканих кампусів у США має Скріппс Коледж – ліберальний жіночий університет, який заснувала 89-річна Еллен Браунінг Скріппс у 1926 році в Клермонті – крихітному містечку «дерев і докторів наук» в 56 км на схід від Лос-Анджелеса.

Безтурботний іспанський колоніальний стиль будівлі (який також називають «місіонерський» стиль) бездоганно пасує до каліфорнійського клімату і краєвиду гір Сан-Габріель, біля яких розташований коледж. Евкаліптовий дворик Балч Холу, розроблений архітекторами з Лос-Анджелеса Самнером Гантом та Сіласом Р. Бернсом, породжує те саме почуття «мудрості і щастя», про яке говорила Ненсі Етваелл. І він також надзвичайно красивий.

Коледжі Магдален, Трініті та Скріппс отримують щедре фінансування та були засновані завдяки значним коштам. Серед більш сучасних навчальних закладів, які можуть позмагатися з ними розмахом та архітектурною вишуканістю, – будівля Московського державного університету, спроектована Львом Руднєвим у 1953 році, або легкий, невагомий Rolex Learning Centre у швейцарському місті Лозанна, споруджений 2010 року японською архітектурною фірмою Sanaa.

Утім, краса необов’язково має бути дорогою, її можна створити в будь-яких умовах – міських або сільських.

Нове покоління

Одразу після Другої світової війни Рада англійського графства Гартфордшир розпочала програму швидкої будівлі шкіл.

Будівлі з легких сталевих конструкцій, спроектовані місцевими архітекторами – зокрема, Стірратом Джонсоном-Маршаллом та Давідом і Марією Медд – запропонували яскраві та просторі класні кімнати та інші приміщення, в яких учні і викладачі почувались би чудово. В деяких школах встановили новаторські скульптури відомого британського скульптора і художника Генрі Мура.

Аскетичний і водночас просвітницький дизайн цих шкіл народився за скрутних економічних часів у Великій Британії.

Сьогодні деякі архітектори, створюючи нове покоління британських міських шкіл, намагаються відтворити цей аскетичний стиль. Наприклад, нова бюджетна школа Hackney New School у Східному Лондоні, побудована компанією Henley Halebrown Rorrison, яка примостилася поміж колишніх промислових будівель.

Вона не може похизуватися просторістю післявоєнних шкіл у Гартфордширі або класичною красою Стове, але в ній максимально використовується внутрішній простір, що дозволяє уникнути безкінечних коридорів. Вона також вдало створює атмосферу затишку та комфорту, якої бракує багатьом школам та академіям останніх десятиліть.

Побудована в такому ж модерновому стилі, хоча і не схожа на неї зовні, – вишукана школа Druk White Lotus School (Драконова школа білого лотоса) в індійському місті Ше в гірських районах Ладакху.

Спроектована інженерною корпорацією Arup Associates і компанією Ove Arup & Partners, будівництво школи, яке триває останні 15 років, поки що не завершене через жорсткі погодні умови та фінансування. Школа пропонує освіту дітям з гірських гімалайських сіл. Вона виховує учнів в традиціях тибетського буддизму і пропонує атмосферу мудрості, щастя і краси.

Очевидно, що для створення справжньої школи головне не кошти, важлива – уява дизайнерів, а також розуміння того, що школа – це насамперед місце для навчання і духовного розвитку.

03.01.2019



Рівне-Ракурс №10 від 03.01.2019p. 
На головну сторінку