№903 від 07.03.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#9 березня – День землевпорядника
У другу суботу березня відзначається професійне свято – День землевпорядника. Землевпорядна служба України давно перестала бути відомством, яке здійснює лише облік земельних ділянок, – вона об’єднала потужний потенціал у сфері забезпечення раціонального та ефективного використання та охорони земель.
Напередодні професійного свята головний землевпорядник області аналізує в «Рівне-Ракурсі» основні тенденції розвитку галузі та підсумки діяльності головуправління за 2018 рік.
Продаж земельних ділянок та прав оренди на них
Впродовж 2018 року на території області продано 437 земельних ділянок та прав оренди на них площею 2,4 тис. га.
До бюджетів усіх рівнів внаслідок продажу надійшло 48,8 млн. грн (за 2017-й – 36,6 млн. грн). Із загальної кількості на земельних торгах реалізовано 108 прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що в 2,3 рази більше, ніж торік. Загальна площа переданих в оренду ділянок склала 2,2 тис. гектарів.
Сума надходжень до місцевих бюджетів від проведення земельних торгів за 2018 рік перевищила минулорічний результат в 1,6 раза та сягнула 5,8 млн. грн (у 2017-му надходження становили 3,6 млн. грн). Найбільш активно земельні аукціони проводилися у Березнівському (13 ділянок площею 525,9 га), Радивилівському (12 ділянок – 329,3 га), Корецькому (11 ділянок – 233,9 га) та Володимирецькому(10 ділянок – 231,3 га) районах області.
В грудні 2018 року на Рівненщині започаткована практика проведення електронних земельних торгів з продажу прав оренди земельних ділянки сільсьгосподарського призначення державної власності.
Перевагою системи електронних торгів є те, що задавши фільтри області, бажані характеристики земельної ділянки на сайті land.setam.net.ua, можна швидко підібрати земельну ділянку та, зареєструвавшись на сайті, взяти участь в аукціоні з офісу або будинку, що має суттєве значення для спрощення процедури проведення торгів та підвищення їх конкурентоспроможності.
Окрім того, головуправлінням у межах повноважень укладено 150 договорів оренди землі загальною площею 174,2 га для різних потреб. Сума виплат орендної плати до місцевих бюджетів становить 11 млн. грн щорічно.
Проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
Рівненська область забезпечена актуальною нормативною грошовою оцінкою всіх 1026 населених пунктів області. Станом на 1 січня 2019 року у Рівненській області 268 населених пунктів потребують оновлення НГО, з них на сьогоднішній день: 50% - розроблено і затверджено, інші перебувають у стадії розробки. Приємно відзначити, що наша область входить в ТОП-5 областей України за кількістю населених пунктів, де проведена повторна НГО. Оскільки НГО землі є базою оподаткування земельним податком, тому для місцевих рад оновлення НГО дає змогу переглянути та встановити нові розміри земельного податку та розміри плати за оренду земельних ділянок, що в свою чергу збільшить надходження до місцевих бюджетів та поліпшить фінансово-економічний стан.
За 2018 рік місцевими радами прийнято рішення про виділення 11,1 млн. грн на фінансування заходів із земельної реформи та кадастру, охорони та ринку земель, що в півтора рази більше, ніж торік.
За кошти місцевих бюджетів виконано заходи Регіональної програми на загальну суму 4,5 млн. грн. Зокрема, виконано роботи:
• проведено інвентаризацію земель – 358,8 тис. грн;
• проведено повторну нормативну грошову оцінку земель населених пунктів – 1876,7 тис. грн;
• здійснено заходи з охорони земель – 1204 тис. грн;
• розширення меж населених пунктів – 526,6 тис. грн;
• інші – 574,9 тис. грн.
Землю – у комунальну власність ОТГ!
Передача державних сільгоспземель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.
Одне з пріоритетних завдань головуправління у 2018 році – передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60-р.
Підтримуючи ініціативу Уряду, щодо надання повноважень з розпорядження землями на місця, головуправлінням передано у комунальну власність 25 об’єднаним територіальним громадам 27,8 тис. га земель сільськогосподарського призначення державної власності, у тому числі – 10,9 тис. га земель сільськогосподарського призначення, які були інвентаризовані у 2018-му.
У 2019 році продовжиться процес передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ, заплановано провести інвентаризацію несформованих земельних ділянок орієнтовною площею близько 3 тис. га на території 7 ОТГ області. Усі процедури з оформлення ділянок перед передачею ОТГ будуть здійснюватися за рахунок державного бюджету.
Виділення земельних ділянок учасникам АТО у 2018 році. Впродовж 2018-го до головуправління надійшло 1040 клопотань, згідно з якими надано учасникам бойових дій та родинам загиблих воїнів 647 дозволів на розроблення проектів землеустрою для відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 301,9 га та передано у власність 553 земельні ділянки загальною площею 217,1 га. Головуправлінням відібрано 4,8 тис. га вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, зокрема 965,1 га для ведення садівництва та 3,9 тис. га для ведення особистого селянського господарства, які можуть бути передані у власність військовослужбовцям та сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Експертами головуправління, відповідно до реалізації Пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Держгеокадастру, впродовж 2018 року опрацьовано 15,9 тис. проектів землеустрою з інших областей. З них 11,8 тис. проектів отримали позитивний висновок (74,4%), 4,1 тис – негативний (25,6%). У 2018 році фахівцями головуправління підготовлено 684 висновки державної експертизи землевпорядної документації. За здійснення державної експертизи до держбюджету надійшло близько 106,6 тис. грн.
Постійний моніторинг та систематичний контроль
Ведення земельного кадастру. У 2018 році структурними підрозділами головуправління надано населенню 157 тис. адміністративних послуг. На платній основі надано 24,7 тис. адміністративних послуг, місцеві бюджети Рівненщини отримали 2,5 млн. грн. надходжень. Найбільше коштів – понад 1,9 млн. грн – надійшло до бюджетів за надання 22,5 тис. витягів із Державного земельного кадастру (ДЗК) про земельну ділянку. На безоплатній основі було надано 132 тис. послуг (що становить 84%) від усіх послуг.
Державні кадастрові реєстратори протягом 2018 року зареєстрували 53,8 тис. земельних ділянок та видали 32,2 тис. витягів із ДЗК про земельну ділянку. Всього кадастровими реєстраторами внесено 242 відомості про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів до системи ДЗК, з них – 185 у 2018 році, що втричі більше ніж за 2017 рік (57). Також реєстратори внесли до ДЗК відомості про межі 69 населених пунктів області та оновили індексно кадастрові карти на території всіх районів області.
Геодезія та картографія. Один із головних пріорітетів діяльності головуправління у 2018 році – постійний моніторинг та систематичний контроль, відповідно до чинного законодавства, за передачею суб’єктами топографо-геодезичної та картографічної діяльності результатів виконаних робіт до Державного картографо-геодезичного фонду України. З 1026 населених пунктів Рівненської області існує 184 актуальні топооснови за період 2016-2018 років. До 2018 року в Держкартгеофонд було передано 85 топографічних планів населених пунктів. За результатами роботи було створено «Інтерактивну карту топографічних планів населених пунктів Рівненської області». Крім того, на території області завершено обстеження пунктів державної геодезичної мережі І-ІІІ класів та розроблено «Інтерактивну карту пунктів ДГМ І, ІІ та ІІІ класів, розміщених на території Рівненської області».
З метою реалізації та модернізації Державної геодезичної мережі, інтеграції України в світову та європейську економічні системи, введення і розповсюдження на території України системи висот UELN/EVRS2000, головуправлінням закуплено та встановлено базову референцну станцію глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС). Також було закуплено комплект двочастотного GNSS приймача Trimble R8s, що дозволить істотно підвищити якість топографо-геодезичних робіт, які виконуються на території області.
Здійснення державного контролю щодо дотримання вимог земельного законодавства.
Протягом 2018 року державними інспекторами головуправління проведено 1473 перевірки дотримання вимог земельного законодавства по використанню та охороні земель усіх категорій та форм власності, в результаті яких виявлено 837 порушень на площі 7 тис. га. На усунення виявлених порушень видано 738 приписів, оформлено 724 протоколи про адміністративні правопорушення та винесено 723 постанови про накладення адміністративних стягнень на загальну суму 153 тис. грн.
Внаслідок вчинених порушень щодо самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням та зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу земельним ресурсам заподіяна шкода на загальну суму 1,65 млн. грн. Штрафи та шкода відшкодовані майже в повному обсязі, внаслідок чого бюджети місцевих рад отримали додаткові надходження.
07.03.2019 |
Шановні колеги! Щиро вітаю Вас з професійним святом – Днем землевпорядника! В Україні, де земля є не просто ресурсом, а частиною національної ідеї, професія землевпорядника має високий статус та вимагає великої відповідальності. Впевнений, що Ваша сумлінна і наполеглива праця й надалі сприятиме раціональному використанню та охороні землі, розбудові якісно нової системи земельних відносин, підвищенню рівня життя людей. Бажаю добра і достатку Вам та Вашим родинам, сил та наснаги, нових професійних досягнень. З повагою, начальник Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області Роман МИГАЛЬ
Рівне-Ракурс №10 від 07.03.2019p. На головну сторінку |