№904 від 14.03.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#«Нічна варта»
Прогулюючись вечірнім містом, жителі й гості обласного центру хочуть бачити Рівне добре освітленим, з яскравим підсвічуванням архітектурних будівель та культурних об’єктів. Не менше значення для комфорту мешканців міста має і хороше освітлення дворових територій та вулиць приватного сектору. Як зробити так, щоб місто виблискувало вогнями і при цьому максимально заощадити на електроенергії, напередодні професійного свята – Дня комунальника, яке майстри міського благоустрою відзначають у неділю, 17 березня, «Рівне-Ракурсу» розповів директор КП «Міськсвітло» Іван ЧЕРНОМОРЕЦЬ (на фото).
«Майстри гармонійної композиції вечірнього вигляду міста»
– Іване Володимировичу, користуючись термінологією відомого фільму «Нічна варта», в якому, якщо Ви пригадуєте, «Міськсвітло» це була «центральна контора світлих сил», Ваш колектив допомагає Рівному вийти із сутінок.
– Ми над цим працюємо без вихідних.
– Які функції сьогодні покладені на підприємство?
– Майстри КП «Міськсвітло», яке вже багато років поспіль не полишає трійку кращих у своєму сегменті підприємств України, професійно створюють світловий інтер’єр Рівного. Зовнішнє освітлення в місті забезпечує не тільки вимоги безпеки руху транспорту та людей, але і є частиною гармонійної композиції вечірнього вигляду міста. У числі основних видів діяльності підприємства – експлуатація та обслуговування мереж зовнішнього освітлення, святкової, в тому числі й новорічної, ілюмінації, архітектурно-декоративного освітлення будівель та споруд, а також електропостачання об’єктів при проведенні святкових заходів.
– Розкажіть, будь ласка, про пріоритетні напрямки роботи підприємства по скороченню витрат на зовнішнє освітлення міста.
– Найбільш прогресивним напрямком сьогодні є встановлення та заміна традиційних джерел світла на LED-світильники. Поширення світлодіодних ламп обумовлено перевагами LED-технології. В процесі експлуатації такі прилади не тільки вирізняються характерним яскравим світлом і оригінальним дизайном, а також довговічністю й енергозберігаючою функцією, що не лише покращує освітлення міських вулиць, пішохідних переходів майданів, парків, скверів і дворових територій, промислових майданчиків та інших об’єктів, а й допомагає заощадити бюджетні кошти. Ці унікальні властивості активно стимулюють широке застосування світлодіодів у всіх сферах, передусім у промисловому виробництві та житлово-комунальному господарстві (ЖКГ).
Особливо популярний світлодіодний світильник для ЖКГ з датчиком руху, який автоматично включається і вимикається, що теж позитивно впливає на економію енергії. Світлодіодні світильники споживають у 4-6 разів менше електроенергії, мають гарантію від виробника не менше трьох років, не потребують обслуговування упродовж всього терміну експлуатації.
«Світло – одна з перших умов підвищення безпеки
жителів Рівного»
– Які види робіт і на яких об’єктах Рівного виконували працівники КП «Міськсвітло» торік та що плануєте робити в цьому році?
– Завдяки постійній увазі й підтримці міської влади, КП «Міськсвітло» успішно реалізує затверджену депутатами міської ради Програму розвитку мереж зовнішнього освітлення міста Рівне на 2016-2021 роки, в якій передбачено капітальні ремонти мереж та їх заміну на сучасні. Зокрема, заміну голих проводів на СІП – самонесучі ізольовані проводи, а це – не тільки вище рівень техніки безпеки, а й суттєва економія коштів на обслуговування електромереж та поліпшення їх естетичного вигляду. Готовий проілюструвати виконану підприємством роботу низкою конкретних прикладів. Так, торік було проведено:
• Капітальний ремонт мереж освітлення в районі житлових будинків по вул. Дубенська 42, 44, 46 – вул. Макарова, 2, 4 (встановлено 31 LED-світильник, вартість будівельно-монтажних робіт (БМР) – 430 тис. грн).
• Реконструкція зовнішніх мереж освітлення прибудинкових територій житлових будинків на вул. Соборній, 277-279 (встановлено 18 LED-світильників, вартість БМР – 325 тис. грн).
• Капітальний ремонт мереж зовнішнього освітлення вул. Дем’янчука (встановлено 35 LED-світильників, вартість БМР – 255 тис. грн).
• Реконструкція пішохідних переходів по вул. Київський із влаштуванням зовнішнього освітлення районі буд. № 6, 18, 108а (встановлено 6 LED-світильників, вартість БМР – 156 тис. грн).
На жаль, не всі плани вдалося реалізувати: були певні труднощі через проблеми з дофінансуванням та складність деяких робіт.
На даний час ведуться роботи з реконструкції пішохідних переходів по вул. Соборній із влаштуванням зовнішнього освітлення в районі перехрестя з вул. Дорошенка, Дворецька, Петра Могили та в районі буд. № 4, 4а, 398 по вул. Соборній. Почали реконструкцію пішохідних переходів по вул. Степана Бандери із влаштуванням зовнішнього освітлення в районі буд. № 12, 19, 26, 69 та перехрестя з вул. Відінська. Також займаємося реконструкцією мереж зовнішнього освітлення в районі буд. № 2/20 по вул. Генерала Безручка та підходів до ЗОШ № 22; реконструкцією пішохідних переходів по вул. Відінській; поточними ремонтами на об’єктах мереж зовнішнього освітлення міста.
Зауважу, що світло – це одна з перших умов підвищення безпеки та комфорту рівнян і гостей міста, спокійного пересування людей як дорогами, так і в громадських місцях.
«Нам вдалося знизити споживання енергії без відключення освітлення»
– Чи доводиться сьогодні вдаватися в місті до режиму жорсткої економії в темний час доби? Як знайти золоту середину: мінімізувати витрати, не нехтуючи при цьому інтересами жителів обласного центру?
– Завдяки програмуванню освітлення в нічний час (зокрема після опівночі його яскравість знижується, а це – зменшення споживання електроенергії та відчутна економія коштів) та використанню нових енергозберігаючих ламп нам вдалося знизити споживання енергії без відключення освітлення. З цією метою ставимо більше програмованих LED-світильників, на вулицях Курчатова, Драганчука та Дем’янчука вони вже стоять.
У 23.00–23.20 сучасні енергозберігаючі світлодіодні ліхтарі переходять у сплячий режим – практично на 70 відсотків економія. Вони дорожче, ніж прості світильники, але значно ефективніші. Адже завдяки сучасним технологіям термін експлуатації світлодіодної техніки сягає до 80000 годин. Працюючи по 10 годин щодня, LED-світильник може використовуватися протягом 20 років. Передача кольору вуличних LED-світильників досягає 85, що дуже близько до природного світла. Таке освітлення береже не тільки енергію, але і наше здоров’я.
Вже не перший рік «Міськсвітло» застосовує сучасні технології, які дозволяють вмикати ліхтарі в автоматичному режимі, слідкувати за збоями та аварійними відключеннями електромереж. Вся необхідна інформація відображається на інтерактивному екрані центрального диспетчерського пульту автоматизованої системи «Каскад» та контролюється нашими працівниками. Підприємство впровадило відеоспостереження та дистанційне керування об’єктами зовнішнього освітлення радіоканалами GSM-мережі з комп’ютерною обробкою даних.
«Оперативно реагуємо на дзвінки мешканців та звернення голів ОСББ»
– Як вжиті заходи позначилися на кількості звернень громадян? Претензій стало менше?
– Безумовно, кількість заявок та звернень від громадян знизилася в рази. Раніше багато заявок було пов’язано з необхідністю заміни ламп зовнішнього освітлення у приватному секторі, нині ж це питання успішно вирішено. Зараз, в основному, люди скаржаться на відсутність освітлення на дворових територіях. Тому працюємо точково, уважно і оперативно реагуємо на дзвінки мешканців та звернення голів ОСББ, вирішуючи питання по заміні обладнання максимально швидко, а також приймаємо заявки на будівництво нових мереж.
Зниження кількості звернень підтверджує, що в «Міськсвітлі» працює злагоджена команда професіоналів. Безперечно, нам вдалося сформувати високопрофесійний колектив. Адже робота з вантажопідйомними механізмами, електроустаткуванням, на висоті вимагає розвивати культуру виробництва, приділяти велику увагу охороні праці. Тому всі працівники добре підготовлені, забезпечені засобами індивідуального захисту, допускаються до роботи тільки після перевірки. Звісно, хочеться бачити в колективі більше молодих спеціалістів, готових перейняти багатий професійний досвід сивочолих майстрів, які і після виходу на пенсію продовжують працювати. На жаль, Україна не може конкурувати за рівнем зарплати з європейськими країнами, куди масово виїжджають на заробітки найкращі кадри робітничих професій.
– Іване Володимировичу, Ваші побажання напередодні професійного свята рівненським комунальникам.
– Я комунальній сфері віддав понад 28 років свого життя, працював у різних містах. Але, попри всі позитивні моменти роботи, в Рівному, яке мені стало рідним, не відчувається належної згуртованості різних комунальних служб міста: це коли йдемо пліч-о-пліч та стоїмо по один бік барикад. Часом складається враження, що ми з деякими людьми по різні боки барикад, хоча робимо ніби одну й ту ж справу. Тож передусім хочу побажати всім комунальникам міста більшої згуртованості та порозуміння, тому що нас єднає спільна турбота про європейський благоустрій та чистоту Рівного, безпеку та комфорт мешканців і гостей міста.
Найщиріші вітання з Днем комунальника керівникам та колективам усіх комунальних служб – МіськШЕУ, «Рівнетеплоенерго», міського тресту зеленого господарства, «Рівнеоблводоканалу», КАТП-1728. Досить символічно, шановні колеги, що наше професійне свято припадає саме на весняну пору, коли пробудження природи вселяє надії на кращі зміни в житті нашого міста і країни. Будемо вірити, що при підтримці міської влади та всього депутатського корпусу ми разом подолаємо всі негаразди і зробимо Рівне справді гарним та затишним. Міцного вам і всім рівнянам, на благо яких ми працюємо, здоров’я, достатку та родинного затишку!
14.03.2019 | Спілкувався Олесь ДУБОВИК |
Рівне-Ракурс №10 від 14.03.2019p. На головну сторінку |