№905 від 21.03.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Тривалий холодний період завжди негативно позначається як на зовнішності людини, так і на її внутрішньому стані. Лущення шкіри, ламкість нігтів і випадання волосся, сонливість і апатія, втрата апетиту – усе це ознаки дефіциту вітамінів в організмі.
Найбільш характерні ознаки авітамінозу в зовнішності є невластиві шкірі сильні лущення і сухість, тріщини навколо губ, ламкість нігтів і поява на них білих плям, тьмяне і схильне до випадання волосся, несподівана поява лупи, зниження гостроти зору, підвищена сльозоточивість і кровоточивість ясен. Авітаміноз можна помилково прийняти за тимчасовий занепад сил. Багато з перерахованих симптомів проявляються і під час суворої дієти, нервовому розладі, при сильному стресі або серйозних навантаженнях на роботі. Але якщо нічого подібного не відбувалося, а стан здоров’я погіршується, треба якомога швидше розпочати лікування.
Вітаміни
Один із найважливіших елементів у нашому організмі – аскорбінова кислота або вітамін С. Він захищає організм від наслідків стресу, збільшує стійкість до інфекцій і вірусів, зменшує ефект впливу алергенів. Найбагатшими на аскорбінову кислоту продуктами є не цитрусові, а сушена шипшина (1500 мг на 100 г), червоний болгарський перець (250 мг на 100 г), чорна смородина (250 мг на 100 г), цвітна капуста (75 мг на 100 г ), садова суниця (60 мг на 100 г).
Вітаміни групи А, В, Е і D містяться у висококалорійних продуктах – таких, як м’ясо, печінка, нирки, курячі яйця, коров’яче молоко, вершкове масло і олія, хліб із борошна грубого помелу, крупи (гречана, вівсяна, пшоно, бурий рис).
Підбір вітамінного комплексу
За підбором вітамінно-мінерального комплексу при авітамінозі слід звернутися до лікаря-терапевта. Самостійно обираючи вітаміни, слід уважно ознайомитися зі складом таблеток. Краще обрати таблетки, дозування яких розраховане на кілька прийомів протягом дня, і суворо дотримуватися часу їхнього прийому. Таким чином рівень вітамінів у крові буде постійно на належному рівні.
Збалансоване харчування
При виявленні основних симптомів авітамінозу необхідно переглянути раціон харчування, відмовитися від високовуглеводної їжі (солодощі, хлібобулочні вироби, фаст-фуд) і доповнити меню корисними продуктами. Режим харчування повинен бути п’ятиразовим.
Щодня в раціоні мають бути кисломолочні продукти без вмісту фруктових добавок і цукру (кефір, ряжанка, йогурт), свіжа зелень (петрушка, кріп, люцерна, щавель, кропива, м’ята перцева), фрукти і овочі, нежирні сорти м’яса. У м’ясі міститься цинк, при дефіциті якого знижується імунітет, тому варене, тушковане або запечене в духовці м’ясо потрібно вживати щодня.
На сніданок краще приготувати кашу, а не використовувати продукти швидкого приготування. Додадуть смакових якостей і корисних властивостей вівсяній, гречаній або рисовій каші сухофрукти. Найбільш корисними сухофруктами у боротьбі з авітамінозом є чорнослив, фініки родзинки, курага.
Корисні продукти
– Навесні нехай у вашому меню завжди буде кефір – джерело кальцію.
– Зелені яблука, крім клітковини, містять і порцію корисних вітамінів та заліза.
– Сухофрукти, особливо курага і чорнослив, допоможуть підтримати травлення. Тим самим ми допомагаємо зміцнити імунітет, який багато в чому залежить від злагодженої роботи кишечнику.
– Шипшина – чудовий постачальник вітаміну С. Робіть відвари з засушених плодів, варіть компоти. Це допоможе уникнути хронічної втоми.
– Болгарський перець – ще одне джерело вітаміну С.
– Свіжа зелень, багата як вітамінами, так і фітонцидами: петрушка, кріп, зелена цибуля, черемша, щавель, салат.
– Редис, дайкон, редька, особливо чорна.
– Корінь і стебла, молода зелень селери.
– Морепродукти багаті мікроелементом йод, омега-3, вітаміном D.
– Консервований горошок – джерело антиоксидантів. Як не дивно, це єдиний консервований продукт, який зберігає всю користь, ідентичну свіжому горошку.
– Пастернак, імбир, кмин, насіння кропу – прянощі в невеликій кількості допоможуть травленню.
– Ранні садові рослини (листя і квіти кульбаби, кропива, молоде бадилля буряку) використовуйте для приготування салатів, зелених супів, варення.
– Пророщені паростки злаків: пшениці, жита, вівса – містять безліч потрібних людині мікроелементів і вітамінів.
– Продукти бджільництва: мед, квітковий пилок.
Корисні напої
Під час лікування і профілактики авітамінозу варто відмовитися від чаю, кави, солодких газованих напоїв і алкоголю. Набагато корисніші трав’яні і овочеві настої, ягідні збори, лікувальні чаї з листя і коренів рослин.
Рецепт настою з чорної смородини: 2 ст. л. свіжих (або заморожених) ягід залийте 2 скл окропу і залишіть настоюватися на годину. Протягом дня вживайте настій як основне питво.
Народна медицина радить при авітамінозі пити лікувальний чай із трав та ягід. В однакових порціях змішайте висушену перцеву м’яту, материнку, чебрець, звіробій, ягоди малини, горобини, чорної смородини і суниці, залийте окропом і пийте по склянці не менше трьох разів на день без додавання цукру.
Спорт
Спортивна ходьба, йога, плавання, велосипедні та піші прогулянки на довгі дистанції збагачують організм киснем, приводять м’язи в тонус, сприяють адаптації до несприятливих екологічних умов. Протягом тижня спортивним навантаженням потрібно приділяти не менше 3-4 годин. Сприятливо позначаться на організмі і півгодинні спокійні прогулянки перед сном, часте провітрювання приміщення, ранкова гімнастика і перерви на 5-10 хвилин щогодини протягом робочого дня.
21.03.2019 |
Рівне-Ракурс №10 від 21.03.2019p. На головну сторінку |