№907 від 04.04.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Думка експерта
Що відбувається з ринком нерухомості навесні 2019-го, як на нього вплинуть вибори та чого чекати протягом року після них? Практика попередніх передвиборних років показує, що покупці поспішають купити квартиру до виборів. Інвесторів лякає невизначеність ситуації після виборів, тому вони вважають за краще не ризикувати. Але є і відсоток тих, хто вичікує. Всі пам’ятають ситуацію 2014-2015 років, коли різко «злетів» долар, і ті, у кого ледь вистачало на однокімнатну, змогли дозволити купити собі трикімнатну, а то і дві. Тоді люди займали чергу з ночі і навіть билися.
Не варто очікувати значної девальвації гривні в рік виборів
– Якщо говорити про вартість, то динаміка цін буде залежати від сезонності, валютних коливань і змін собівартості. Не варто очікувати значної девальвації гривні в рік виборів. Найімовірніше, що валютні коливання будуть стримуватися, – припускає Олександр Євгенович. – Результат виборів, а саме ситуація в країні після їх проведення, вплине на попит на первинному ринку нерухомості. Якщо будуть якісь заворушення і стрімке зростання курсу долара, то попит на житлову нерухомість дещо зменшиться. Але навіть при падаючому попиті ціни на первинному ринку нерухомості, за моїм прогнозом, будуть, найімовірніше, зростати. Адже є передумови подальшого зростання цін на будівельні матеріали та комплектуючі. А відтік фахівців до ближнього зарубіжжя змусить забудовників підвищувати зарплати. Все це, безсумнівно, позначиться на ціні квадратного метра.
На сьогодні в пріоритеті у більшості інвесторів – якість будівництва і продумана концепція житлового комплексу, яка забезпечує комфортне проживання протягом довгих років. Рік, що настав, пропонує покупцям житлової нерухомості ще більший вибір, ніж той, що минув. Тенденції останніх двох-трьох років будуть тривати і в цьому році. Зокрема, буде продовжувати накопичуватися асортимент житла в різних цінових сегментах. А забудовники будуть ще агресивніше боротися за увагу потенційних покупців. Виходячи з цього, у тих, хто вирішить купувати житло в цьому році, буде величезний вибір. Щоб убезпечити себе при купівлі, необхідно передусім звернути увагу на нові квартири з готовими документами на право власності в зданих в експлуатацію будинках або секціях. А в ідеалі – ще й на те, аби на будинок, секцію або квартиру не було судових позовів.
Первинний ринок нерухомості – це, погодьтеся, завжди обґрунтований ризик. Перед тим, як укласти договір купівлі-продажу, є сенс ретельно вивчити дозвільну документацію на будівництво і поцікавитися у забудовника каналами фінансування його будівництва. Особливу увагу зверніть на статус земельної ділянки. Найбільш прискіпливі покупці не обійдуть питання технічних умов на підключення до мереж, адже нікому не захочеться жити в будинку без каналізації.
Включивши режим короткострокового очікування, вигідніше буде купувати нерухомість за акційними цінами. Наприклад, якщо в 2017-му акційні пропозиції хизувалися знижкою 10%, то в минулому році були пропозиції зі знижкою 15%. Так, це було рідкісне явище, але динаміка простежувалася.
Якщо компанії вдавалося справлятися з кризами – це свідчення її надійності
– Якого алгоритму придбання житла на первинному ринку Ви пропонуєте дотримуватись?
– Спираючись на свій багаторічний практичний досвід, я розробив схему, яка допоможе потенційним інвесторам оцінити, наскільки той чи інший забудовник надійний. Передусім раджу звернути увагу на те, скільки років забудовник працює на ринку і кількість успішно реалізованих ним проектів. Якщо компанії вдавалося справлятися з кризами – а вони в нашій країні трапляються частіше і тривають довше, ніж періоди розквіту, – і при цьому виконувати взяті на себе зобов’язання, це свідчення її надійності. Наявність у забудовника хоча б одного замороженого об’єкту - це хрест на його репутації. Якщо у компанії багато проектів, початкові терміни реалізації яких затягуються більше, ніж на три місяці – подумайте, чи варто зв’язуватися.
Час від часу на ринку з’являються компанії-новачки. Це «темні конячки», які з однаковою ймовірністю можуть виявитися майбутніми локомотивами ринку, або прогоріти разом з інвесторами. До таких компаній слід ставитися з великою обережністю.
Розмір статутного фонду підприємства скаже вам про те, чи є у забудовника хоча б частина коштів на проведення будівельних робіт або будувати він має намір виключно за рахунок інвесторів. Якщо розмір статутного фонду становить 10 000 гривень – а такі випадки в Україні не рідкісні – це значить, що будівництво буде вестися виключно за рахунок залучення коштів приватних інвесторів, і, якщо достатньої кількості таких не набереться, компенсувати інвесторам втрати забудовнику не буде з чого. Дані про статутний фонд та імена засновників можна знайти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців usr.minjust.gov.ua. Дізнавшись імена засновників, ви зможете перевірити, чи немає серед них тих, хто раніше брав участь у заморожених або проблемних проектах.
Реєстр судових рішень www.reyestr.court.gov.ua теж не завадить перевірити. Звичайно, позови можуть бути і у надійного забудовника, особливо сьогодні, в період «будівельних воєн». Але якщо судових розглядів багато, і більшість – із приватними інвесторами, задумайтеся, чи варто довіряти такій компанії свої гроші.
У надійного забудовника повинні бути в порядку всі документи: ліцензії, декларації про початок будівельних робіт, дозвіл на будівництво. Перевірити їх наявність можна в Єдиному реєстрі дозвільних документів на сайті ДАБК dabi.gov.ua/index.php/reestr-dozvilnikh-dokumentiv. Там же міститься інформація про відмову у видачі документів – її теж не завадить перевірити.
Співпраця забудовника з великими іноземними компаніями, банківськими установами, архітектурними бюро «з ім’ям» є ще одним свідченням його надійності. Наприклад, якщо у будівельній компанії є ко-брендингові програми (банк кредитує купівлю житла в комплексах забудовника на спеціальних умовах) з одним або декількома великими банками, і особливо, якщо це «дочки» західних банків – значить, банк уже перевірив забудовника і вважає його досить надійним.
Надійний забудовник може дозволити собі пристойний офіс
– Олександре Євгеновичу, як потенційним інвесторам уникнути недобросовісних забудовників?
– Надійним забудовникам немає чого приховувати. До того ж, вони намагаються максимально підтримувати свою репутацію і заохочують згадки про них у ЗМІ. Більшість провідних будівельних компаній паралельно рекламують окремі житлові комплекси та компанію в цілому. Крім сайтів окремих житлових комплексів, у таких забудовників обов’язково є офіційний сайт, на якому у вільному доступі знаходиться вся необхідна інформація – ліцензії, патенти тощо. Коментарі керівництва або фахівців таких компаній час від часу миготять в профільних ЗМІ, вони не соромляться виступати на телебаченні. Якщо ж інформації про забудовника немає ніякої, а рекламується тільки будинок або комплекс, забудовник або тільки виходить на ринок, або не надійний.
Варто звернути увагу і на поведінку співробітників відділів продажів. Прямі відповіді на будь-які, навіть «слизькі» запитання, готовність надати консультацію та всі дозвільні документи свідчить про те, що компанія нічого не приховує. Якщо ж співробітники викручуються, а документи, які ви просите показати, обіцяють надати «іншим разом», швидше за все, цих документів просто немає.
Розташування та облаштування офісу може багато чого розповісти. Адже одна справа, коли офіс забудовника займає респектабельну багатоповерхову будівлю в центрі міста, і зовсім інша – коли це вагончик відділу продажів поряд з будівництвом, а офіс зареєстрований у приватній квартирі багатоквартирного будинку. В останньому випадку категорично не рекомендую зв’язуватися з такою компанією – успішний і надійний забудовник може дозволити собі пристойний офіс.
Якщо у забудовника є хоч якісь проблеми хоча б з одним об’єктом, інформацію про це ви неодмінно знайдете на профільних форумах. Але читаючи відгуки, будьте пильні: хвалебні не обов’язково говорять про те, що забудовник надійний, як і негативні ще не свідчать про проблеми – їх можуть писати спеціально найняті співробітники або конкуренти.
Якщо на форумах або спеціалізованих сайтах ви знайдете негативні відгуки про компанію від співробітників, їх теж слід брати до уваги. Якщо компанія не виплачує працівникам зарплату, звільняє без пояснення причин, не дотримується норм трудового законодавства, точно так же вона може вчинити і з інвесторами. Відсутність взагалі будь-яких відгуків, швидше за все, говорить про те, що персонал компанії всім задоволений. Це невеликий, але все ж «плюс» забудовнику.
– Сподіваюсь, Олександре Євгеновичу, що Ваші поради допоможуть покупцям квартир у новобудовах уникнути підводних каменів інвестування.
– На жаль, повністю убезпечити себе і свої капіталовкладення при інвестуванні в новобудову неможливо. Особливо в умовах кризи, коли навіть у найнадійніших і перевірених компаній можуть виникнути проблеми. Рішенням може стати придбання квартири в зданому будинку з усіма правовстановлюючими документами. Але коштують такі квартири набагато дорожче.
– Дякую за розмову.
04.04.2019 | Спілкувався Олесь ДУБОВИК |
Рівне-Ракурс №10 від 04.04.2019p. На головну сторінку |