№939 від 14.11.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Виконуючи домашню роботу, персні рекомендують знімати, інакше поверхня прикраси може отримати подряпини і втратити блиск, а на руці утвориться набряк. Прикраси довго зберігатимуть свій первісний вигляд, якщо ви правильно доглядатимете за ними.
Застосовуючи косметичні засоби (мазі, креми тощо), приготовані на основі ртуті та солей, золоті вироби рекомендують знімати. Ртуть не тільки змінює колір золота, залишаючи на ньому білі плями, але й руйнує його. Плями на золотому виробі можуть з’явитися і від йоду. Їх нескладно видалити, опустивши виріб у розчин гіпосульфіту, що його застосовують у фотографії (одна чайна ложка на склянку води), на 15-20 хвилин. Потім промити чистою водою і витерти насухо фланеллю.
Золоті прикраси занурте в мильну воду й обережно потріть м’якою зубною щіткою, особливо місця біля застібок. Ланцюжки мийте в пляшці, потроху струшуючи, доки бруд не зійде, а потім висушіть рушником.
У перснях найбільше пороху збирається під каменем. Накрутіть на сірник шматочок вати, змочіть в одеколоні чи гліцерині (можна рекомендувати суміш магнезії і нашатирю) й обережно почистіть камінь і його оправу зверху та знизу. Потім фланеллю чи шматочком замші відполіруйте перстень. Оправу каменя в жодному разі не можна чистити гострими предметами – так легко пошкодити камінь. Можна просто помити золоту річ у воді з нашатирним спиртом (шість крапель на склянку води). Золоті речі добре потримати і в підсолодженій воді.
Срібні прикраси від тривалого носіння стають тільки кращими. Впадини вкриваються природною патиною, опуклості поліруються до блиску. Їх можна чистити сухою суконною ганчіркою або ж м’якою щіткою, змоченою в теплій мильній воді. Можна використовувати і зубний порошок, а потім відполірувати сукном. Речі, які дуже потемніли, протріть фланелевою ганчірочкою з питною содою і промийте водою. Срібні предмети знову виблискуватимуть, якщо занурити їх на дві – три години у воду, в якій лежить нарізана картопля, а потім сполоснути чистою водою.
Позолочені метали можна почистити сіллю, розчиненою в лимонному соку, сполоснути в теплій воді, відполірувати м’якою ганчіркою, обсипаною борошном.
Намисто з коралів потрібно вимити в мильній воді, витерти, а потім відполірувати м’якою ганчіркою, змоченою в олії.
Бурштин і слонову кістку спробуйте вимити в теплій мильній воді. Бурштин можна чистити м’якою ганчірочкою, змоченою у воді з додаванням мила і нашатирю, а потім сполоснути і насухо витерти.
Якщо слонова кістка пожовтіла чи вкрилася плямами, покладіть виріб на 10 хвилин у слабкий розчин хлорного вапна, потім обережно протріть ганчіркою.
Мідні прикраси почистіть сумішшю крейди і нашатирю, або сумішшю оцту і чайної ложки солі. Прополощіть, витріть. Іноді буває достатньо натерти їх до блиску сухою ватою.
Прикраси зі скла вимийте у розчині прального порошку, потім у чистій воді й висушіть м’яким рушником. Велике намисто мийте зі щіткою. Намисто, нанизане на нитку чи резинку, краще мити без мила, щоб потім не розсипалося. Пластмасові браслети, намисто, сережки, персні мийте у воді без прального порошку і мила. Якщо намисто дуже забруднилося, розсипте його, промийте, висушіть і знову нанизайте.
Дерев’яні прикраси не миють, а тільки протирають фланеллю. Ніколи не зачіпайте їх жирними руками і не надівайте на шию, якщо на неї нанесений крем: залишаться жирні плями.
14.11.2019 |
Рівне-Ракурс №10 від 14.11.2019p. На головну сторінку |