№940 від 21.11.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Україна вперше за 28 років впритул наблизилась до вільного продажу землі. Після багатьох років дискусій і марних спроб скасувати земельний мораторій нарешті Верховна Рада ухвалила закон щодо обігу земель сільськогосподарського призначення. Поки що у першому читанні. Хто голосував за, а хто проти, і що в законі, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.
«Ми сьогодні зробили, і я, і ви, ми, зараз ще навіть не усвідомлюємо, що ви скасували дійсно економічне рабство. Кожен українець стане власником своєї землі», – подякував депутатам президент Володимир Зеленський.
Після результатів голосування лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко заявила про перехід її політсили в опозицію. «Ухваленням закону про розпродаж землі президент Зеленський перетнув червоні лінії. Команда «Батьківщини» переходить в опозицію», – зазначила вона.
Хто має право купувати землю? Відповідно до закону, сільськогосподарські угіддя можуть купувати: українські громадяни; юридичні особи України, створені за законодавством України; територіальні громади; держава. Крім того, право на придбання землі мають юридичні особи, кінцевими власниками яких є іноземці, якщо вони орендують землю в Україні більше трьох років. Інші іноземці та іноземні компанії зможуть купувати землю з 2024 року.
Але можливість купівлі землі іноземцями виноситься на всеукраїнський референдум. До голосування закону у першому читанні президент Зеленський заявив, що це важливе питання будуть вирішувати українці на референдумі. «Іноземці і компанії, які мають серед засновників іноземців, отримають право купувати українські земельні ділянки тільки у випадку, якщо на це буде дана згода народу України на всеукраїнському референдумі», – заявив президент.
В одні руки не більше 210 тис. га. Закон передбачає обмеження продажу землі одній особі. Зокрема, не більше 35?% в межах об’єднаної територіальної громади; 8?% в межах області та 0,5?% – України. Проти цієї норми виступають представники «Європейської солідарності», які вважають, що 210 тис. га – занадто велика квота.
«Ми вимагаємо обмежити можливість концентрації землі в одних руках і прибрати норму про дозвіл на 210 тис. га власності, створення прозорого земельного кадастру як передумови ( за рік його можливо створити), земельного банку, передбачити запобіжники для захисту родючості і відновлення землі, рекультивації, мінімальну ціну, аби селяни зараз не продали свої паї за безцінь і щоб їм заплатили ринкову вартість землі», – написала Ірина Геращенко на своїй сторінці у Фейсбуку.
Орендарі мають першочергове право на купівлю землі. Фермери, які мають договори на постійне користування сільськогосподарськими угіддями, можуть викупити ділянки з розстрочкою платежу до 5 років за ціною нормативної грошової оцінки. Земельні торги при цьому не проводяться.
Коли в Україні почнуть продавати землю? Відповідно до закону, заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення скасовується 1 жовтня 2020 року. Після цього право продавати земельні паї отримають всі їхні власники.
21.11.2019 |
Рівне-Ракурс №10 від 21.11.2019p. На головну сторінку |