№280 від 22.02.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Погляд на проблему
Галині майже п’ятдесят. З чоловіком у місті вони живуть давно. Відразу після весілля Іванові дали однокімнатну квартиру від домобудівного комбінату. Думали, з’являться діти, то придбають більшу. Проте після першої вагітності, яку перервали через виявлену невиліковну патологію, дітей у Галі так і не було. Жінка нарікає на своє тодішнє невігластво у сфері інтимних стосунків та чоловікову рідню (в його роду були діти - інваліди з народження). Галя часто журиться з приводу своєї бездітності, а її чоловік топить нереалізоване батьківство в горілці.
- Здоров’я людини визначається задовго до її народження і залежить від певних спадкових факторів та чинників навколишнього середовища. У клітинах людського організму містяться особливі елементи - хромосоми, які є тими матеріальними структурами, що відповідають за передачу від покоління до покоління певних властивостей та ознак. А кожна хромосома містить сотні генів, і цілком імовірно, що серед такої величезної кількості будуть і “помилкові” гени. Для певної частини людей існує ризик народити дитину із вродженими аномаліями і спадковими хворобами.
- Уточніть, будь ласка, цю, так би мовити, групу ризику.
- Факторами ризику є: вік матері (більше 35 років); невиношування вагітності; якщо, не дай Боже, у родині були випадки народження мертвих або розумово відсталих діток. Небезпечною є наявність у вагітної судом. Сліпота та глухота майбутньої мами також є загрозою для нормальної вагітності жінки. Сюди ж ми зараховуємо випадки безплідних шлюбів у родинах чоловіка та дружини. Відсутність в організмі жінки такого вітаміну, як фолієва кислота, може спричинити вроджені вади розвитку дитинки, яку вона виношує. Понад те, вагітній у жодному разі не можна вживати алкоголь і варто уникати інфекційних хвороб.
- УЗД - це ж безпечний метод і для мами, і для дитини, так?
- Звичайно. Цього року ми відзначаємо 50-річчя з моменту застосування ультразвуку в пренатальній діагностиці. За півстоліття доведено безпечність методу УЗД. Однак його треба використовувати за потреби та в оптимальні терміни вагітності.
- Цікаво, які ці оптимальні терміни?
- Наприклад, щоб вчасно виявити вроджені вади, перше обстеження треба робити у 10-14 тижнів вагітності, коли вже можна виявити наявність у малюка синдрому Дауна, Едварда чи інші хромосомні аномалії. Друге обстеження ми радимо проводити у 20-24 тижні, коли видно, чи є порушення розвитку плода. Тоді ж проводимо фотометрію, тобто повідомляємо майбутній мамі розміри дитинки, яку вона носить. До речі, у цей час добре помітні структури серця малюка, тому також виявляються вроджені вади. У 30-34 тижні робимо ультразвукове обстеження, коли, крім діагностування вад розвитку, можна оцінити положення дитинки в маминому животі і навіть більше - спрогнозувати термін пологів.
- Зазвичай вагітним призначають фолієву кислоту. Навіщо?
- Сьогодні фолієву кислоту треба приймати жінкам не лише на початку вагітності, а й упродовж кількох місяців до її настання. Бо це - один із найкращих засобів профілактики вроджених вад. Фолієва кислота знижує ризик народження дитини з важкими вадами головного та спинного мозку й інших дефектів. Тим часом більшість вагітностей у нас ще, на жаль, не є запланованими, тому важливо, щоб в організмі цього вітаміну було вдосталь і до зачаття. Наостанку наголошу, що планова вагітність позбавить багатьох проблем: адже сьогодні вже є можливість визначити деякі генетичні порушення у дітей ще до їхнього народження.
Уже рік як у Рівненському обласному клінічному лікувально-діагностичному центрі імені В.Поліщука вперше серед західних областей України впроваджено комплексне пренатальне діагностування, завданням якого є раннє виявлення грубих вад розвитку та хромосомних аномалій, що супроводжуються розумовою відсталістю дітей.
22.02.2007 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 22.02.2007p. На головну сторінку |