№280 від 22.02.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#"Мобілізація"
На території Рівненщини розміщується більше трьохсот базових станцій стільникового зв’язку. Одні стоять самотньо в полі, інші - височіють на дахах багатоповерхівок. З першого погляду й не скажеш, що ці примітивні споруди можуть приховувати у собі небезпеку. Та результати перевірки, проведеної прокуратурою м.Рівне спільно з обласною санепідемстанцією, показали зворотний бік “мобілізації”.
За словами помічника прокурора м.Рівне Романа СИМКІВА, прокуратура виявила, що зі 117 стільникових вишок, розміщених в обласному центрі, лише 74 мали санітарні паспорти, тобто третина їх встановлювалася без будь-яких узгоджень.
Спеціалісти провели заміри біля “незаконних” стільникових вишок і виявили, що у багатьох із них рівень електромагнітного потоку завищений. Саме він має здатність негативно впливати на навколишнє середовище і, зокрема, на наше з вами здоров’я.
Як зазначив пан Роман, контроль над мобільними операторами зі сторони прокуратури посилився. Кожному з них (а на території Рівного діє чотири оператори мобільного зв’язку) внесено приписи про негайне отримання санітарних паспортів. Адже мова йде про здоров’я людей та стан навколишнього середовища. Не стоїть осторонь і Рівненська обласна санепідемстанція.
На сполох будемо бити вже через років три
- Зауважу, що ми робимо все можливе, аби не давати волю самодіяльності мобільних операторів, однак усіх контролювати фізично неможливо, - каже завідувач санітарно-гігієнічного відділу Рівненської обласної санепідемстанції Роман САФОНОВ. - Хоча нині ситуація з мобільним покриттям в Україні, у порівнянні з розвинутими країнами, не є катастрофічною.
На сполох доведеться бити, ймовірно, років через три, коли в Україні буде не чотири мобільних оператори, а сім-десять. А для цього є всі передумови. Тоді вишки з’являтимуться на кожному кроці. Погоджуюся, що проблема “мобілізації” набирає глобального масштабу.
Варто знати, що джерелом електромагнітного випромінювання є ще й сам мобільний телефон. Найінтенсивніші електромагнітні поля фіксуються у той момент, коли стільниковий телефон перебуває в режимі очікування (гудки). Тоді і базова станція, і телефон випромінюють хвилі, які й становлять основну небезпеку для людини.
Яку саме? У людей, які потрапили під вплив електромагнітних потоків, можуть з’явитися хронічний головний біль, втома, роздратованість. Західними науковцями доведено, що інтенсивне користування мобільним телефоном протягом десяти років підвищує ризик захворювання на рак головного мозку.
Носіть телефон
у сумці, а не на тілі
- Що ж робити людині, яка відчуває негативний вплив стільникової вишки?
- Можна повідомити у санепідемстанцію за тел.: (0362) 23-53-39. Ми перевіримо розміщення (висоту, щільність забудови навколо тощо) стільникової вишки. Якщо санітарні норми будуть порушені, вживатимемо відповідних заходів.
- Що б ви порадили власникам мобільних телефонів?
- Розмовляйте по телефону безперервно не більше трьох-чотирьох хвилин; не допускайте, щоб мобільним телефоном користувалися діти до 14 років. Носіть телефон у сумці, а не на тілі (грудях, поясі). В автомобілі користуйтеся телефоном, підключеним до системи гучномовного зв’язку “без рук” із зовнішньою антеною. Коли “йдуть” гудки, віднесіть телефон від тіла, лише після з’єднання піднесіть до вуха і розмовляйте.
У серпні 2000 року доктор Крістофер Ньюман, невролог, подав судовий позов про те, що тривале використання мобільного телефона спричинило пухлину мозку, яка повільно його вбивала. Він звинувачував індустрію мобільних телефонів у тому, що вона, знаючи, що пристрої є небезпечними, свідомо ввела в оману громадськість, запевняючи, що мобільні телефони не завдають шкоди.
Ньюман зажадав 800 мільйонів доларів від семи виробників і провайдерів мобільних телефонів. Злоякісна пухлина була виявлена у березні 1998 року за правим вухом Ньюмана.. Він сказав, що використовував радіотелефон з 1992 до 1998 року.
Цей випадок став каталізатором загальної недовіри до мобільних технологій. Кілька подібних позовів були представлені в суді, однак, як і випадок із Ньюманом, їх залишили поза увагою.
22.02.2007 | Ольга ДОЛЯ |
Рівне-Ракурс №10 від 22.02.2007p. На головну сторінку |