№945 від 26.12.2019p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Завершується 2019 рік. Яким він був для країни й усіх нас? Саме час спробувати дати відповідь на це питання.
Подібного феномену наша країна не знала ніколи. Навіть на початку дев’яностих років минулого сторіччя Україною керували політики, які мали досвід роботи в органах державної влади і пройшли всі щабелі чиновницької вертикалі (Кучма, Кравчук). В нинішньому році впевнену перемогу на президентських виборах здобув Володимир Зеленський, який ніколи не займав жодної посади в державних органах і не був навіть депутатом Верховної Ради. Можна було б говорити про «феномен Зеленського», якби такий результат не був прогнозований ще кілька років тому. Правляча еліта нашої держави настільки скомпрометувала себе за останні десятиріччя, що в суспільстві виник попит на «неофітів» у владних коридорах. Тому, тріумф нинішнього президента – це «заслуга попередників». Однак, головна проблема центральної влади в нашій країні – це наявність потужних політико-промислових груп, які, ворогуючи між собою, створюють дуже складну ситуацію для президента, уряду і парламенту.
Знайти прийнятні рішення в політиці й, особливо, в економіці за таких умов дуже складно, якщо взагалі можливо. Останні півроку протиріччя між новою владою і «старими» групами впливу потроху почали проявлятися, і сьогодні ситуація з державним управлінням виглядає як ніколи заплутаною. Фактично, ми маємо конфлікт, і схоже жодна із сторін не розуміє як його вирішити, адже занадто різні у всіх інтереси.
На жаль, схема простих рішень не спрацювала ані в економіці, ані в політиці. В економіці не відбулось два головних очікування суспільства – реальне зменшення комунальних тарифів і зростання реальних доходів населення. В політиці головним розчаруванням нинішнього року є продовження війни на Сході. Хоча винні в такому результаті ми усі, тому що надмірні, нічим не підкріпленні очікування суспільства, є ілюзією, в яку повірили мільйони. На жаль, ми так і не навчились реально дивитись на стан справ в нашій країні й розуміти, що без реального зростання економіки рівень життя не буде зростати, кого б ми не обрали президентом, або депутатом Верховної Ради.
Так само і з тарифами. Мало змінити владу, потрібно будувати нові енергоблоки на атомних електростанціях і добувати більше дешевого газу, і тоді можна буде говорити про кардинальне зменшення тарифів.
Ще одним дуже неприємним сигналом для суспільства стало грудневе блокування виплат з усіх «незахищених» бюджетних платежів. Фактично, це означає, що дефіцит бюджету, який усі роки незалежності був головним болем урядів, вийшов з-під контролю, і грошей вистачає лише на зарплати та соціальні виплати. Такого в нас не було вже багато років, і наслідки подібних дій нинішнього уряду будуть давати про себе знати ще довго.
Отже, змінивши всю центральну владу в 2019 році, ми не змогли зробити головного – змінити правил гри в політиці, а саме головне – в економіці. Нині діюча система в останній не стимулює розвиток реального сектору і не сприяє приходу до нас великих інвесторів, а це означає, що не буде стрімкого розвитку економіки. Так що рік свині таки підклав нам «свиню».
26.12.2019 | Володимир КОНЄВ |
Рівне-Ракурс №10 від 26.12.2019p. На головну сторінку |