Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №947 від 16.01.2020p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

«Доступні ліки» поруч.

«Доступні ліки» поруч.

Як знайти аптеку онлайн?

В Україні запрацював онлайн-інструмент для пошуку аптек, які працюють за урядовою програмою «Доступні ліки». Сервіс показує всі аптеки держпрограми в радіусі 7 кілометрів від медичного закладу. Як працює карта, які переваги дає і які зміни очікують на держпрограму наступного року, дізнавались наші експерти.

Інтерактивний пошук аптек

Урядова програма «Доступні ліки» працює в Україні з весни 2017 року. Згідно з нею, пацієнт, який уклав декларацію з сімейним лікарем, може за його рецептом отримувати окремі ліки безкоштовно або зі знижкою. За даними Національної служби здоров’я (НСЗУ), станом на 1 листопада до програми «Доступні ліки» приєдналися вже понад 7700 аптек.

Однак знайти таку аптеку не завжди просто. У сільській місцевості аптеки програми є не у кожному населеному пункті, а у великих містах потрібну аптеку складно визначити через велику кількість різних пропозицій та назв. Саме для того, щоб знайти і визначити, які саме з аптек долучені до програми, уряд запустив інтерактивну карту (http://texty.org.ua/d/2019/medical_reform/#/apteky).

Її розробило агентство журналістики даних Texty.org.ua у співпраці з Національною службою здоров’я України та Міністерством цифрової трансформації за підтримки USAID. Онлайн-інструмент працює на основі інформації з Національного порталу відкритих даних.

Розробники карти кажуть, що у 66?% випадків аптеки програми розташовані у радіусі щонайбільше 7 кілометрів від медичного закладу. За допомогою таблиці пошуку та інтерактивної карти користувач може знайти необхідну аптеку на території, дотичній до медичного закладу. Також можна додати фільтри для пошуку – назви аптек, вулиці, на яких вони розташовані. Таблиця автоматично оновлюється й підказує найоптимальніші варіанти.

«За даними МОЗ, кожен четвертий рецепт за програмою погашається пацієнтом протягом години. Тож завдяки новій карті аптек, де є «Доступні ліки», людина зможе прокласти маршрут до потрібної аптеки просто з кабінету лікаря. А перебуваючи в інших містах, не хвилюватись, що не матиме змогу придбати необхідні ліки – карта з найближчою аптекою завжди доступна в смартфоні», – розповідає прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

Розширення програми у 2020 році

Інтерактивна мапа – не єдина новація програми. Загалом наступного року українська медицина отримає 113,3 млрд грн, що на 15,1 млрд більше ніж у 2019-му. Попри побоювання українців щодо можливого згортання медичної реформи, президент Володимир Зеленський неодноразово зауважував, що трансформації медицини є одним з головних пріоритетів влади на наступні роки.

Зараз в реєстрі є понад 250 лікарських засобів за програмою «Доступні ліки», зокрема від серцево-судинних захворювань, від діабету 2 типу, від бронхіальної астми. До Реєстру входять не тільки ліки вітчизняних фармацевтичних виробників, а й препарати з країн ЄС. Безоплатними для пацієнтів є 78 з них, інші передбачають невелику доплату. Щороку ж кількість ліків, які пацієнти можуть отримати безоплатно, зростає.

У 2020 році фінансування програми «Доступні ліки» збільшать вдвічі до 2,1 млрд гривень. Плюс ще 1,2 млрд грн виділять на лікування інсулінозалежного та нецукрового діабету. Тож пацієнти, які живуть з інсулінозалежним діабетом, зможуть отримати препарат в аптеці безоплатно або зі знижкою.

«З 1 квітня у програму будуть додані інсуліни. У регіонах є брак коштів для закупівлі інсуліну. У наступному році цієї проблеми не буде. Ми її вирішуємо включенням у програму «Доступні ліки», – пояснює очільниця міністерства охорони здоров’я Зоряна Скалецька.

У МОЗ кажуть, що проблема нестачі інсуліну часто пов’язана із відсутністю відшкодування аптекам вартості ліків з боку місцевої влади. Завдяки включенню препаратів у держпрограму ця проблема зникне.

«Держава за рік покриває більшу частину потреби в інсулінах з державного бюджету, решту мають профінансувати органи місцевого самоврядування. У тих областях, в яких місцева влада виконує свою частину зобов’язань, програма працює безперебійно, і всі пацієнти вчасно отримують потрібні ліки. Переважна більшість проблем з нібито відсутністю інсулінів сьогодні виникають саме через невідшкодування місцевою владою аптекам вартості потрібних пацієнтам препаратів», – пояснюють у МОЗ.

Не зважаючи на зміни у фінансуванні та переліку препаратів, схема отримання «доступних ліків» залишається такою самою. Їх можна отримати за рецептом лікаря, з яким у вас підписана декларація. Забрати ліки можна у будь-якій аптеці, яка працює за держпрограмою.

16.01.2020Сторінка підготовлена за сприянням Центру громадського моніторингу та контролю



Рівне-Ракурс №10 від 16.01.2020p. 
На головну сторінку