№966 від 28.05.2020p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Ми багато працюємо в юності, щоб відпочити в старості. Однак чим більше ми заспокоюємось і розслабляємося, тим більшої шкоди приносимо собі. Рівень запитів зводиться до банального набору: «смачно поїсти – вдосталь поспати». Інтелектуальна робота обмежується розгадуванням кросвордів. Зростає рівень вимог і претензій до життя і до навколишніх, тисне тягар минулого. Роздратування від нерозуміння чогось виливається в відторгнення дійсності. Страждає пам’ять і здатність до мислення. Поступово людина віддаляється від світу реального, створюючи свій, часто жорстокий і ворожий, болючий фантазійний світ.
Ось деякі непрямі ознаки, що вказують на те, що варто зайнятися апгрейдом мозку.
1. Ви стали болісно сприймати критику, в той час як самі занадто часто критикуєте інших.
2. Вам не хочеться вчитися новому. Швидше погодитеся на ремонт старого мобільного телефону, ніж будете розбиратися в інструкції до нової моделі.
3. Ви часто говорите: «А ось раніше», тобто, згадуєте і ностальгуєте за старими часами.
4. Ви готові з захватом розповідати про щось, незважаючи на нудьгу в очах співрозмовника. Не важливо, що він зараз засне, головне: те, про що ви говорите, цікаво вам.
5. Вам важко зосередитися, коли ви починаєте читати серйозну або наукову літературу. Погано розумієте і запам’ятовуєте прочитане. Можете сьогодні прочитати половину книги, і вже завтра забути її початок.
6. Ви почали міркувати про питання, в яких ніколи не були обізнані. Наприклад, про політику, економіку, поезію або фігурне катання. Причому вам здається, що ви настільки добре володієте питанням, що могли б прямо завтра почати керувати державою, стати професійним літературним критиком або спортивним суддею.
7. З двох фільмів – твір культового режисера і популярна кіноновела / детектив – ви вибираєте друге. Навіщо зайвий раз напружуватися? Ви взагалі не розумієте, що цікавого хтось знаходить в цих культових режисерів.
8. Ви впевнені, що інші повинні підлаштовуватися під вас, а не навпаки.
9. Багато в вашому житті супроводжується ритуалами. Наприклад, ви не можете випити свою ранкову каву з якої-небудь іншої гуртки, крім своєї улюбленої, не нагодувавши попередньо кота і не перегорнувши ранкову газету.
Випадання навіть одного елемента вибило б вас із колії на цілий день.
10. Часом ви помічаєте, що тираните навколишніх якимись своїми вчинками, причому робите це без злого умислу, а просто тому, що вважаєте, що так – правильніше.
Робимо апгрейд мозку!
Зауважте, найсвітлішими людьми, які до похилого віку зберігають розум, як правило, є люди науки і мистецтва. Їм за службовим обов’язком доводиться напружувати свою пам’ять і здійснювати щоденну розумову роботу. Вони весь час тримають руку на пульсі сучасного життя, відстежуючи модні тенденції і навіть в чомусь випереджаючи їх. Така «виробнича необхідність» і є гарантія щасливого розумного довголіття.
1. Кожні два-три роки починайте чомусь вчитися. Вам не обов’язково вступати до інституту і отримувати третю чи навіть четверту освіту. Можна пройти короткостроковий курс підвищення кваліфікації або освоїти абсолютно нову професію. Можна почати їсти ті продукти, які раніше не їли, дізнаватися нові смаки.
2. Оточуйте себе молодими людьми. У них ви завжди зможете набратися всяких корисних речей, які допоможуть завжди залишатися сучасним. Грайте з дітьми, вони вас можуть навчити багато чому, про що ви навіть не підозрюєте.
3. Якщо ви давно не пізнавали нічого нового, можливо, ви просто не шукали? Озирніться навколо, скільки нового і цікавого відбувається там, де ви живете.
4. Час від часу вирішуйте інтелектуальні завдання і проходьте всілякі предметні тести.
5. Вивчайте іноземні мови, навіть якщо не будете ними розмовляти. Необхідність регулярно запам’ятовувати нові слова допоможе тренувати пам’ять.
6. Зростайте не тільки вгору, але і вглиб! Діставайте старі підручники і періодично згадуйте шкільну та вузівську програму.
7. Займайтеся спортом! Регулярне фізичне навантаження до сивого волосся і після – дійсно рятує від слабоумства.
8. Частіше тренуйте пам’ять, змушуючи себе згадувати вірші, які колись знали напам’ять, танцювальні па, програми, які розучували в інституті, номери телефонів старих друзів і багато іншого – все, про що зможете згадати.
9. Розбивайте звички і ритуали. Чим більше наступний день буде відрізнятися від попереднього, тим менше ймовірність, що ви «закоптитеся» і прийдете до недоумства. Добирайтеся на роботу по різних вулицях, відмовтеся від звички замовляти одні й ті ж страви, займайтеся тим, чого ніколи раніше не вміли.
10. Давайте більше свободи іншим і робіть якомога більше самі. Чим більше спонтанності, тим більше творчості. Чим більше творчості, тим довше ви збережете розум і інтелект!
28.05.2020 |
Рівне-Ракурс №10 від 28.05.2020p. На головну сторінку |