№976 від 06.08.2020p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Не всі кліщі є небезпечними для людини, адже не всі вони є переносниками захворювань. Однак ризик захворіти від укусу кліща є досить високим. Можна підхопити кліщовий бореліоз (хворобу Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельську гарячку та інші.
Чим довше до тіла був присмоктаний кліщ, тим вищий ризик інфікуватися від нього хворобою Лайма (кліщовим бореліозом). Якщо кліщ провів на тілі одну добу, вірогідність інфікуватися досить мала, а наприкінці третьої доби – сягає майже 100?%. Заразитися хворобою Лайма також можна, вживаючи сире козяче або коров’яче молоко від інфікованої тварини.
Інкубаційний період (період з моменту зараження до появи перших клінічних ознак) триває від 2 до 30 днів, у середньому 14 днів. Першим проявом хвороби Лайма є червона пляма на місці присмоктування кліща. Почервоніння поступово збільшується і сягає розміру від 1 до 10 см, іноді до 60 см і більше, з’являється синюшний відтінок. Пляма зазвичай гаряча на дотик, болюча, часто свербить, має переважно округлу або овальну форму, рідше – неправильну. Пляма може зберігатись тривалий час. іноді впродовж місяці, іноді зникає через 2-3 тижні, ще рідше – через 2-3 дні. Іноді ця пляма є єдиними симптомом захворювання, але часто з’являються інші ознаки: головний біль, ломота у всьому тілі, озноб, млявість, швидка стомлюваність, сонливість, нудота.
Якщо у вас є такі симптоми – негайно зверніться до лікаря, адже це захворювання вимагає термінового лікування. Якщо не вжити заходів одразу, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів (зазвичай уражаються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією), м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть може призвести до інвалідності.
Як розпізнати кліщовий енцефаліт
Заразитися вірусним енцефалітом можна не тільки від укусу кліща, а й навіть якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу. Інкубаційний період (від укусу до перших клінічних проявів) може тривати від 7 до 14 днів.
У людей, інфікованих вірусним енцефалітом, з’являється головний біль, висока температура (38-39 ОС), нудота, блювота, безсоння, рідше – сонливість, болі у м’язах. Ця хвороба уражає центральну нервову систему, серцево-судинну і дихальну. може призвести до інвалідності і навіть до летальних наслідків. Ймовірність значного ураження головного мозку різко підвищується у людей старше 40 років, а у віці старше 60 років – максимальний відсоток смертності. Ускладнення розвиваються у 30-80?% хворих, найчастіше це проявляється в’ялим паралічем рук.
Як проявляється марсельська гарячка
Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованих кліщів, які паразитують зазвичай на собаках, котах та інших тваринах. А також інфекція може проникати, коли людина втирає у рану на шкірі залишки розчавленого кліща або ж тре очі чи слизову носа.
Через кілька годин після цього на місці проникнення збудника з’являється первинний афект (ділянка запалення шкіри, в центрі якої чорна пляма розміром 2-3 мм). А через 5-7 днів – ознаки захворювання.
Приблизно у третини хворих розвивається лімфаденіт, збільшуються і болять лімфатичні вузли, підвищується температура до 38-40 ОС, сильний головний біль, загальна слабкість, можлива блювота. Найважливішим клінічним проявом марсельської лихоманки є висип, який з’являється у всіх хворих на 2-4 день захворювання спочатку на грудях і животі, а потім поширюється на шию, обличчя і кінцівки, навіть долоні і ступні. Від цього захворювання ускладнення бувають рідко. У більшості випадків люди одужують навіть без лікування.
Що робити, щоб не заразитися
Щоб уникнути укусу кліща, треба дотримуватися таких правил:
• перед прогулянкою парком або поїздкою на природу слід нанести на відкриті ділянки шкіри та одяг засоби для захисту від кліщів; вони діють на шкірі від 15 хв до 10 год, а на одязі довше;
• одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла: на ньому легше поміти кліщі;
• одягати головний убір;
• під час прогулянки і перебування на природі кожні 2 години оглядати себе та один одного на наявність кліщів, приділяючи особливу увагу ділянкам, вкритим волоссям;
• звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце на природі, де плануєте відпочивати або ночувати;
• вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати: витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
• не можна залишати одяг, в якому ви гуляли на природі, біля ліжка чи спати в ньому;
• якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити в дім.
Що робити, якщо кліщ все-таки вкусив
1. Якщо кліщ все ж таки присмоктався, необхідно видалити його якомога швидше. Для цього найкраще звернутися у травмпункт, де кліща видалять, рану оброблять і дадуть рекомендації, що робити далі.
2. Якщо отримати кваліфіковану медичну допомогу немає можливості, видаліть кліща самостійно: обережно візьміть його марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки. Її слід закріпити між хоботком кліща та шкірою (якнайближче до тіла) та обертати проти годинникової стрілки (без витягування та грубої сили) до видалення.
3. Змастити місце укусу йодом, спиртом або одеколоном.
4. Якщо хоботок кліща залишився в рані, його треба видалити стерильною голкою.
5. Кліща треба покласти у шматок вологої марлі або якусь ємкість і завезти у лабораторію для дослідження на наявність збудників бореліозу.
6. Ретельно вимити руки з милом!
7. Протягом двох тижнів щодня міряйте температуру, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.
06.08.2020 |
Рівне-Ракурс №10 від 06.08.2020p. На головну сторінку |