№980 від 03.09.2020p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Почалась осінь, і вже десь за півтора місяця повинен розпочатися опалювальний сезон. Саме так, повинен, бо згідно з офіційними даними в нашій державі, борги споживачів за газ сягнули за сто десять мільярдів гривень. Такого не було ніколи.
Найбільшим підприємством області, яке забезпечує 820 житлових будинків та 130 установ теплом та гарячою водою є ТОВ «Рівнетеплоенерго». З директором цього підприємства, Юрієм Приварським, автор зустрівся і поцікавився, який стан справ на підприємстві.
– Станом на початок вересня, наше підприємство працює. Ми ремонтуємо мережі, а їх у нас 200 кілометрів, виконуємо інвестиційну програму, готуємося до початку опалювального сезону. Однак, назвати ситуацію нормальною я не можу. На жаль, нас душать борги. З одного боку нам винні споживачі близько 140 мільйонів гривень. В першу чергу мають борги перед «Рівнетеплоенерго» приватні споживачі, їх у нас 63 тисячі. Ми поставили перед собою амбітні цілі повністю закрити цю заборгованість. Кожного тижня до судів та виконавців наші юристи відправляють по півтони претензій. Однак, з іншого боку на нас тисне наш монополіст – Нафтогаз. Вони вважають, що ми винні за спожитий газ астрономічну суму – 360 мільйонів гривень.
– Чому така різниця, нам винні 140 мільйонів, а Нафтогаз виставляє вашому підприємству претензії на 360 мільйонів?
– На жаль, тут все просто. Через популізм нашої центральної влади, тарифи на тепло були меншими, ніж наші витрати. Тобто, реально підприємство працювало в збиток. З 2016 року і по сьогоднішній день, уряд не врегулював це питання і не компенсував збитки тепловиків. Для «Рівнетеплоенерго» сума збитків становить 212 мільйонів гривень. Тобто, нас загнали у величезний мінус, причому зробила це держава, а потім державне підприємство Нафтогаз вимагає оплатити ці самі збитки. Хочу сказати, що ситуація в нашій галузі критична. Є підприємства у яких арештовані рахунки. Ми тримаємось, готуємось до опалювального сезону, а працюємо лише чотири дні на тиждень і чекаємо рішень нашої влади. Та навіть при повному погашенні боргів нашими споживачами, ми фізично не можемо закрити фінансову діру, яка виникла не з нашої вини.
Не краща ситуація в сфері розподілу природного газу. До 2020 року тарифи на доставку газу не переглядались. Як наслідок, розмір тарифів не відповідав ринковій ціні на газ, який газорозподільні компанії використовують для технологічних потреб.
Через нестачу коштів облгази вимушені використовувати послугу балансування. Тому в газовій галузі теж спостерігається кризова ситуація, пов’язана із накопиченням боргів, що не мають джерела покриття.
Попри це, газорозподільні компанії також повинні підготувати системи до безпечного та безперебійного опалювального періоду: провести планові ремонти, інші регламентні заходи для стабільного забезпечення домогосподарств газом в опалювальний період.
Разом з тим, з’явилася надія, що вихід з глухого кута є. Адже вирішити ситуацію намагаються на державному рівні. У липні депутати зареєстрували законопроєкт №3800-1. В основі якого не допустити підняття цін на тепло для населення. Також у законопроєкті прописано чіткий механізм списання заборгованості підприємствам ТКЕ. Якщо закон ухвалять, газовий ринок почне оздоровлюватись, а тепловики звільняться від тиску НАК «Нафтогаз України».
Тим більше, що Верховна Рада України вже має подібну практику. Так, учасникам енергетичного ринку мають списати борги на суму 30 млрд грн. Відмінністю між цим рішенням і законопроєктом №3800-1 є те, що для списання боргів підприємствам ТКЕ не вимагає додаткових витрат з бюджету.
Тож є надія на те, що опалювальний сезон на Рівненщині розпочнеться своєчасно, а теплопостачальному підприємству не доведеться підвищувати тариф на опалення для населення. Загалом прийняття законопроєкту 3800-1 має не допустити підняття цін на тепло та позбавити українців донарахування за минулі роки платежів за газ. Якщо цього не відбудеться, то за інформацією аналітиків ринку ТКЕ, кожній з 13 мільйонів українських родин, які споживають газ, або отримують централізовано тепло та гарячу воду, доведеться сплатити на користь монополіста по 10 000 гривень, або провести осінь, зиму та частину весни без тепла і газу…
Володимир Конєв
03.09.2020 |
Рівне-Ракурс №10 від 03.09.2020p. На головну сторінку |