№981 від 10.09.2020p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
– Олександре Юрійовичу, завершується чергова – 7-ма каденція діяльності Рівненської обласної ради. Очевидно, вона була найскладнішою, бо чотири рази керівництво облради не змінювалось за жодної з них. Яка причина таких частих змін?
– Справді, Ваш досвід як голови, відіграв свою роль, Ви ж не вперше очолюєте облраду. Те, що ви змушені були проявляти неабияку дипломатичність є прикладом того, як у грудні минулого року непросто приймався бюджет області. Позиція кількох фракцій була такою: якщо не підете на наші умови, то ми не будемо голосувати за бюджет. Це правильно?
– Це не правильно. Монобільшості в облраді немає, тож набрати необхідну кількість голосів вдавалося не завжди. Доводилося постійно домовлятися. Але ж професійна політика – це і є мистецтво компромісів…Хоча, знову ж таки, місцеві ради не повинні бути місцем, де з’ясовують політичні амбіції! Бо депутатів обирають в раду, щоб вони відстоювали інтереси своїх виборців, а не політичні цілі партії. Опинившись в депутатському кріслі і в сесійній залі, про це деякі колеги час від часу забувають.
Треба врахувати і той факт, що за нинішнього скликання обласної ради змінилося три (!) голови облдержадміністрації. І щоразу депутатам доводилося налагоджувати співпрацю з новим керівництвом виконавчої гілки влади. Окрім суто господарських моментів, на все накладається ще й політична складова.
– Олександре Юрійовичу, за сьому каденцію, що Ви вважаєте зроблено найбільш важливе і можна записати у плюс депутатському корпусу і владі області в цілому?
– Треба розрізняти функції органу самоврядування і виконавчої влади. Так, ми намагались працювати в одній упряжці заради розвитку нашого краю.
Якщо говорити про конкретні об’єкти, то більшість з тих, які потрапили до президентської програми «Велике будівництво», ми розпочали будувати кілька років тому. Заради справедливості хочу сказати, що це не заслуга лише нинішньої виконавчої влади, але й попередньої. Ми надавали пріоритет тим об’єктам, які уже розпочали будувати раніше або ж мали впевненість, що до кінця своєї каденції зможемо їх завершити. Свою роль відіграла і децентралізація. ОТГ отримали додаткові кошти з державного бюджету на розвиток своїх територій. Було започатковано низку державних програм, які дали поштовх розвитку освіти – це Нова українська школа, наприклад. За ці роки ми вперше почули словосполучення «інклюзивна освіта» і по-новому подивилися на діток з особливими потребами. Саме в останні роки в області відкрилася ціла низка інклюзивно-ресурсних центрів, які допомагають таким дітям стати повноправними членами суспільства. Це, вважаю, неабияке досягнення.
Крім того, завдяки державній програмі «Доступна медицина» в селах побудовані нові сучасні амбулаторії. І добре було б, аби цей проєкт не заморозився. Бо в розрізі медичної реформи він просто необхідний.
Взагалі, якщо ви проїдетеся по селам Рівненщини, то помітите, що з’явилося чимало нових або ж оновлених об’єктів: школи, дитсадки, ЦНАПи, сільські амбулаторії. Та й відремонтованих доріг побільшало… Хоч саме погані дороги поки залишаються однією з болючих проблем не лише Рівненської області.
– А чого, навпаки, не вдалося зробити депутатам 7 скликання?
– Кожен депутат йшов на вибори з якоюсь програмою. Ми збирались на засідання з головами фракцій і визначались, що можемо зробити вже зараз, а з чим доведеться зачекати. На жаль, передусім через брак коштів вдалося не все. Спочатку на порядку денному нашого скликання було майже 150 об’єктів, в яких є потреба будівництва. Потім, зрозуміло, цифра зменшилась на третину, бо дотаційна область, якою є Рівненщина, без державних вливань не впорається. Абсолютна більшість об’єктів, повторюю, будується за умови співфінансування: держава – облрада – місцеві ради.
– Рівненська область – одна з не багатьох, яка постійно виконувала план з наповнення бюджету. Як це вдавалось?
– За це треба перш за все дякувати нашим підприємствам, нашому бізнесу. Суспільство все більше усвідомлює, що чесно сплачуючи податки, ми забезпечуємо виплату пенсій, утримання бюджетної сфери, реалізацію соціальних програм – тобто здоровий обіг грошей в економіці. За останніх півроку ми маємо незначне перевиконання в межах 105 відсотків. І це не дає нам можливості дофінансувати якісь галузі. У той же час, добре, що область не зайшла в «мінус». Я завжди повторюю, що головне завдання влади – не заважати бізнесу працювати.
– Крім того, що Ви голова облради, Ви ще й депутат. Вочевидь, Ваші виборці також мали якісь очікування?
– Я не вперше депутат від Березнівщини. Тож не буду хвалитися, але зроблено чимало. За цю каденцію вдалося практично завершити два великі об’єкти – це новий сучасний дитсадок у Березному на 150 місць, також добудовуємо міські очисні споруди, що дасть можливість вирішити екологічну проблему регіону. Крім того, збудовано дві дороги Березне-Витковичі, Кам’янка – Велике Поле.
З того, що планував зробити наступним – відремонтувати ділянки дороги між селами Друхів та Поліське, а також Білка-Голубне.
Крім того, тримаю на контролі питання будівництва нового навчального корпусу для Березнівського спортивного ліцею. Спорткомплекс у спортсменів уже є, а от навчаються вони по-сусідству з дитячим садком – ділять одне приміщення. Як тільки буде відкоригована проєктно-кошторисна документація, можна буде шукати кошти під будівництво навчального корпусу.
Також і надалі планую всіляко підтримувати роботу інклюзивно-ресурсних центрів.
– Не можу обминути питання початку навчального року. Область дуже строката по санітарно-епідеміологічних кольорах. Чи були Ви десь в якомусь навчальному закладі, і як Ви ставитесь до обмежень і санітарних вимог?
– Враховуючи те, що введено карантин, я не був у жодній школі на святі Першого дзвоника. Хоча, звісно, хотілося особисто привітати і вчителів, і дітей. Я досить відповідально ставлюся до висновків санепідеміологів та прислухаюся до засторог медиків. Лікарі, які витягують хворих з коронавірусом, мені не раз розповідали жахливі подробиці, як може протікати ця хвороба, в яких муках дехто опиняється… Якби це показати широкому загалу, то ті, хто надто безпечний, зрозуміли б, що COVID-19 – це не жарти, і ліпше оберігати себе та своїх рідних та уникати ризиків. Ніхто не знає, чи поряд з вами в даний момент хтось не є носієм вірусу.
– Ще одне питання не можу не задати – про наступні місцеві вибори. Як Ви вважаєте, нинішня партійна система є досконалою? Адже тут далеко не рівні умови, враховуючи те, що одні можуть самовисуватись, а інші обов’язково мають йти під партійними прапорами?
– Я завжди був прихильником мажоритарної системи. Особливо до місцевих рад. Однак нині маємо абсолютно нову, яка, звичайно, не є досконалою. Проте мусимо йти на вибори і дотримуватись нових правил. Найгірше, що людям знову доведеться обирати якусь партію, за верхівку якої вони не можуть нести відповідальність.
– Чи будете Ви знову балотуватися в депутати?
– Хтось з великих сказав: якщо ти не йдеш в політику, то вона прийде до тебе…
10.09.2020 | Розмовляв Андрій БАБІНЕЦЬ |
Рівне-Ракурс №10 від 10.09.2020p. На головну сторінку |