№994 від 10.12.2020p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Теплі грядки влаштовуються таким чином, щоб органіка, що розкладається, виділяла тепло, підігрівала знизу коріння рослин, допомагаючи їм перенести нічні заморозки, літні перепади температур, холодні роси.
При цьому врожайність істотно підвищується, а період плодоносіння продовжується до осені.
Готувати теплі грядки можна наприкінці літа й восени, коли на городі звільняється місце і накопичується достатня кількість рослинних відходів, а можна й навесні – як тільки розмерзнеться ґрунт. Під теплі грядки варто вибирати сонячне місце й орієнтувати їх зі сходу на захід.
Як зробити теплу грядку
У травні місце для майбутньої теплої грядки необхідно огородити дошками, усередині притоптати траву й укласти на неї зверху деревні відходи (друзки, гілки, що залишилися від обрізки дерев і кущів). Наступним шаром ідуть старі газети або будь-який інший папір у три шари або пакувальний картон.
Зверху на картон на десять сантиметрів насипається перепрілий гній, компост або перегній. Цей шар не дасть бур’янам пробитися в грядку, удержить вологу й забезпечить живлення. Потім все це зверху засипається скошеною травою.
Впродовж літа потрібно додавати на грядку виполоті бур’яни та інші рослинні відходи, а так само обов’язково забезпечити щотижневий полив, щоб органіка почала перегнивати.
Наступною весною достатньо присипати таку грядку зверху перегноєм шаром 10 см і можна висівати насіння або саджати розсаду.
Тепла грядка в коробі
Короб для теплої грядки можна легко сколотити зі старих дощок, а якщо дозволяє час і фінанси викласти стаціонарне огородження з цегли або бетону. Висота короба має бути не менше 30 см.
Наприкінці літа або восени короб встановлюється на місце майбутньої грядки і заповнюється різноманітною органікою. Спочатку йде невеликий шар тонких гілок, друзок, порохнявих деревинок. Потім – стебла рослин, дрібна макулатура, бавовняні ганчірки, згнилі яблука, скошена трава, бадилля городніх рослин, опале листя.
Головний принцип устрою теплої грядки такий – органіка, що повільно розкладається (дерево, папір, стебла) іде вниз, середня (гнилі овочі й фрукти, тирса, дерен, бадилля) – у середину, а швидко гниюча (трава й листя) – наверх. Можна пересипати шари органічних залишків землею, торфом, або перепрілим гноєм.
Кожний шар органіки потрібно злегка ущільнювати й обов’язково проливати водою, якщо не постараються осінні дощі.
Зверху на теплу грядку насипають шар родючої землі або перегною, засипають мульчуючими матеріалами або засівають сидератами й у такому вигляді залишають зимувати.
До весни органіка в грядці трохи осяде. Щоб запустити процес так званого «горіння», рекомендується навесні полити теплу грядку дуже теплою водою, розчином гуматів або настоєм гною, а потім накрити плівкою. Копати грядку не потрібно – необхідно всього лише спушити верхній шар пласкорізом або сапкою перед висадженням рослин.
У прогріту грядку можна висаджувати розсаду або насіння набагато раніше, ніж звичайно. Крім того, укриття з нетканого полотна або плівки на теплій грядці більш ефективне, чим на звичайній, оскільки грядка виділяє тепло й «зігріває» коріння рослин.
Така тепла грядка «працює» 2-3 роки, поки рослинні залишки в ній повністю не перепріють. Надалі можна нарощувати родючий шар за допомогою мульчування або вийняти з короба землю, що утворилася, і знову наповнити його «біопаливом».
Тепла грядка у траншеї
Якщо ви хочете, щоб тепла грядка служила на ділянці довше (8-10 років), тоді доведеться попрацювати.
Для початку на місці майбутньої грядки необхідно викопати траншею глибиною у два багнети лопати або навіть більше.
На дно траншеї по центру поперек грядки заставляються міцні, не гнилі цурки, або гілки, корені і стовбури висохлих плодових дерев. З боків траншея набивається друзками, корою, дрібними гілками.
На важких глинистих ґрунтах варто поглибити траншею на 5-7 см, і на її дно засипати шар піску, а потім уже укладати деревні залишки.
Шар з деревними залишками зверху закривають переверненим дерном і добре втоптують. На дерен ставиться дерев’яний короб висотою 30 см і наповнюється сухим листям, травою, рваним папером, попелом, бадиллям. Останніми десятьома сантиметрами грядки має стати земля, наполовину перемішана з компостом.
Така грядка знов-таки не вимагає перекопування, тільки розпушування верхнього шару. Через два-три роки листя й трава у верхньому шарі грядці утворять відмінний перегній – його при бажанні можна буде використовувати на інших грядках, а короб знову заповнити рослинними залишками.
Варто пам’ятати, що в перший рік теплі грядки містять дуже багато азотистих речовин, тому не слід саджати в них культури, які накопичують нітрати: цибулю, салат, буряк, редис, зелень. У перший рік на таких грядках вирощують овочі, вимогливі до живлення і тепла: огірки, кабачки, гарбуз, томати, перці, баклажани.
Крім того, не забуваємо про полив: мікроорганізми в теплій грядці будуть жити й переробляти мертву органіку тільки у вологому середовищі, тому поливу такі грядки вимагають більше, ніж звичайні.
10.12.2020 |
Рівне-Ракурс №10 від 10.12.2020p. На головну сторінку |