№1006 від 11.03.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Щоб отримати вдалу розсаду, потрібно мати хороше насіння. Воно швидше проростає, коли перед цим замочується. Насіння набирається вологи, і перебуваючи в теплі швидко дає перший паросток і листочки, а також починає пускати корінці. Уже в такому вигляді можна його пересадити в горщики або стаканчики як розсаду.
Потрібно взяти блюдце, укласти на нього серветку в кілька шарів і залити водою, щоб вона трохи її покривала. Зверху насипати насіння і накрити додатково плівкою. Можна просто одягнути пакет на блюдце. Поставити в тепле і світле місце. Обов’язково потрібно стежити, щоб серветка не пересихала. Тому по потребі підливати воду. Замість блюдця можна взяти будь-який пластиковий контейнер, можливо, навіть з кришкою, але не забувати провітрювати, або зробити отвори для повітря.
Пророщування насіння на серветці або туалетному папері в трубочці
Є ще один спосіб пророщування, який допоможе швидко і якісно допомогти насінню проклюнутися. Для цього знадобляться серветки або туалетний папір. Кухонні паперові рушники не підходять для цієї ролі, тому що їх структура щільніша, і якщо корінці застрягнуть, то їх потім важко звільнити. Також знадобиться плівка або поліетиленові пакетики.
Розкласти рівно пакетик і скласти його в довжину навпіл, щоб вийшла смужка. Взяти серветки і укласти поверх пакетиків. Їх розгортати не потрібно, краще, якщо вони залишаться в кілька шарів. Якщо брати туалетний папір, то його потрібно скласти в кілька разів по довжині пакетика.
Папір потрібно добре зволожити за допомогою розпилювача, або полити його водою з ложки. Далі потрібно укласти насіння по одній стороні паперу, відступаючи від верху на 2 см. Вийде один ряд насіння. Згорнути в трубочку отриману стрічку разом з пакетиком. Нагорі поліетилену можна написати, яке насіння в даній трубочці. Поставити її в стакан, трохи наповнений водою, а верх прикрити пластиковою прозорою кришечкою, або прикрити ще одним пакетиком. Поставити в тепле і світле місце.
Трубочок можна зробити багато і з різним насінням. А напис допоможе не заплутатися, де і яке знаходиться. Вода, налита в стакан, буде вбиратися серветкою, що допоможе підтримувати їй вологий стан.
Насіння на розсаду на серветці
Висіяне насіння на серветці проростає швидше, що дозволяє відсіяти те, яке не дасть паросток. Через кілька днів, залежно від виду культури, насіння прокльовується, а потім починає пускати паросток і корінці. Коли з’явиться два сім’ядольних листочків, то і коренева система стає більшою. У такому вигляді молода розсада переноситься для подальшого зростання в горщики.
Розділяти розсаду потрібно разом з шматочками серветки, щоб не пошкодити корінці. Деякі культури проростають наскрізь, вони можуть за серветкою сплітатися корінцями. Такими властивостями володіють помідори, при цьому не нарощуючи верх. Але досить їх пікірувати, як вони починають швидко рости. Перець на серветці в розсаду не перетвориться, тому насіння можна тільки укласти, щоб відсіяти непотрібне, коли він проклюнеться.
Зручно вирощувати в якості розсади на серветці айстри. Корінці йдуть по верху паперу, і потім легко приживаються після пересадки. Таку ж якість має шизантус, а ось петунія дає дружнє пророщування, але рости не хоче, тому краще не затягувати, а відразу посадити в землю.
На серветці можна виростити навіть розсаду огірків, хоча вони вважаються примхливими рослинами і не люблять пересадку.
Проморожування насіння перед посадкою: для чого необхідна дана процедура і як її правильно зробити
Такий спосіб стане відмінною заміною стратифікації.
Зовсім скоро настане весна, а це означає, що багато дачників вже почали підготовку до чергового сезону. Зазвичай, садівники, займаючись підготовкою насіннєвого матеріалу до посіву, вдаються до стратифікації або скарифікації, проте є ще один спосіб, про який зазвичай забувають.
Отже, що ж таке проморожування? При даному способі насіння зберігається при мінусових температурах. Це дозволяє зменшити термін стратифікації, а іноді і зовсім замінити її.
Метод хороший тим, що оболонка насіння починає тріскатися, через що волога і повітря швидше проникають до зародка, тому в певних випадках перші паростки можуть з’явитися на 15-20 днів раніше, ніж зазвичай.
Однак важливо пам’ятати, що метод проморожування підходить не для всього насіння. Проморожувати можна тирлич семироздільний, черемшу, кісточкові рослини, примулу. Зазвичай правила підготовки насіння певної культури до посіву вказуються на упаковці. Але, зазвичай, сухе насіння витримують при температурі повітря від –10 до –20, а набрякле – до –4.
Основні методи
Можна покласти насіннєвий матеріал в ємність, залити водою і прибрати на ніч в морозилку. Вдень тару з насінням потрібно дістати і поставити на вікно. Повторити дії слід 5-7 разів.
Інший спосіб ще простіший. Для цього насіння необхідно покласти в марлевий мішечок, прибрати в морозилку на пару днів, а потім залишити в заметі на вулиці до весни. А коли земля трохи відтане, насіння потрібно посіяти у відкритий ґрунт.
11.03.2021 |
Рівне-Ракурс №10 від 11.03.2021p. На головну сторінку |