Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1007 від 18.03.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Бур’ян з неймовірними цілющими властивостями

Бур’ян з неймовірними цілющими властивостями

Пирій у народній медицині

Пирій повзучий – відомий і розповсюджений бур’ян городів. Усі бур’янисті рослини мають неймовірну живучість і плідність.

Пирій має довге кореневище, яке, якщо його розрізати на шматочки де є хоч одна жива брунька, моментально вкорінюється і починає формувати нову самостійну рослину. Це в буквальному значенні «вогонь» для полів і городів, боротьба з яким надзвичайно важка та часом безуспішна.

Домашні вихованці, коти й собачки, ранньою весною із задоволенням поїдають молоденьку травичку пирію повзучого. Так вони поповнюють свою зголоднілу за зиму кров свіжими вітамінами та біологічно активними речовинами, яких пирій містить дуже багато.

Лікарською сировиною в пирію є кореневища, які заготовлюють восени, відразу після перших заморозків, або ранньою весною.

Їх ретельно промивають у холодній воді, очищають від дрібних коренів, залишків стебел і листя, сушать у тіні на повітрі або в добре провітрюваному приміщенні, розкладаючи на папері або на мішковині. Зберігають у полотняних мішках або дерев’яній тарі до 2 років.

У кореневищі пирію повзучого присутні мінеральні солі (калій, магній, залізо, марганець, цинк), кремнієва кислота, органічні кислоти, вітаміни А, В, ефірна олія, до складу якої входить вуглець агропірен; слизові речовини, поліцукридна речовина трицитин, інулін, інозит, фруктоза, левулеза, сапонін, ванілін, декстроза, камедь, кварц, левулоза, манніт, молочна кислота, азотовмісна резиноподібна речовина, танін.

Пирій цінний уже тим, що очищає організм від радіації. Танін, що міститься в ньому, виводить стронцій з організму.

За допомогою пирію можна зупинити розвиток остеохондрозу: він прекрасно жене солі з організму. Практично незамінний при артритах, радикуліті, ревматизмі й подагрі.

Пирій добре оздоровлює шлунково-кишковий тракт. Відвар коренів чистить жовчний міхур і нирки від каменів і піску. Його вживають і при запаленнях жовчних шляхів, печінки, сечового міхура і сечових канальців. Пирій оздоровлює нирки. Відвар кореня дуже ефективний і при набряках будь-якого походження.

Пирій – гарний засіб, що очищує кров. Його застосування показане при висипках на тілі та при алергії. Він входить у склади від екзем, від псоріазу, від фурункулів і від усякої іншої парші людської.

Також коріння пирію має відхаркувальні властивості.

Кремінні сполуки, які є в рослині, благотворно впливають на всі зовнішні та внутрішні органи. Зміцнюють кровоносні судини, підвищується еластичність стінок капілярів. Тому препарати з пирію дуже рекомендуються людям похилого віку.

Багато кому білий корінь допомагає від цукрового діабету.

Якщо вам призначили велику кількість антибіотиків, то після закінчення лікування обов’язково пройдіть курс оздоровлення пирієм, тому що він нейтралізує хімічні сполуки, виводить надлишок антибіотиків.

Пирій прекрасно знімає утому, повертає бадьорість, стимулює діяльність серця, злегка підвищує тиск, знімає головні болі.

Протипоказань до застосування пирію немає. Однак прийом варто припинити, якщо з’явилася діарея або розвинувся пригноблений стан, що впливає на працездатність.

Відвар

1 ст. ложку здрібненої сировини залити 1 скл. гарячої води, кип’ятити 5-10 хвилин, остудити, процідити й віджати. Приймати по 1 скл. 3 рази на день до їжі. Відвар можна ароматизувати гілочками або листям чорної смородини.

При геморої, хронічному запаленні товстого кишечнику, запаленні сечового міхура та сечовивідних шляхів відвар пирію призначають на ніч у вигляді мікроклізми об’ємом 30-60 мл.

Замість відвару можна використовувати свіжий сік з надземної частини рослини та коренів.

Сік

Стебла зі шматочками кореня промивають у проточній воді, ошпарюють, пропускають через м’ясорубку, розбавляють водою у співвідношенні 1:1, віджимають через щільну тканину і кип’ятять 3 хвилини. Приймають по 1-2 ст. л. 3 рази на день до їжі. Зберігають у холодильнику не більше 2 днів.

Ванна

По 100 г кореневищ пирію та лопуха кладуть у велику емальовану каструлю або відро, заливають 5 л гарячої води й кип’ятять 10 хвилин. Відвар, що вийшов, виливають у ванну з водою. Таку ванну рекомендується приймати при різних шкірних захворюваннях хоча б 1 раз на тиждень. Тривалість процедури 30 хвилин, температура води – 36-37°С. Ванни рекомендується сполучати з прийомом відвару усередину.

Харчова цінність

Пирій як харчова рослина не раз виручала людей у найважчі часи. У їжу використовується кореневище пирію. Його перемелюють, одержують борошно, що за поживністю не поступається пшеничному, і випікають хліб, коржі, пряники та інші борошняні вироби.

З висушених кореневищ можна приготувати крупу для каш, приправ, запіканок, фаршів і начинок, які будуть відрізнятися приємним смаком і ароматом. Зі свіжих коренів варять супи, готують салати та гарніри для рибних, овочевих і м’ясних страв. З підсмажених кореневищ можна приготувати кавовий напій.

18.03.2021



Рівне-Ракурс №10 від 18.03.2021p. 
На головну сторінку