№1008 від 25.03.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Найкраще довірити омолоджувальну обрізку та перещеплення досвідченому садівнику – великий ризик зіпсувати, а то й знищити дерево. Зверніть увагу на стан самого дерева – якщо в нього є дупла, ракові виразки, відмирання кори на великих ділянках стовбура, то таке дерево простіше замінити на молоде.
Спочатку проведіть проріджування, щоб забезпечити гарну освітленість внутрішньої частини крони. Далі – власне омолоджувальна обрізка. Нижні гілки зрізуйте на відгалуження, що йдуть нагору, верхні гілки – на відгалуження, що йдуть убік. Проведіть зниження крони дерева шляхом видалення верхньої частини стовбура з 1-2 товстими гілками, причому зріз має бути над бічним відгалуженням. При виконанні обрізки дотримуйтеся правила супідрядності: основний сук має бути довшим, ніж його відгалуження. Цим ви досягнете зниження росту дерева, зменшення діаметра його крони, поліпшення її світлового режиму. Наступного року проведіть коригувальному обрізку: підріжте гілки, продовжуйте проріджування, переведіть активно зростаючі молоді пагони в обростаючі гілки.
В окремих випадках може знадобитися повне омолоджування крони дерева з обрізкою двох третин довжини всіх суків і вирощуванням нової крони з вовчків, що відростають.
Виконувати омолоджувальну обрізку, як і інші види обрізки, необхідно наприкінці зими – початку весни, після того як мине загроза сильних морозів, здатних ушкодити деревину, але до розпускання бруньок.
Сильна обрізка та перещеплення дерев, що вже розпустилися, та квітучих може привести до їхньої загибелі через кілька років через збій у фізіологічних процесах.
Перещеплення дерев проводиться тільки живцем, у весняний час. Тобто в принципі його й потрібно сполучати з обрізкою.
Для цього перещеплені гілки обрізають на дві третини довжини, дотримуючись правила супідрядності між стовбуром і суками першого та другого порядків, стовбур сильно укорочують. Варто пам’ятати, що при перещепленні не можна сильно проріджувати крону та вирізати повністю ті гілки, які переприщеплюватися не будуть. Проріджування має бути помірним, щоб забезпечити дерево живленням.
Технічно щеплення та перещеплення практично нічим не відрізняються. Образно кажучи, різниця – як між поняттями «зробити» і «переробити».
Роблячи щеплення, ви створюєте, «робите» саджанець певного сорту, а перещеплюючи – ви «переробляєте» деревце одного сорту в інший. Говорячи про щеплення, ми маємо на увазі роботу з однолітньою клоновою або насінною підщепою (дичкою), на яку прищеплюємо за допомогою окулірування або живцем культурний сорт.
При перещепленні ми вже маємо молоде деревце або доросле дерево культурного сорту, але цей сорт нас не влаштовує, або ми хочемо замінити частину гілок на ньому на інший сорт. Для перещеплення зазвичай користуються живцем, молоді тонкі деревця можна перещепити й вічком (окуліруванням).
25.03.2021 |
Рівне-Ракурс №10 від 25.03.2021p. На головну сторінку |