№287 від 12.04.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Безсмертний подвиг
Традиційно щороку на Рівненщині на третій день Пасхи відправляють панахиду за вояками УПА, загиблими у 1944 році в урочищі Гурби Здолбунівського району. Не став винятком і цей рік. 10 квітня тут було проведено богослужіння та мітинг-реквієм пам’яті загиблих героїв УПА. Богослужіння провів Митрополит Рівненський та Острозький Євсевій.
Рівненську обласну державну адміністрацію представляв перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Жуковський. Виступаючи, він зазначив, що Гурби є святим місцем для кожного українця, а особливо для тих українців, які мали безпосереднє відношення до національно-визвольного руху. Історія визвольних змагань для першого заступника голови адміністрації є доволі особистою, оскільки члени його родини активно боролися у лавах ОУН-УПА. Зокрема, рідний дядько Всеволод Жуковський брав участь у боях проти власівців та радянських партизанів. У курені “Шавули” (с.Соснове Березнівського району) він діяв як заступник політреферента, за що і був вивезений на шахти Донбасу.
Ще не будучи при владі, патріотично налаштовані Віктор Матчук та Анатолій Жуковський приділяли значну увагу героїчним і святим місцям бойової звитяги українських патріотів Рівненщини. Так, у 2006 році ними було профінансовано третє найповніше видання книги “Гурби: квітень 1944-го”, яка нещодавно з’явилася в бібліотеці Конгресу Сполучених Штатів Америки. За фактами книги голлівудські кінематографи розпочали роботу над 11-серійною кінострічкою про УПА, фіналом якої буде бій в урочищі Гурби.
У 2006 році, завдяки спільним зусиллям голови облдержадміністрації, районної організації партії “Наша Україна” та відповідального секретаря державної комісії з питань вшанування пам’яті жертв війни та політичних репресій, відбулося урочисте закладання каменя та розпочато будівництво збірного пантеону Героїв бою поблизу с.Гурби Здолбунівського району.
Того ж року, відповідно до розпорядження голови Рівненської облдержадміністрації, активісти молодіжного крила “Наша Україна” провели тут пошукові роботи з метою виявлення місця невідомих повстанських поховань. “У квітні 2007 року в урочищі Гурби, - запевнив Віктор Матчук, - будуть здійснені повномасштабні археологічні та ексгумаційні роботи, а на 17 травня цього ж року заплановане перепоховання 80 вояків ОУН-УПА та відкриття першої черги збірного пантеону Героїв”.
Прес-служба Рівненської облдержадміністрації
Майже 35 тисяч добірного війська НКВС, прикордонників, охорони тилу, які також входили у підпорядкування Наркомату внутрішніх справ, намагалися оточити частини УПА-Північ (Військова округа “Богун” під командою Петра Олійника - “Енея”) та УПА-Південь, яка щойно розпочала своє формування в Кременецьких лісах під командуванням Василя Кука - “Лемеша”.
Неповних п’ять тисяч бійців, з яких понад півтори тисячі неозброєні, потрапили в кільце оточення - так званий “гурбенський котел”, якого не знала історія партизанської боротьби у Східній Європі. Але повстанці витримали натиск семикратно переважаючого ворога та ціною неймовірних зусиль і втрат (передусім, серед неозброєних мобілізованих чоловіків) зуміли прорвати, здавалося, “мертве” кільце оточення.
До всіх підручників з новітньої української історії ця операція увійшла під назвою “Бущанський прорив”. Зібравшись усіма групами, які вирвалися з оточення, і спаливши у с. Буща кілька танків та знищивши кілька сотень енкаведистів, в районі села Точивик сили були перегруповані.
А далі розпочалися знамениті Північний рейд на Полісся та Рейд на Схід частин УПА-Південь та УПА-Північ, які вкрили себе невмирущою славою звитяжців у мало не щоденних боях з НКВС. Операція зі знищення Кременецького угруповання УПА, проведена за наказом маршала Георгія Жукова, захлинулася.
12.04.2007 |
Рівне-Ракурс №10 від 12.04.2007p. На головну сторінку |