Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1011 від 15.04.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Паспорт у смартфоні: що це і навіщо

Паспорт у смартфоні: що це і навіщо

Україна стала першою країною в світі, яка наділила юридичною силою паспорт у смартфоні. Наприкінці березня депутати ухвалили закон, який прирівнює цифрові паспорти в додатку «Дія» до паперових чи пластикових документів. У Міністерстві цифрової трансформації запевняють, що з е-паспортами можна буде подорожувати Україною, забирати посилки, оформляти довідки в ЦНАПах та багато іншого. Як це працюватиме і чи всім буде доступна така послуга? Інформацію зібрав Центр громадського моніторингу та контролю.

Що таке цифровий паспорт?

Відповідно до ухваленого закону, е-паспорт – це електронне відображення інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки або у закордонному біометричному паспорті. Е-паспорт має також інформацію про місце проживання та ідентифікаційний код громадянина.

Користуватись е-паспортом можна за допомогою мобільного додатку «Дія». Для цього потрібно завантажити додаток із App Store або Play Market на свій телефон та авторизуватись через BankID. У Міністерстві цифрової трансформації наголошують, що жодних сканів документів звантажувати у додаток не потрібно. «Дія» автоматично підтягує інформацію із демографічного реєстру.

Кожен е-паспорт має унікальний QR-, штрих- і цифровий коди, які використовуються для верифікації документа. Щоб перевірити дійсність документа, інший користувач «Дії» просто сканує код за допомогою власного смартфону чи планшету.

«Електронний паспорт не є ні скріншотом, ні копією фізичного паспорта. Це інформація, яка відображається з реєстру. Якщо клікнути на eID, він «перевернеться», і на його «зворотному боці» ви побачите QR-код. При перевірці документа з цього QR-коду звернення йде до реєстру, а потім людина, що запросила ваші дані, отримує повідомлення на свою «Дію». Після цього в «Дії» на його смартфоні відкриється перевірений документ. Якщо дані запитувала компанія, то вони з’являться у її системі», – пояснив керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.

Варто зауважити, що цифровий паспорт доступний лише для власників ID-картки. Ті, хто має паспорт-книжечку, такою функцією скористатись не зможуть. Те ж саме стосується закордонного паспорту, е-формат зможуть використовувати лише власники біометричного документу.

Де користуватись е-паспортом?

В уряді запевняють, що, коли закон запрацює, то державні органи не матимуть права вимагати паперові документи у власників цифрових паспортів.

«Україна – перша країна у світі, яка запустила цифрові паспорти та законодавчо прирівняла їх до звичайних документів», – наголосив віцепрем’єр-міністр з цифрової трансформації Михайло Федоров. – «Користувачі «Дії» більше не стикатимуться з ситуаціями, коли цифровий паспорт не приймають».

За словами Федорова, більше як 100 партнерів приймають цифрові документи в «Дії». Зокрема, серед держустанов це Кабмін, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство інфраструктури України, Міністерство молоді та спорту, Державна інспекція ядерного регулювання України, Державна служба статистики України, Запорізька обласна державна адміністрація, Полтавська обласна державна адміністрація, Харківська обласна державна адміністрація.

Крім того, до цифрових документів готові деякі банки, платіжні системи, суди і Центри надання адміністративних послуг. Документи у «Дії» приймає низка готелів, продуктових магазинів та супермаркетів, поштові компанії, музеї та розважальні заклади. Цифровим паспортом можна буде скористатись під час купівлі автобусних, залізничних та авіаквитків по Україні.

Повний список установ та закладів, які є партнерами «Дії», можна знайти на сайті Міністерства та Комітету цифрової інформації (thedigital.gov.ua).

Цифровий паспорт і безпека

В уряді переконані, що використання цифрових документів буде безпечним для українців. Керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік стверджує, що підробити е-паспорти неможливо.

За його словами, захищає документи додаток «Дія». Навіть якщо хтось створить схожий сторонній додаток, то особисті дані громадян до нього не потраплять. Адже урядовий додаток бере інформацію напряму із реєстрів Державної міграційної служби України. Фейковий додаток просто не матиме доступу до цих даних.

Водночас експерти з кібербезпеки не настільки впевнені у захищеності е-паспортів. У громадській організації «Український Кібер Альянс» зауважують, що інформацію з урядового додатку можна викрасти, як з будь-якого іншого. Приміром, навіть такі гіганти, як Facebook чи Telegram постійно потрапляють у скандали із витоком персональних даних.

Також експерти звертають увагу на небезпеку використання звичайних телефонів для доступу до такої важливої інформації. Якщо для MobileID (електронного цифрового підпису на смартфоні) передбачена спеціальна захищена Sim-картка, то для цифрового паспорта цього немає. Тож власнику е-документів слід бути дуже обачним, щоб не втратити свій телефон.

Наразі закон про цифрові паспорти очікує підпису президента. Якщо глава держави не ветує проєкт, то вже з 23 серпня паспорти у мобільному прийматимуть нарівні з фізичними документами.

Центр громадського моніторингу та контролю

15.04.2021



Рівне-Ракурс №10 від 15.04.2021p. 
На головну сторінку