№1013 від 30.04.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Питання продажу земель сільськогосподарського призначення вже не перше десятиріччя є одним із найскладніших питань нашого державного життя. Особливо актуальним воно стало після ухвалення Верховною Радою Закону про дозвіл на продаж землі сільськогосподарського призначення. Минулого понеділка в Рівному у Будинку вчених для обговорення питання продажу таких земель зібрався круглий стіл, в якому взяли участь політики, фермери, представники галузевих асоціацій аграріїв та юристи.
– Закон про продаж землі, прийнятий Верховною Радою, є повністю неконституційним. Така думка нашої партії і її підтримують навіть деякі представники більшості в парламенті. Невипадково те, що самостійно «Слуги народу» в парламенті не змогли набрати голосів та були змушені для його прийняття залучати голоси з інших фракцій. Це говорить про те, що навіть у нинішній провладній більшості у Верховній раді немає єдності стосовно продажу української землі. Чому «Батьківщина» і інші патріотичні політичні сили проти продажу земель сільськогосподарського призначення? На жаль, в прийнятому Законі прописані такі положення, які дають змогу фактично за безцінь скупити українські землі великим агрохолдингам та багатим іноземним структурам. Українські фермери не мають грошей купити не те, що 10 тисяч гектарів, в них немає коштів навіть на 100 гектарів. В Україні фермери фактично не можуть розраховувати на підтримку держави, пільгові довготермінові кредити, не можуть взяти необхідну техніку в лізинг. Тобто, достатньо коштів для того, щоб розвивати повноцінний аграрний сектор вітчизняні фермери не мають.
Я пропоную подивитись на приклад сусідньої Польщі, де діють серйозні обмеження в питанні купівлі-продажу землі, і де успішно працюють два мільйони фермерських господарств. І вони не тільки забезпечують продуктами харчування власну країну, а й активно експортують продукцію. Що ми маємо? Сьогодні в Україні є всього 16 тисяч фермерських господарств. Держава замість того, щоб розвивати вітчизняну аграрну галузь, допомагати фермерам, адже саме невеликі сімейні господарства в наших умовах є найбільш ефективними господарями на землі, пропонує продати українські землі багатіям. При цьому, що буде далі з нашими землями ніхто сьогодні не знає, а це вже загроза існуванню України, як самостійної держави. Саме тому «Батьківщина» послідовно виступає за скасування Закону про продаж землі. На жаль, в наших реаліях досягнути це через рішення Конституційного Суду практично неможливо, бо цей орган сьогодні фактично не працює. Тому наша лідерка Юлія Тимошенко висунула ідею проведення Всеукраїнського референдуму, де першим питанням буде – про підтримку продажу сільськогосподарських земель. Ми вважаємо, що таке серйозне питання як продаж українських земель повинен вирішувати народ України на референдумі. Звісно, прийнятий не так давно парламентом Закон про референдум має багато вад, і саме волевиявлення організувати складно, але я впевнений – ми це зможемо зробити і зберемо за 90 днів потрібні 3 мільйони підписів для його проведення. Іншого виходу немає, бо після продажу земель нашій країні реально загрожує колонізація.
Сергія Євтушка підтримали присутні на круглому столі фермери. Зокрема, перший заступник голови асоціації фермерів Рівненщини Василь Радзівіл заначив, що сьогодні фермери виступають проти продажу землі, бо у них немає можливості її купити. Поки держава не почне допомагати вітчизняним фермерам, не можна допускати вільного продажу землі.
Його підтримав директор фермерського господарства «Дубно-Колос» Ігор Чигін. Він теж висловився проти продажу сільськогосподарських земель: «Наше господарство обробляє сьогодні 295 гектарів землі. Якщо завтра нам треба буде їх викупляти навіть по ціні в 50 тисяч гривень за гектар, де взяти стільки коштів? Та ще питання, чи піде такий продаж на користь самим власникам паїв? Сьогодні вони отримують за їх здачу в оренду кошти, а після продажу гроші швидко витратять і все. А землю скуплять великі компанії, яким головне надприбутки».
Інші присутні на круглому столі також підтримали заборону на продаж сільськогосподарських земель. За підсумками обговорення була прийнята резолюція, і утворена ініціативна група Рівненщини з підготовки всеукраїнського референдуму, де всі бажаючі громадяни зможуть висловити своє ставлення по цьому та іншим важливим для життя України питанням.
30.04.2021 | Записав Володимир Конєв |
Рівне-Ракурс №10 від 30.04.2021p. На головну сторінку |