№1024 від 22.07.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Інформація в наш час поширюється швидко, навіть дуже швидко. Яскравий цьому приклад – аварія на «Рівнеазоті». Не встигли хмари після вибуху розтанути над самим підприємством, як в інтернеті піднялась справжня інформаційна хвиля…
«20 липня, орієнтовно о 16.50, на підприємстві «Рівнеазот» стався витік газу. За повідомленням керівництва підприємства, встановлено, що відбулась розгерметизація трубопроводу з цеху виробництва азотної кислоти та викид в атмосферу газу.
На місце оперативно виїхали екологічна інспекція, фахівці хіміко-радіометричної лабораторії. Також на «Рівнеазот» прибули голова Рівненської ОДА Віталій Коваль, керівник ГУ ДСНС в Рівненській області Сергій Крук, головний санітарний лікар області Роман Сафонов, міський голова Рівного Олександр Третяк.
За словами голови правління «Рівнеазот» Михайла Заблуди, персонал підприємства спрацював оперативно, вибух був локалізований вже о 17.10. На місці та в радіусі 50 метрів відібрали аналізи повітря, перевищень не зафіксовано.
«Після надходження сигналу про виникнення надзвичайної ситуації були залучені усі служби – ДСНС, обласного центру контролю та профілактики хвороб, екоінспекції та інших потрібних структур. Причин для введення надзвичайного стану немає. Усі показники – в межах норми, що підтверджують відповідні служби. Вітер був у північно-східному напрямку, на Рівне хмара не пішла. Комісія ТЕБ та НС продовжує роботу. Ми розбираємося з причинами виникнення ситуації. Запевняю – уникати відповідальності і приховувати якісь факти ніхто не буде», – прокоментував голова ОДА Віталій Коваль.
За словами керівника Головного управління ДСНС в Рівненській області Сергія Крука, проведена аеророзвідка підприємства, моніторинг ситуації хімічною лабораторією, відбувається чергування пожежних цистерн з метою можливого залучення. Наразі ситуація на «Рівнеазоті» стабільна. Підрозділи чергують до повного усунення недоліків.
Жодної загрози навколишньому середовищу немає. Жертв та постраждалих немає.
За словами головного санітарного лікаря Рівненщини Романа Сафонова, лабораторія обласного центру контролю та профілактики хвороб не припиняє робити дослідження.
«Наразі всі показники забруднення атмосферного повітря – в межах норми. Робилися дослідження в мікрорайоні «Ювілейний» у декількох точках. Показники у 5-10 разів менші максимально разової концентрації за гранично допустимі. Можна бути спокійними. Також провели дослідження в житловій забудові села Городок, на в’їзді. Там показники менші в 5-7 разів. Ситуацію відстежуватимемо і вночі, і на ранок, про результати буде повідомлено», – зазначив Роман Сафонов.
Роман Сафонов додав, що у разі викиду в атмосферу шкідливих речовин, перш за все, страждають найбільш вразливі групи населення із захворюваннями органів дихання та люди поважного віку.
«Звісно, потрібно зачиняти вікна та не виходити на вулицю, доки ситуація не нормалізується. Але наразі вона – в межах нормативних рівнів», – запевнив Роман Сафонов».
Отже, за даними пресслужби обласної державної інформації нічого страшного на «Рівнеазоті» не відбулось. Однак, не все так просто і однозначно. Почнемо з того, що всі великі промислові підприємства є об’єктами підвищеного ризику виникнення техногенних аварій. А хімічні виробництва – в першу чергу. Рівняни, які працювали на «АЗОТІ» в перші роки його існування та їх діти, добре пам’ятають скільки працівників загинуло на цьому підприємстві. На жаль, тоді цю інформацію замовчувала влада, але навіть на офіційних фото, які увійшли до офіційного фотоальбому «Ровенщина» 1976 року, працівники цеху аміаку йдуть на роботу з протигазами…
Звісно, сьогодні інші технології і з протигазами на зміну працівники не йдуть, але…
Нове обладнання та технології вимагають якісного їх обслуговування, а з цим на усіх великих промислових підприємствах України ситуація дуже загрозлива. Іде на пенсію останнє «радянське» покоління робітників, а молоді хлопці і дівчата не дуже поспішають йти працювати на заводи та фабрики. Набагато вигідніше для них поїхати за кордон. Та й наша система професійно-технічної освіти знаходиться не в дуже гарному стані. Таким чином, ситуація з якістю робочих кадрів на промислових підприємствах – сьогодні головна небезпека виникнення техногенних катастроф. Її вирішити не можуть самі виробничники, бо для того, щоб підняти зарплату на підприємствах хоча б до рівня польських, потрібно суттєво знизити податки і кардинально змінити державну політику в галузі кредитування. Ну і ще реанімувати систему професійної підготовки кадрів. На жаль, ні перше, ні друге, ні третє в нас не робиться.
І на останок. Останній інцидент на «Рівнеазоті» поставив ще одну проблему, яку місту Рівне доведеться вирішувати. Більша частина каналізаційних стоків обласного центру очищується саме на цьому підприємстві. Про стан і перспективну вирішення цієї проблеми, автор попросив розповісти директора РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканалу» Андрія Карауша.
– Дійсно, 60?% каналізаційних стоків Рівного очищуються на «Рівнеазоті». Так було ще з часів СРСР. Хочу сказати, що це дорого і незручно, але на сьогоднішній день альтернативи використанню очисних споруд «Рівнеазоту» в нас немає. Вважаю, що це небезпечно. Ми вже кілька років працюємо над втіленням програми із будівництва нових очисних споруд, які вирішать цю проблему. На жаль, у нашого підприємства немає коштів для такого масштабного будівництва, тому ми розробили план із залучення коштів від ЄІБ. Будемо сподіватись, що гроші будуть виділені і нам вдасться побудувати нові очисні споруди…
22.07.2021 | Володимир Конєв |
Рівне-Ракурс №10 від 22.07.2021p. На головну сторінку |