Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1025 від 29.07.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс незвичайного

Кілька держав, де люди мріють скоріше дожити до пенсійного віку

Кілька держав, де люди мріють скоріше дожити до пенсійного віку

Данія Пенсійна система Данії вважається однією з найнадійніших у світі. Після досягнення 65 років кожен громадянин отримує можливість жити в достатку, навіть якщо його зарплата була низькою.

Річ у тім, що пенсія в Данії складається з двох частин – базової, яку виплачує держава в будь-якому випадку, і відрахувань до Пенсійного фонду, які людина робить самостійно. При цьому зберігається баланс: якщо людина заробляла мало (або взагалі не працювала!), державна пенсія буде вищою. А якщо у неї багато накопичень, розмір базової частини пенсії знижується.

Державна пенсія становить 18 тисяч Данських крон (близько 74 000 гривень) на місяць. А якщо додати до цього виплати з Пенсійного фонду, виходить сума, приблизно рівна 70?% зарплати. До того ж у Данії є пільги для пенсіонерів – субсидії на оренду житла та безкоштовна медицина.

Але найголовніше – те, що літнім людям в Данії приділяють багато уваги. Для них існує безліч безкоштовних (або недорогих) гуртків, де можна займатися спортом, творчістю або вивчати іноземні мови.

Швейцарія

Медичне обслуговування в цій країні на висоті. Завдяки цьому швейцарці, в середньому, доживають до 83 років. А враховуючи, що на пенсію вони виходять в 64-65 років, у багатьох в цей час починається справжнісінька золота пора життя.

Пенсіонери займаються громадською роботою, освоюють нові хобі, отримують додаткову освіту, подорожують. Деякі одружуються і навіть заводять дітей. Загалом, проводять час із задоволенням, надолужуючи те, що упустили в молодості.

Австралія

Для підтримання населення старше 65 років в Австралії діє національна програма «Aged Care». Якщо пенсіонеру стає важко обслуговувати себе, він може отримувати вдома всю необхідну допомогу – від прибирання до масажу та інших медичних послуг. Це частково або повністю оплачується державою.

Якщо літня людина не хоче жити на самоті, вона може переселитися в спеціальний хостел для пенсіонерів. Це багатоквартирний будинок зі своїм двором, садом і паркуванням. Обслуговуючий персонал забезпечує чистоту, харчування і проведення лікувальних процедур.

Мешканці хостелу можуть займатися в клубах за інтересами, в будь-який час виходити в місто і навіть подорожувати. Загалом, ніяких обмежень.

Норвегія

У цій країні і чоловіки, і жінки виходять на пенсію тільки в 67 років. Але їм є заради чого працювати, адже Норвегію вважають найсприятливішою країною для щасливої старості.

Мінімальна пенсія в Норвегії становить 176 тисяч Норвезьких крон на рік (близько 756 тисяч гривень, або 63 тисячі гривень на місяць), але практично всі пенсіонери отримують більше. Багато на пенсії нарешті починають подорожувати, а то і купують невеликий будиночок в теплій країні, наприклад, Іспанії.

Втім, і в рідній Норвегії пенсіонерам живеться відмінно. В них є велика кількість пільг, наприклад, безкоштовний виклик лікаря додому або соціальне таксі. А будинки престарілих виглядають, як санаторій – з індивідуальними ванними кімнатами, холодильником і телевізором. Медичне обслуговування там теж на висоті, адже на 10 пацієнтів покладається 3 медсестри.

Японія

В Японії найбільша у світі кількість довгожителів. При цьому на пенсію виходять в 65 років, тож залишається ще достатньо часу для того, щоб жити в своє задоволення.

Літніх японців не повертається язик назвати старими – вони продовжують вести активний спосіб життя, подорожують, займаються спортом, зустрічаються з друзями і відвідують клуби за інтересами. Простіше кажучи, роблять все, що не могли раніше, коли практично весь час був зайнятий роботою.

А про самотніх пенсіонерів в Японії піклуються за допомогою технологій. І це не тільки пристрої, які дозволяють полегшити побут. Є категорія «роботів для душі» – механічні домашні вихованці. За ними не потрібно доглядати, зате їх можна гладити, слухати бурчання, милуватися і отримувати позитивні емоції.

29.07.2021



Рівне-Ракурс №10 від 29.07.2021p. 
На головну сторінку