№1028 від 12.08.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Скільки разів ви чули, що вакцини проти COVID-19 змінюють вашу ДНК? Що викликають тромбоз? Що від вакцини можна захворіти? Ці та ще мільйон неймовірних, смішних, а іноді страшних міфів про вакцинацію сиплються звідусіль. У потоці різноманітної інформації дуже легко загубитися. Щоб цього не сталося, Центр громадського моніторингу та контролю попросив розвінчати найпопулярніші міфи про вакцинацію головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
Це один із найперших міфів, який виник довкола вакцинації. Правда полягає в тому, що жодна вакцина не може змінити геном людини. Очевидна відповідь: тому що мРНК-вакцини не мають доступу до ядра клітини, де зберігається ДНК.
«Під час щеплення в організм людини вводиться не вірус, а частина його матричної РНК. Вона синтезує чужорідний білок, проти якого організм починає активно захищатися, утворюючи антитіла. Жодної взаємодії із ядром клітини чи людськими генами не відбувається», – пояснює Ігор Кузін.
Вакцини можуть заразити коронавірусом?
Не можуть. Лікарі однозначно стверджують, що жодна з наявних сьогодні вакцин проти COVID-19 не містить живого вірусу, який може викликати хворобу. Тому зараження ковідом через вакцину – також міф.
«Вакцина CoronaVac містить інактивований коронавірус, AstraZeneca – вектор модифікованого аденовірусу шимпанзе. Простими словами: в обох цих вакцинах міститься уже «вбитий» вірус або вектор. Він вчить організм людини боротися з коронавірусом, але не має «сили», щоб викликати саму хворобу, – зазначає Кузін. – Лихоманка, підвищена температура, головний і м’язовий біль є нормальними реакціями, які свідчать про активну роботу імунної системи вакцинованої людини».
Експерт додає, що позитивний тест на COVID-19 одразу після щеплення може бути, але в такому разі інфікування відбулося до вакцинації.
Не можна пити алкоголь до і після вакцинації?
Це правда, але частково. Лікарі не рекомендують вживати алкоголь, тим паче до чи після вакцинації проти COVID-19, однак глибинних досліджень на цю тему наразі немає.
«Помірні дози алкоголю загалом не вплинуть на ефективність щеплення. Однак у парі із побічними реакціями можуть дати неприємний ефект. Якщо ж говорити про великі дози, то вони однозначно послаблять імунну відповідь на вакцину. Адже алкоголь пригнічує роботу імунної системи», – зауважує Ігор Кузін.
За його словами, не існує безпечної дози споживання спиртного. Алкоголь шкодить здоров’ю людини незалежно від того, чи отримала людина щеплення, чи ні.
Мочити місце уколу не можна?
Можна. Лікарі не забороняють приймати душ чи ванну після щеплення. Це ніяк не вплине на вироблення імунітету. «Не мочити місце щеплення – це правило, яке ми пам’ятаємо зі школи. Але сьогодні медики не мають таких застережень. Купайтесь на здоров’я. Проте, під час купання не рекомендовано терти місце уколу», – заспокоює Ігор Кузін.
Втім, від купання у річках чи озерах краще відмовитися. Також не слід терти місце уколу, щоб не викликати зайвого подразнення.
Після вакцинації не можна подорожувати літаком?
Можна. На думку міжнародних медичних експертів, щеплення проти COVID-19 не впливає на ризик утворення тромбів під час авіаперельотів. Власне, Міжнародна асоціація повітряного транспорту не має жодних обмежень щодо польотів для вакцинованих пасажирів.
«Під час довгих перельотів, справді, існує ризик тромбозів на ногах. Це відбувається через тривале сидіння і тиск повітря. Однак це ніяк не пов’язано із вакцинацією», – наголошує головний санітарний лікар Ігор Кузін і додає: «Дуже важливо перевіряти інформацію, яку ви прочитали в інтернеті чи почули від родичів, друзів тощо. Найповнішу інформацію про щеплення мають медики, а не умовна тьотя Галя. З усіма питаннями чи сумнівами щодо вакцинації потрібно звертатися до свого сімейного лікаря або на гарячу лінію МОЗ».
Всі вакцини працюють однаково?
Усі вакцини, які зареєстровані в Україні, схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування і є ефективними проти коронавірусу. Єдина відмінність в тому, що різні типи вакцин були створені за різними технологіями і працюють відповідно.
Так, мРНК-вакцини, до яких належать препарати Pfizer і Moderna, містять молекулу мРНК, яка кодує шипоподібний білок коронавірусу. Ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити такий білок. Імунна система розпізнає його та виробляє антитіла.
Векторні вакцини використовують безпечний вірус застуди, щоб доставити специфічні білки коронавірусу в клітини організму людини. Цей білок активує імунну реакцію, не викликаючи хвороби. За таким принципом працюють AstraZeneca (Covishield, SKBio) та Janssen (Johnson & Johnson).
Вакцина CoronaVac діє на основі методу інактивації. Вона містить у своєму складі частинки «вбитого» вірусу, організм реагує на нього та виробляє імунітет.
«Головний принцип вакцинації – навчити організм протистояти вірусу. Спосіб як це зробити може відрізнятися. Усі доступні в Україні вакцини знижують ризик важкого перебігу хвороби та госпіталізації. Тож найкраща вакцина та, яка може захистити вас прямо зараз», – наголошує Кузін.
Нагадаємо, що вся інформація про вакцинацію в Україні міститься на сайті vaccination.covid19.gov.ua. Телефон контакт-центру МОЗ з питань COVID-19 0 800 60 20 19.
12.08.2021 |
Рівне-Ракурс №10 від 12.08.2021p. На головну сторінку |