Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1040 від 04.11.2021p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Які компоненти варто додати у засіб для побілки, щоб краще захистити дерева від хвороб та шкідників

Які компоненти варто додати у засіб для побілки, щоб краще захистити дерева від хвороб та шкідників

Осіння побілка дерев – один з найважливіших агротехнічних прийомів. Його основна функція – захистити дерева наприкінці зими і на початку весни від яскравого сонця. У цей період сонячні промені становлять велику небезпеку для дерев, тому що можуть призвести до сонячних опіків і морозобоїн.

Щоб вберегти стовбури від сонця, до складу побілки додають два основних компоненти:

білий пігмент, що перешкоджає надмірному нагріванню кори і рятує її від появи тріщин;

клейовий компонент, що не дає побілці стікати по стовбуру і закріплює її на корі.

Однак лише захистом від сонця користь побілки не обмежується. Щоб підвищити її ефективність, у суміш для побілки дерев додають додаткові компоненти. Їх мета – допомогти у боротьбі з грибковими захворюваннями і врятувати дерева від гризунів.

Що додати у побілку для захисту від хвороб

Побілка дерев вважається ефективним профілактичним заходом у боротьбі з грибковими та іншими інфекційними захворюваннями. Щоб захистити дерева від хвороботворних мікробів, до основних компонентів побілки додають фунгіциди. Найчастіше використовують мідний купорос. Ця речовина нерідко зустрічається і у складі магазинних засобів для побілки, що підтверджує її ефективність. Іноді її замінюють на бордоську рідину або інші препарати, що містять мідь, наприклад, ХОМ або ОксиХОМ.

Пам’ятайте, що потрібно завжди сухе вапно заливати водою, а не навпаки – сипати вапно у воду.

Наведемо кілька варіантів складів для побілки, що володіють фунгіцидними властивостями:

Залийте 2,5 кг гашеного вапна (пушонки) 10 л води. Окремо у гарячій воді розведіть 500 г мідного купоросу і влийте його у розчин вапна. Щоб побілка довше трималася на корі, додайте у ємність 200 г попередньо розігрітого столярного клею. Консистенція готової побілки для дерев, у який би спосіб вона не була приготована, має нагадувати густу сметану.

Замість гашеного вапна можна використати крейду. У цьому випадку розчин готують наступним чином. У 10 л води розчиніть 2 кг крейди. Потім додайте у ємність попередньо розведений у гарячій воді мідний купорос (400 г) і розігрітий казеїновий клей (100 г). Усі інгредієнти ретельно розмішайте.

Іноді до складу побілки вводять гній. У цьому випадку 1 кг пушонки заливають 8 л води, добре розмішують і дають трохи постояти. Потім у масу додають 1 кг гною і 200 г попередньо розведеного мідного купоросу. Після цього залишиться усе розмішати – і побілка готова.

Під час використання інших фунгіцидів додавайте стільки засобу, скільки рекомендується у інструкції виробником препарату.

Що додати у побілку для захисту від гризунів

Не лише сонце і мороз можуть принести шкоду саду у зимовий період. Ще один ворог дерев – гризуни. Для захисту від зайців, мишей та інших любителів поласувати взимку корою дерев стовбури обмотують мішковиною, спанбондом, ялиновим гіллям, руберойдом, залізною сіткою, скловолокном і навіть жіночими колготками. Додатковим засобом захисту є побілка. До її складу додають спеціальні компоненти, які відлякують голодних шкідників. Наведемо кілька варіантів побілки, яка захищає дерева від гризунів:

2 кг гашеного вапна (пушонки) залийте 10 л води, добре розмішайте і дайте постояти. Додайте у розчин 500 г залізного купоросу, 1 ст. л. карболової кислоти (її запах не подобається гризунам), 30 г натертого господарського мила і 1 кг гною. Усе розмішайте до густоти сметани.

2-2,5 кг пушонки залийте 10 л води. Додайте до готового розчину 300 г мідного купоросу, 1 кг глини і 50 г креоліну. Усі інгредієнти ретельно розмішайте.

У готову побілку для дерев (1 кг) додайте 1 відро коров’яку і 50 г березового дьогтю. Потім розведіть водою до консистенції густої сметани.

Кращий час для побілки дерев – осінь, поки температура повітря не опустилася нижче за позначку у 5° С. Додаткову обробку, якщо потрібне оновлення побілки, проводять у лютому, але обов’язково за додатної температури повітря. У цьому випадку яскраве весняне сонце не заподіє вашому саду шкоди.

04.11.2021



Рівне-Ракурс №10 від 04.11.2021p. 
На головну сторінку