№1047 від 23.12.2021p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
«Мамою» Барбі – найзнаменитішої ляльки в історії людства – є Рут Хендлер. У середині 40-х років подружжя Хендлер відкрили компанію з виготовлення дерев’яних рам для картин. Якось чоловік Рут Елліот задумався: навіщо викидати залишки деревини, якщо і на них можна заробляти? Рут запропонувала з відходів виробництва робити іграшкові меблі. Вона так любила спостерігати, як її дочка Барбара грає зі своїми ляльками і вибудовує їм з сірникових коробок і кубиків ліжечка і столики! Карликові шафки і ліжечка виявилися більш ходовим товаром, ніж рамки.
В цей час в Голлівуді гриміло ім’я секс бомби Джейн Менсфілд. Барбі спочатку була її точною копією – пишногруда, білява, підняті брови-ниточки, яскраво-червоні повні губки. Перші одяг для Барбі були замовлені у знаменитих модельєрів Живанші і Діора. У 1958 році пані Хендлер офіційно запатентувала свій винахід. Лялька не була схожа ні на одну з тих, які коли-небудь створювалися в Новому Світі. Лялька отримала ім’я на честь дочки винахідниці Барбари. Так народилася Барбі.
Прототип Барбі Джейн Менсфілд, вийшовши заміж за супермена, містера Всесвіт Міккі Харгетея, перетворила куплений чоловіком особняк в зефірно-солоденьке гніздечко. Все в її будинку було витримано в рожевих і світло-червоних тонах, прикрашене купідонами і сердечками. Жіноча частина Америки сходила з розуму від цієї вульгарщини, прагнучи в усьому наслідувати актрисі. З’явився незабаром будиночок-палац і для новонародженої ляльки, який відтворював заквітчаний сердечками домашній рай Джейн Менсфілд.
У 1959 році, під час нью-йоркського щорічного ярмарку дитячих іграшок, компанія Mattel вперше показала світу своє нове творіння – довгоногу ляльку з добре розвиненими формами, макіяжем, яскравим лаком на нігтиках і перламутровими сережками. На красуні був елегантний купальник у смужку, який підкреслював груди, і відкриті босоніжки на високих шпильках. Нову іграшку запропонували в двох версіях: блондинка і брюнетка.
Оптових покупців лялька не зацікавила. Вони були впевнені, що американські батьки ніколи не куплять своїм маляткам таку ляльку. Тоді Рут вирішила розкрутити іграшку за допомогою телебачення. І реклама подіяла: Штати охопила справжня барбіманія. Перша партія грудастих дівчат (351 штука) вартістю по 3$ розійшлася миттєво. З цього моменту розпочався переможний хід пишногрудої довгоногої красуні з осиною талією по всьому світу.
Рут вирішила не обмежуватися однією Барбі. Тепер у красуні було чотири сестриці, брат і два кузена, і подружки, і стільки ж домашніх тварин. Чим більше сім’я, тим більше грошей. Адже для кожної нової моделі пропонуються новий гардеробний набір і нова автомашина, бажана зміна меблів в будиночку і багато що іншого (все залежить від того, чим живуть американки в даний момент). Наприклад, коли Джейн Фонду придумала аеробіку і захоплення охопило всю країну, Mattel випустила касету з відповідними вправами для Барбі.
Першим другом для Барбі став ставний хлопець з розвиненою мускулатурою. Рут вигадала Кена, швидше за все, за велінням материнського інстинкту: їй хотілося закарбувати у пам’яті ще й ім’я свого сина Кеннета. До речі, «хресні батьки» ляльок недолюблювали своїх пластикових родичів. Розлучена мати двох дітей Барбара Хендлер Сігал сказала в інтерв’ю «Лос-Анджелес Таймс»: «Мені набридло бути лялькою Барбі».
З появою Кена пов’язаний забавний випадок. Креативні директора Mattel задалися питанням: «Чи повинен він нижче пояса відрізнятися від Барбі?» Всі чудово розуміли, що консервативні мами не схвалюють навіть позбавлені сосків груди Барбі. Можна собі уявити, який трапиться скандал, якщо їх дочки почнуть грати з мужиком, у якого нехай і сантиметрова, але все ж гідність!
Після довгих дебатів було вирішено одягти на Кена перманентні шортики з природними опуклостями де треба. Але в результаті якоїсь накладки на фабриці-виробнику Кен з’явився на світ кастрованим. Втім, як виявилося, дівчаткам все одно. Для них куди важливіше, в якому кабріолеті Кен будить возити свою герл-френд.
За перші десять років, завдяки Барбі, у кишенях подружжя Хендлер осіло 500 млн. доларів. У 1993 році Барбі принесла в сім’ю 1 млрд. доларів, у 1994 році – вже два мільярди. Тепер лялька, яку сорок років тому не купив жоден оптовик, продається в 150 країнах світу з 25-70 доларів за штуку. За оцінками фахівців, лялька входить в список двадцяти найбільш ходових товарів у світі. Сьогодні на душу американського дівочого населення припадає більше десяти ляльок Барбі, стільки ж – в Італії, у Франції – до семи, а в Англії – в середньому 5 ляльок. Щорічно продається близько 20 мільйонів ляльок Барбі, а колекціонери платять за першу Барбі 1959 року, яка коштувала в ті часи два з половиною долара, до 2 тисяч доларів. Тепер Барбі одягає Рейчел Лондон, якій робить замовлення сама Мадонна. На Гаваях створено музей Барбі. В Англії, в приміському селищі під Манчестером, зведена ціла вулиця будиночків «а-ля Барбі». З компанією Mattel вважається навіть такий монстр, як Disney. Mattel отримала ексклюзивне право продавати свої іграшки в Діснейленді і випускати іграшки, що зображують відомих Тома і Джері.
Ось вона, американська мрія в класичному виконанні: почати з дерев’яних рамок і закінчити світовою славою і мільйонними рахунками у банках світу.
23.12.2021 |
Рівне-Ракурс №10 від 23.12.2021p. На головну сторінку |