Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1053 від 03.02.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс мандрівника

72 мільйони на дні альпійського озера Топліцзее:

72 мільйони на дні альпійського озера Топліцзее:

звідки там стільки грошей

В австрійських Альпах розташоване одне дуже цікаве озеро під назвою Топліцзее. Воно примітне не тільки мальовничими пейзажами та чистою водою, а й тим, що на його дні лежать мільйони фунтів стерлінгів, доларів США, банківські документи і багато ще різних скарбів, які колись належали нацистам. Частина цих багатств була піднята на поверхню, але більшість з того, що було затоплено в останні місяці Другої світової війни, до цих пір знаходиться на дні цього альпійського озера.

За наявними в розпорядженні істориків документами, в роки війни нацисти організували великомасштабне виробництво підроблених купюр. В рамках операції під назвою «Бернхард» співробітники СС відбирали кращих художників і фахівців з грошовим знакам з усієї підконтрольної їм території. У проєкті брали участь також бранці таборів, найбільш талановиті з яких переводилися в поліпшені умови і приступали до роботи. Група фахівців-фальшивомонетників, хіміків і технологів змогла підібрати відповідний склад паперу, фарби і настільки точно відтворити сам малюнок банкнот, що навіть висококласні зарубіжні фахівці не відразу могли відрізнити підробку від оригіналу.

Спочатку планувалося, що вся ця грандіозна сума підроблених грошей буде скинута з літаків над територією Великобританії. Розрахунок нацистів був досить простий: масове вкидання фальшивих купюр повинне було привести в хаос британську економічну систему, яка і без того функціонувала на межі, враховуючи воєнний стан. Але, незважаючи на всю секретність операції, про ці підступні плани стало відомо британському керівництву, яке прийняло ряд захисних заходів. До того моменту вже були створені ідеальні копії британських банкнот, які було вирішено не поширювати з повітря, а використовувати для різних операцій, що проводяться німецькими спецслужбами за кордоном, зокрема для фінансування розвідників, оплати різних послуг і підкупу потрібних осіб, які виявлялися зарубіжними подільниками нацистів. Деякі з цих людей, які співпрацювали з німецьким керівництвом і отримували винагороду фальшивими грошима, лише після закінчення війни дізналися, що є власниками високохудожніх підробок.

Крім фунтів стерлінгів, нацисти з успіхом підробляли і американські долари, які використовувалися для аналогічних цілей. Для такого масштабного виробництва використовувалася ціла мережа, яка включала в себе приміщення з друкованими верстатами і місця зберігання купюр.

Коли стало ясно, що поразки Німеччини у Другій світовій війні не уникнути, було вирішено ліквідувати верстати і знищити всі фальшиві купюри. Але велика кількість тих, що були на той момент банкнот позбавила змоги цього зробити, тому було вирішено затопити усі кошти на дні озера Топліцзее.

Про озеро Топліцзее

Розташоване в центрі Австрії озеро має значну глибину – більше 100 метрів. Цікаво, що вода в озері чітко розділена на два шари. Приблизно до глибини 20 метрів вода прісна і насичена киснем, тут мешкає безліч видів риб та інших озерних мешканців. А ось глибше кисню катастрофічно не вистачає, вода вже насичена солями і тут може жити лише кілька видів примітивних організмів.

Топліцзее розташоване в високогірному, важкодоступному районі, і під час війни тут розташовувалася військова база нацистів. Тому цю водойму і було обрано в якості місця затоплення фальшивих купюр. Як це часто буває в подібних випадках, озеро швидко обросло легендами. Вважалося, що, крім підроблених доларів і британських фунтів, нацисти затопили тут масу інших скарбів, які, на відміну від грошей, були справжніми. Під час проведення кількох підводних експедицій з дна озера були підняті лише купюри, банківські документи і німецька військова техніка. Ні полотен відомих художників, ні коштовностей там знайдено не було. Проте ряд фахівців вважає, що на дні озера Топліцзее можна знайти ще багато цікавого.

03.02.2022



Рівне-Ракурс №10 від 03.02.2022p. 
На головну сторінку