Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1054 від 10.02.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

Пропарювання чи проморожування: з’ясовуємо, яка обробка ґрунту краща для розсади

Пропарювання чи проморожування: з’ясовуємо, яка обробка ґрунту краща для розсади

Вирощування здорової розсади починається з самого початку: з дезінфекції насіння і ґрунту. Вважається, що причиною зараження рослин різними хворобами на 80?% є інфіковане насіння і лише на 20?% інфекції ґрунту. У цій статті ми вирішили висвітлити прості і надійні способи дезінфекції ґрунту в домашніх умовах.

Проморожування

Проморожування ґрунту не дає відчутного ефекту ні в боротьбі з комахами-шкідниками, ні в знищенні патогенної мікрофлори. Навіть при впливі протягом місяця негативними температурами –20°С можна позбутися тільки від великих личинок комах. Дрібні комахи, такі як павутинні кліщі, а також нематоди і ґрунтова мікрофлора не бояться морозів.

Прожарювання

Для якісної дезінфекції ґрунту рекомендується прожарювання або пропарювання. Прожарювання ґрунту вважається крайнім заходом, оскільки воно не тільки вбиває корисну ґрунтову мікрофлору, а й змінює хімічний склад ґрунту і його структуру. Проте прожарювання ефективне для стерилізації ґрунту від будь-яких хвороб або комах.

Для прожарювання ґрунт розсипають на деко невеликим шаром: 2-3 см і прогрівають в духовці при температурі до +200°С протягом 30 хвилин або більше, до тих пір, поки ґрунт не почне підгоряти. Після цього духовку вимикають, а деко з ґрунтом залишають в духовці до його повного охолодження.

Після того, як ґрунт охолоне до кімнатної температури, його в обов’язковому порядку обробляють різними препаратами, що містять бактеріологічні культури і корисні грибки.

Пропарювання

Пропарювання ґрунту є більш м’яким методом впливу, ніж прожарювання. Воно так само ефективне проти патогенної мікрофлори і комах в будь-якій стадії розвитку, чи то дорослі особини, личинки, кладки яєць або цисти. При пропарюванні гине і велика частина корисної мікрофлори, але хімічний склад ґрунту не порушується.

На відміну від прожарювання для пропарювання ґрунт насипають в досить великі ємності: каструлі, банки або використовують рукав для запікання. Ґрунт попередньо зволожують. Ґрунт пропарюють до моменту, коли у всій товщі він почне «парити». У духовці на це буде потрібно 20-30 хвилин при температурі +150-200°С.

Можна пропарити ґрунт і в мікрохвильовці протягом 15 хвилин. Відлік часу ведеться від моменту, коли ґрунт почне «парити». Для того, щоб крутний механізм мікрохвильової печі не зіпсувався під вагою ємності з ґрунтом, рекомендується вийняти з неї спеціальну підставку і встановити каструлю з ґрунтом безпосередньо на дно печі, підклавши під неї пару деревинок.

Остиглий після пропарювання ґрунт також обов’язково потрібно заселити корисними бактеріями і ґрунтовими грибками. Різні препарати містять різні штами сінної палички, силікатні бактерії, азотфіксуючі, фосфатмобілізуючі та інші мікроорганізми, важливі для здоров’я ґрунту і розвитку рослин, також існують окремі препарати, що містять мікоризу і триходерму. Оскільки триходерма і сінна паличка пригнічують зростання один одного, рекомендується вибирати один з цих препаратів.

10.02.2022



Рівне-Ракурс №10 від 10.02.2022p. 
На головну сторінку