Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1066 від 05.05.2022p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Чи є майбутнє у наших банків?

Чи є майбутнє у наших банків?

На перший погляд, питання дивне. Поки є економіка, то будуть і банки, адже без фінансових установ вона функціонувати не може. Але ключове тут слово «наші»…

Банківська система України, в її нинішньому вигляді, формувалась довго та важко. Банки створювались, працювали та зникали, бувало, що і з грішми клієнтів. Навіть коротка розповідь про всі етапи банківської історії нашої країни займе дуже багато місця, тому зупинюсь на останній фінансовій кризі 2014-2015 років. Тут все просто і ясно. Крим, війна на Донбасі підкосили і більш життєздатний банківський сектор. Тоді закрилось багато фінансових установ, а ті хто пережив кризу, як правило, отримали дуже немалі суми від держави у вигляді рефінансування. Яскравий приклад – «Приватбанк».

І знову війна. За офіційними даними Національного банку України, збитки банківського сектору країни лише за березень поточного року становлять 10 мільярдів гривень. Даних за квітень немає, але зрозуміло, що він навряд чи став для фінансового сектору кращим за березень. Що ж буде далі і як це відіб’ється на житті простих громадян? Будь-який банк – це організація, яка приносить дохід своїм власникам. У збиток не можуть собі дозволити працювати ні приватні банки, ні державні. Тобто, при наявності збитків банк мусить закритись, або його власник змушений покривати збитки з власної кишені. Звісно, якщо за попередній період були прибутки, то можна собі дозволити попрацювати «в мінус», але недовго. Тобто, головне завдання НБУ в нинішніх умовах створити такі умови, щоб більшість банків змогла вижити і працювати на економіку. При цьому зрозуміло, що працювати банкам у нинішній час в звичному режимі не вийде. Основним заробітком для фінансової установи є кредитування. В нас, навіть за умов миру і зростання економіки, кредитування вважається вкрай ризикованим видом бізнесу і тому, говорити про якісь кредити навряд чи доводиться. Залишається обмін валют та розрахунково-касове обслуговування клієнтів, які працюють. Звісно, за ці два види діяльності важко вижити будь-якій фінансовій установі, але при наявності стійкої працюючої клієнтури та абсолютному обмеженні у витратах, вижити можна. Вже сьогодні багато фінансових установ відправляють частину працівників у відпустки і, скоріше за все, почнуть скорочувати персонал. Питання в тому, чи вистачить цих заходів, щоб вижити? В нинішніх умовах банки навряд чи зможуть розраховувати на значну підтримку від держави. Хоча треба віддати належне нашому реальному сектору економіки – він навчився працювати та виживати за будь-яких умов…

05.05.2022Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 05.05.2022p. 
На головну сторінку