Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №298 від 29.06.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Хвороба, що боїться світла

Хвороба, що боїться світла

Кір схожий на решту респіраторних вірусних інфекцій

Як заведено, діти мусять перехворіти на багато інфекційних хвороб - кір, свинку, вітрянку тощо. Як же батькам їх розпізнати, адже на початку у багатьох інфекційних недуг схожі симптоми? Про одну з найбільш небезпечних хвороб газеті розповідає головний позаштатний інфекціоніст, лікар Рівненської обласної дитячої лікарні Зінаїда ЮРЧИШИНА (на фото)

Перші ознаки

Перед Другою світовою війною у нашій країні, як і в усіх інших європейських країнах та у США, на кір доводилося перехворіти кожному. Поки не запровадили щеплення, кір щорічно клав у ліжко 1,5-2 мільйони дітей. Хвороба часто давала типові для неї ускладнення, і кожна п’ята дитина, занедужавши, помирала.

- На термометрі понад 39 градусів, малюк має нежить, сильний сухий кашель, болісно реагує на світло, має біль голови, погано спить. Це перші ознаки кору, - каже пані Юрчишина. - Згодом обличчя й повіки стають одутлі. За два-три дні на слизовій оболонці щік з’являється висипка - дрібні білі цяточки, що виступають над червоною слизовою оболонкою. Зазвичай вони ніколи не зливаються між собою і зовні нагадують манну крупу. Приблизно за три дні вони зникають, а вже на четвертий день хвороби за вухами й на переніссі, а далі впродовж доби на шкірі всього обличчя, шиї й верхній частині грудей, з’являються цятки рожевого або червоного кольору. За декілька годин вони збільшуються, стають великими плямами пурпурового кольору з нерівними краями і зливаються. Висипка, як правило, рясна.

На п’яту добу висипка поширюється вже на тулуб і руки, на шосту добирається і до ніг. Під час висипання температура тіла підвищується навіть до сорока, посилюється запалення дихальних шляхів і погіршується загальний стан дитини. Найвищою температура є на другий-третій день висипки, а потім швидко знижується до норми. Плями на тілі тримаються три-чотири дні, а тоді бліднуть і набирають бурого або жовтуватого відтінку.

Найнебезпечніший вірус

На щастя, вірус кору однаковий на всій земній кулі. Це вдалося підтвердити вірусологам у різних країнах. Вони виділяли віруси від хворих, потім пересилали їх один одному й порівнювали у своїх лабораторіях. Науковці встановили, що “американські”, “українські”, чи будь-які інші віруси кору, мають абсолютно однакові складові.

Вірус кору потрапляє в організм через дихальні шляхи й слизову оболонку ока. Проникає в місцеві лімфатичні вузли, там і розмножується. Уже на третій день після зараження колонії вірусу починають безупинно потрапляти в кров. Дитина ще здорова, а в її крові вже мільйони вірусів. Що цікаво, віруси кору перебувають не в сироватці крові, а пов’язані з лейкоцитами. У тому й весь парадокс: лейкоцит, головним завданням якого є захищати організм від мікробів, клітина, що виробляє інтерферон для боротьби з вірусами, стає провідником вірусу по всьому організму. Вірус навіть розмножується усередині лейкоцитів і потрапляє в усі без винятку органи. А захисні сили організму не можуть перешкодити поширенню вірусів кору, як вони роблять це з більшістю інших вірусів. Вірус кору всередині лейкоциту долає всі перешкоди...

Вірус кору - найбільш леткий та заразливий з усіх. Він моментально поширюється всіма приміщеннями, де перебував хворий. Траплялися навіть випадки, коли інфікувалися діти, що жили на іншому поверсі будинку, де перебував заражений хворий. Однак, кір має один позитив: хвороба ніколи не повторюється знову. Ті, що перехворіли, мають стійкий імунітет на все життя.

Легкі та неускладнені форми кору лікують вдома під наглядом дільничного лікаря. Коли виникають важкі форми, ускладнення, обов’язковою є госпіталізація. Найпоширенішими ускладненнями є запалення легенів та вух, придаткових пазух носа, рогівки очей. Також кір може дуже серйозно вразити нервову систему. Причини ускладнень - різні. І залежать вони насамперед від особливостей організму дитини.

Лікують кір так, як і гострі респіраторні вірусні інфекції. Варто подбати, щоб очі хворого не різало світло. Як правило, контактувати з хворим дозволяють на п’ятий день після початку висипки.

Єдиним і надійним методом профілактики кору є щеплення.

Для тих, хто мав контакти з хворими на кір, вітчизняним законодавством регламентовано карантин. Дітей, які контактували з хворим, а самі ще ніколи не хворіли на кір, не допускають у колектив з 9-го по 17-й день. Згідно з календарем щеплень профілактика кору проводиться живою коровою вакциною. Вакцина може випускатися у вигляді моно- або комбінованої вакцини проти кору, краснухи, паротиту. В Україні вакцинувати дітей починають у 12-15 місяців.

Радимо запам’ятати

• Після появи у дитини перших ознак кору треба проконсультуватися з лікарем і неухильно додержуватися його рекомендацій;

• уранці і ввечері обов’язково вимірювати температуру тіла дитини;

• дитина повинна якнайбільше пити;

• повітря у кімнаті має бути зволоженим;

• обмежте дитині час перегляду телепередач, читання книг і виконання шкільних завдань;

• антибіотики не зарадять проти вірусу кору;

• діти після пересеного кору дуже сприйнятливі до інфекційних хвороб. Особливо вразливі вуха й легені.

29.06.2007Ольга ЯРОШ




Warning: require_once(/home/rakursrovnoua/public_html): Failed to open stream: No such file or directory in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php on line 10

Fatal error: Uncaught Error: Failed opening required '' (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php80/root/usr/share/pear') in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php:10 Stack trace: #0 /home/rakursrovnoua/public_html/info.php(316): include() #1 {main} thrown in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php on line 10