№1138 від 28.09.2023p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Перше правило – не садити часник два роки поспіль на одному місці. Часник любить часту зміну зони посадки. Вважається, що висаджувати на попереднє місце можна не раніше, ніж за п’ять років, – кажуть фахівці. – Але не всі мають можливість, тому місце посадки краще чергувати хоча б через два-три роки.
Друге – перед посадкою землю не варто підживлювати гноєм. Часник любить родючі, але нейтральні ґрунти, а гній трохи закисляє землю і надто насичує азотом. Найкраще для підживлення підійде торф, з яким потрібно перекопати землю на багнет лопати. І додати 20-30 г суперфосфату та 20 г калійного добрива на один квадратний метр.
Взагалі озимий часник віддає перевагу легким – супіщаним – грунтам, не любить тінь і вогкість. Тому, якщо ділянка знаходиться в низині, а ґрунти важкі, постарайтеся підібрати для часнику місце вище. Але при цьому земля не повинна бути надто щільною, інакше вона просто виштовхне часник узимку, і він замерзне. Але й надто м’яка може нашкодити – стягнути його вниз, і тоді головки вийдуть дрібними.
Третє – щоб не дати часнику захворіти, попередньо добре просушені зубчики часнику можна замочити на 2-3 години у рожевому розчині марганцівки. Для кращого ефекту агрономи та садівники рекомендують міцний розчин кухонної солі (столова ложка на літр води) – але час мінімальний – 2-3 хвилини. Або розчин мідного купоросу (чайна ложка на 2 літри води) – теж на 3 хвилини.
Четверте – не забудьте звільнити зубчики від «материнського» денця, щоб воно не затримувало зростання. Висаджувати часник потрібно на відстані приблизно 10-15 см. Якщо дотримуєтеся рядків – відстань між ними повинна бути не менше 20-25 см.
Дуже зубчики не вдавлюйте! Це може порушити зростання коріння. Прокопайте ямку приблизно на глибину вказівного пальця та покладіть туди зубчик. Від його кінчика до поверхні повинно бути не більше 3-4 см.
Деякі агрономи радять садити часник і на велику глибину – особливо якщо ви запізнилися з посадками і через 3-4 дні вам обіцяють заморозки. Глибока посадка вбереже часточки від холоду, але може позначитися на врожайності.
П’яте – не забудьте замульчувати. Якщо земля перед посадкою надто суха, полийте її. Але саме перед посадкою. Після посадки не забудьте замульчувати ямки торфом, перегноєм або тирсою приблизно на 2-5 см. Рекомендується для затримання снігу на грядках (тобто створення теплої ковдри) розкласти хмиз. Весною не забудьте прибрати мульчу!
28.09.2023 |
Рівне-Ракурс №10 від 28.09.2023p. На головну сторінку |