№1148 від 07.12.2023p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Ми всі переживаємо складний етап – перед країною та суспільством стоїть багато важливих завдань, які потрібно виконати. Це правда. Але потрібно чітко розуміти те, що без добре підготовлених і навчених за новітніми світовими технологіями робітників, не вдасться ані зберегти вітчизняну економіку, ані, тим більше, відновити зруйноване. Так, потрібні робочі руки і потреба ця є кричущою. Тому, підготовка та перепідготовка робочих кадрів сьогодні є одним з головних завдань для нашої освітянської галузі. Треба сказати, що Рівненщина є лідером з рівня професійної освіти в Україні. Дуже багато уваги її розвитку приділяє Департамент освіти та науки Рівненської обласної державної адміністрації.
- Ми багато років серйозно і системно розвиваємо професійну освіту. На жаль, в минулі часи в суспільстві склалось досить негативне ставлення до професійної освіти. Її вважали чимось другосортним, неперспективним. Такі стереотипи ми ламаємо. Для економіки якісно навчений робітник – це головна дійова особа будь-якого виробництва. Тому, при реформуванні професійної освіти, ми зробили ставку на реальні потреби вітчизняної економіки. Не потрібно готувати працівників за спеціальностями, які не потрібні в тому чи іншому регіоні. Тому, ми дуже тісно і активно співпрацюємо з реальним сектором економіки, з нашим місцевим бізнесом. І ця співпраця взаємовигідна. Підприємці знають, працівники яких спеціальностей їм потрібні, а наші фахівці, в свою чергу, бачать на якому обладнанні будуть працювати випускники наших закладів професійної освіти, на яку зарплатню вони зможуть розраховувати. Наші учні проходять практику на підприємствах, розуміють, які вимоги ставить роботодавець до робітників. Зі свого боку, наш департамент постійно працює над тим, щоб професійні заклади освіти Рівненщини, а їх у нас дев’ятнадцять та два коледжі, регулярно оновлювали матеріальну базу. Це дуже важливо, адже не можна, наприклад, навчити кухаря на обладнанні, яким були оснащені заклади громадського харчування в сімдесяті роки минулого сторіччя. Потрібно вчити робітників на новітньому обладнанні, і тоді вони з першого дня роботи зможуть працювати на реальному виробництві. Хочу сказати, що за підсумками вступної кампанії 2023 року, в наших закладах професійної освіти були зайняті практично усі наявні місця. Це гарний результат і кращий, ніж в інших регіонах України. Скажу більше – є професії, на які вже при вступі у заклади професійної освіти існує серйозна конкуренція. По кілька абітурієнтів на одне місце претендувало на такі професії як тракторист, зварювальник, швачка, перукар. Це добре, адже змінюється в суспільстві ставлення до робочих професій. Все більше молодих людей розуміють – робоча професія – це можливість гарантовано мати роботу, стабільну зарплатню, при чому її рівень буде дозволяти утримувати себе і, в майбутньому, свою родину. Робітником стає бути престижно, і це добре.
– Петре Михайловичу, які основні проблеми стоять сьогодні перед галуззю професійної освіти?
– Головних проблем дві і вони дуже тісно між собою пов’язані. Перша, це кадри. Ще до початку війни професійна освіта відчувала нестачу грамотних, добре підготовлених фахівців. В першу чергу, я говорю про майстрів виробничого навчання. Сьогодні ситуація з педагогічними кадрами в професійній освіті складна. Багато чоловіків-майстрів в армії, воюють. Є, на жаль, і загиблі наші колеги. Ми з найкращих наших випускників готуємо майстрів, але кадрова проблема є і її потрібно вирішувати. Друга проблема, як я і сказав, тісно пов’язана з першою – це фінансування, а точніше недостатній рівень фінансування галузі професійної освіти в Україні. Фаховому майстру потрібно гарно платити за його роботу, оскільки в іншому разі він буде шукати собі високооплачувану роботу і знайде її, адже економіка сьогодні страждає від нестачі фахівців. Це факт. Тому, потрібне збільшення державного фінансування професійної освіти, аби зарплатня наших працівників, а в закладах професійної освіти Рівненщини працює близько двох тисяч працівників, була, принаймні, не нижчою ніж середня зарплатня по регіону. Тоді нам вдасться утримати наші кадри, а це запорука якісної професійної освіти. І не треба забувати: відновлення України буде відбуватися робочими руками…
07.12.2023 | Записав Володимир Конєв |
Рівне-Ракурс №10 від 07.12.2023p. На головну сторінку |