Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №1162 від 21.03.2024p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Особливості оформлення трудового договору в умовах воєнного стану

Два роки тому, 15 березня 2022 року, було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким закріплено, зокрема, особливості укладання трудового договору в умовах воєнного стану.

Вказаний закон (стаття 1) передбачає, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю в частині відносин, врегульованих цим законом.

Так, у трудовому законодавстві визначено, що трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи.

За загальним правилом трудовий договір, як правило, укладається в письмовій формі, це визначено статтею 24 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Також, у зазначеній статті вказано випадки, коли додержання письмової форми є обов’язковим.

Але статтею 2 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що сторони за згодою визначають форму трудового договору, тобто форма договору може бути усна або письмова.

Положення цієї статті Закону дозволяють відступити від норм про обов’язкові випадки укладення трудового договору в письмовій формі та самостійно визначати на період воєнного стану форму трудового договору.

Разом з тим, рекомендується у період воєнного стану дотримуватись письмової форми трудового договору при використанні спрощеного режиму регулювання трудових відносин та укладанні його з нефіксованим робочим часом.

Міністерством економіки 26 жовтня 2022 року затверджено Примірну форму трудового договору з нефіксованим робочим часом та рекомендує роботодавцям під час укладання трудового договору з нефіксованим робочим часом керуватися саме затвердженою Примірною формою, яка має необов’язковий, а рекомендаційний характер.

При укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

Згідно з положеннями цієї норми Закону, норми частини третьої статті 23 Кодексу законів про працю, якими визначено перелік категорій працівників, з якими у трудовому договорі заборонено встановлювати умову про випробування – не застосовується.

Тобто, випробувальний термін може бути встановлений і для осіб, які не досягли вісімнадцяти років; осіб з інвалідністю; внутрішньо переміщених осіб.

Зазнали змін також умови укладання строкового трудового договору.

Так, Законом визначено, що метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також для усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

21.03.2024Віталій УДОВИЧЕНКО, головний державний інспектор відділу з питань праці



Рівне-Ракурс №10 від 21.03.2024p. 
На головну сторінку