Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №304 від 08.08.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Стиль життя

В гостях у циганського барона

В гостях у циганського барона

Циганська громада відзначала подію - п’ятсот років з дня появи першої письмової згадки про їх існування на території України

Отож, що ж сьогодні собою являє циганська громада? Чим її життя відрізняється від пересічного українця? Чому в циган багато дітей та якою повинна бути наречена? З цими й іншими запитаннями журналіст “РР” вирушила у Дубно на зустріч із циганським бароном Миколою ЦАРАЧИНСЬКИМ.

…Виходжу з міської маршрутки на зупинці “Садова” в Дубні. Запитую у першого прохожого, де живе циганський барон. Той відразу показує на його будинок: мовляв, тут усі його знають. Більше - ні слова.

Підходжу до звичайної побіленої акуратної хатини. Заходжу в двір. З’ясувалося, що барона вдома нема, лише його син Валдо та донька Раїса. Оскільки поряд з їхнім будинком відбувалося весілля, у мене виникло запитання:

- Це правда, що цигани рано одружуються і в них збереглися до сьогодні старовинні весільні обряди? - запитую у пані Раїси.

- Так, буває по-всякому. Мій брат одружився у16-річному віці. Сьогодні йому 25 років - він має доньку та сина. Є такий закон у циганській громаді - перед тим, як одружитися, хлопець і дівчина йдуть до барона. Якщо він дає згоду - влаштовуємо весілля.

Після першої шлюбної ночі молоді показують простирадло барону і громаді. Якщо є ознака втрати цнотливості - ця сім’я благословенна. Якщо ні - великий сором для родини нареченої: шлюб розривається. У нас таких випадків не було. До речі, змішаних шлюбів не схвалюють. Якщо ти - циган, значить дружина теж має бути генетичною циганкою.

З розмови з пані Раїсою дізнаюся, що у циганській родині присутній беззаперечний культ чоловіка. Він - авторитет і глава сім’ї. Жінка повинна до нього прислухатися, не перечити, не влаштовувати істерик та конфліктів.

- Дівчаток вчимо бути чистоплотними, хазяйновитими та мудрими з дитинства, - додає. - З юних літ готуємо до ролi матерi i дружини. Вони - берегині домашнього вогнища. Вищу освіту рідко здобувають, однак середня освiта у циганських дiтей є обов’язковою…

Останнє слово - за циганським бароном

Мова зайшла про “базарних”, “вокзальних” циган-жебраків…

- Ті, що ходять по людях та просять милостиню, ніякого відношення до нас не мають, - пояснює пані Раїса. - Це закарпатські мадьяри, а не цигани. Наші роми займаються власною справою, живуть у будинках, здобувають освіту (у дубенську громаду циган входять чотири родини - десь до п’ятдесяти чоловік).

Тим часом з’явився сам барон. Заклопотаний, серйозний… Перше питання до родини - чи нагодували гостя? (Про циганську гостинність можна окрему книгу писати - авт.). Господиня пішла готувати чай. Барон відповідав на питання коротко, посилаючись на зайнятість. Як виявилося, цей титул йому передав тесть дванадцять років тому. Сьогодні до нього звертаються цигани з проханням розсудити їх, допомогти розв’язати складні життєві ситуації тощо. У цьому і полягає місія барона, який є у кожному районі та області. Якщо циган має проблему, вiн не йде в мiлiцiю чи суд - звертається до барона. Той, у свою чергу, збирає авторитетних людей в общинi, якi вирiшують проблему цигана. Рiшення циганського суду виконують беззаперечно.

У циган теж існує інавгурація

В Українi є п’ять циганських баронiв. Наймолодший живе в Одесi - йому 27 рокiв. Найстаршим до минулого року був вiнницький барон - 108-рiчний Буралi-огли, повідомляє www.33channel.vinnitsa.com/radnica.php. - Минулого року він залишив цей свiт, i циганським бароном став його син - Петро Буралiйович.

Як же вiдбувається посвята у барони? Валдо пояснив: “Скликаються збори циган і влаштовується своєрідна iнавгурацiя. Барон перед громадою присягається вірно нести місію. Йому вручають золотий ланцюжок із медальйоном з циганським написом. Показувати її пересічним громадянам забороняється”

- Яку ви сповідуєте віру? - запитую.

- Таку, як і пересічні українці - християнську. Однак віросповідання залежить від того, в якому суспільстві живуть цигани. Якщо в мусульманському - значить дотримуються їхньої віри. Ми святкуємо Різдво, Пасху, інші православні свята за всіма обрядами.

І ще. Циганчата змалку знають циганську мову, хоча розмовляють українською. Коли ми спілкувалися з пані Раїсою, вони гралися на подвір’ї та щебетали на своїй мові. Цигани майже всі володіють двома мовами. До речі, філологи, які вивчали їхню мову, виявили багато слів із санскриту, що зайвий раз доводить: цигани - вихідці з Індії.

Коли вже прощалася з циганською родиною, пані Раїса попросила зазначити про хибність думки, що цигани, мовляв, крадуть дітей.

- Справжній циган ніколи цього не зробить, - каже. - Ми дуже любимо дітей. У нас їх багато. Ми вважаємо, що чим більше дітлахів - тим краще.

- А ще хибна думка, що цигани крадуть коней, - додає Вандо, жартуючи. - Колись так і було. Але зараз не ті часи - крадемо автівки.

Щодо крадіжок, то деякі цигани мають з цього приводу виправдання. Існує така легенда: коли Христа привели на страту, кати принесли п’ять гвіздків, щоб пронизати їм тіло Ісуса. Однак, циган одного гвіздка вкрав… Після того, нібито, один із апостолів, дозволив циганам красти, в міру, звичайно. Але це - тільки легенда…

Національний прапор ромів: верхня частина - синя (символізує небо), нижня - зелена (символізує траву), посередині - червоне колесо (символ вічної дороги). На світі до 2-3 мільйонів ромів. Вперше в Україні вони з’явилися в Криму.

Р.S. Фотографуватися циганська родина Царачинських відмовилася.

08.08.2007Ольга ДОЛЯ



Рівне-Ракурс №10 від 08.08.2007p. 
На головну сторінку