№1199 від 13.12.2024p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Масовані ракетні удари окупантів по енергетичних об’єктах доводять наскільки важливим, як для держави в цілому, так і для кожного регіону зокрема, є енергетична безпека.
Бізнес забезпечує власні потреби і заробляє на залишках
Так, наприклад, для підприємств, що хочуть встановити власні електростанції, започатковані державні програми пільгового кредитування, зокрема «Доступні кредити 5-7-9%». Паралельно діє Комплексна програма енергоефективності Рівненської області на 2018-2025 роки, що передбачає додаткову підтримку з обласного бюджету.
Скориставшись можливістю, підприємці області почали встановлювати для власних потреб сонячні та гідроелектростанції, а також біогазові та когенераційні установки. Відтак, на сьогодні, як розповів начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль, вже працює 37 електростанцій загальною потужністю трохи більше 24 МВт. Нині вони обслуговують 31 підприємство, а третина з них водночас продає електроенергію за «зеленим» тарифом. Ще 29 таких електростанцій з потенційною потужністю 126 МВт в процесі приєднання.
– Зважаючи на важливість запуску нової електрогенерації, Рівненська ОДА у найстисліші терміни видає бізнесу довідки на приєднання таких об’єктів до мереж. Крім того, ми створили робочу групу, до якої увійшли представники різноманітних служб, в тому числі енергетики та газовики. Швидка комунікація дозволяє оперативно та дієво вирішувати поточні питання, – зазначив Олександр Коваль.
Очільник області додав, що альтернативні джерела енергії – це не лише крок до стійкості бізнесу, це ще й можливість розвантажити енергетичну систему України в умовах масованих атак ворога.
Вісім когенераційних установок уже працюють
Разом з тим, область для вирішення нагальних питань активно залучає кошти міжнародних донорів. Зокрема, у рамках співпраці Рівненської ОДА, Мінвідновлення та проєкту USAID, з енергетичної безпеки на теплопостачальних підприємствах у Рівному, Здолбунові та Дубні вже встановлено 8 когенераційних установок. Ще одна, зі слів начальника ОВА Олександра Коваля, розпочне роботу найближчим часом.
– Ці установки, – додає очільник області, – виробляють одночасно тепло та електричну енергію. Це дозволить помітно розвантажити енергомережу, а також забезпечити безперебійне теплопостачання в умовах відключення електроенергії.
Власникам домашніх електростанцій гарантована фінансова підтримка.
Крім того, постійно зростає кількість гібридних сонячних електростанцій у приватних оселях жителів Рівненщини, число яких уже сягнуло 1245. Цьому сприяє ряд прийнятих керівництвом держави рішень, як-от підписані у липні президентом Володимиром Зеленським закони, що скасовують ввізне мито і ПДВ на все енергетичне обладнання.
Водночас запрацював механізм фінансової підтримки власників домашніх електростанції, який передбачає: 244 тис. грн компенсації для установок потужністю до 10 кВт на одне домогосподарство; до 480 тис. грн – кредит терміном на 5 років.
«Жителі області мають завжди залишатися на зв’язку»
Не меншої актуальності набуло нині питання забезпечення стабільного зв’язку під час знеструмлень. Для вирішення цієї проблеми, очільник області провів нараду з представниками мобільних операторів, що працюють на Рівненщині.
– Завдання Рівненської ОДА – об’єднати навколо цього питання зусилля усіх причетних, – наголосив Олександр Коваль. – Не лише мобільних операторів, але й громад, приватних та комунальних підприємств. Важливо, щоб при відключенні світла, базові станції були заживлені від генераторів чи інших альтернативних джерел. Ми повинні бути готовими до найгірших сценаріїв. При цьому жителі області мають залишатися на зв’язку.
13.12.2024 | За повідомленням Рівненської ОВА |
Рівне-Ракурс №10 від 13.12.2024p. На головну сторінку |