№307 від 30.08.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Людина - створіння жорстоке?
...Гільйотина, стілець для катувань, гак, кіл, на який садили жертв, іспанський комірець, клітка, ганебна маска для фальшивомонетників, колесо смерті - ці та інші засоби для тортур, які масово використовували в Європі та подекуди в Росії у часи Середньовіччя, розмістилися нині в підвалі Дубенського замку. Хочете побачити - будь-ласка. Незвичайну виставку для зацікавлених організували працівники Санкт-Петербурзького музею розвитку людини.
...Спускаємося сходами в один із сирих підвалів замку. Освітлення тут тьмяне, з мурів де-не-де падають краплі води, прохолодно, моторошно - усе це надає “особливого шарму” для незвичайних експонатів.
- Колесо смерті - найжорстокіша тортура, - пояснює студент Острозької академії, екскурсовод Юрій ПШЕНИЧНИЙ (на фото). - Уявіть, людину садили у колесо із гострими шипами з двох сторін і починали крутити. Чим більше обертів робили кати, тим ближче гостряки наближалися до її тіла: повільно пронизували, здираючи спочатку шкіру, потім - руйнуючи м’язи та ламаючи кістки... Часто засудженого катували на очах у рідних. Мало того - їх особисто примушували крутити колесо смерті, вбиваючи сестру-брата-батька-матір!.. Видовище - жахливе!
Підходимо до гака, на який вішали людей за шкіру і лишали на призволяще на кілька днів. А ось ганебна маска для фальшивомонетників: бідодаху садили біля металевої, у вигляді чорта, маски. Через його пащу-трубку у горло жертви вливали розтоплений дешевий метал, після чого він помирав від опіків.
Зупиняємося біля іспанського коміра з шипами. Він дуже тяжкий і хитро зроблений. Його одягали на шию людини і попереджали: як тільки вона опустить голову, гостряки проколять горло. Людина довго не витримувала - її долав сон, вона падала ниць і....
Універсальне знаряддя для катування тих часів - клітка невеликого розміру. У неї садили жертву і вішали на дереві під палючим сонцем. Людина в клітці сиділа без води та їжі.
Стратили на власному ж винаході
У кутку підвалу замку скромно стоїть стілець смерті зі спинкою, до якого прикріплений нашийник із шипом, призначений для дробіння шийного хребця жертви. Зроблений “гарно і зі смаком”. Поряд - кіл. Страта - саджання людини на кіл, безумовно, теж із класу найжорстокіших катувань. Навіть описувати неприємно, і так все зрозуміло...
Є ще на виставці колесо для катування водою та стілець для перегинання тіла. Особливої уваги заслуговує знаменита гільйотина, за допомогою якої страчували тисячі людей - жертву клали на дошку, фіксували голову і різким рухом опускали прикріплену сокиру, яка відрубувала їй голову. Що цікаво, її створив один французький лікар, якого невдовзі стратили на сконструйованій ним же гільйотині.
- Інквізиція була напрочуд жорстокою, - каже екскурсовод. - Її діяння були найбільш поширені в середні віки в Іспанії та Франції. Тортури застосовувалися переважно для єретиків (достатньо було мати необережність “неправильно” розтлумачити публічно якусь цитату із Біблії) та жінок, яких підозрювали у відьмацтві. Для останніх вистачало, щоб звинуватити у цьому, дві великі родимки на спині і бути надто вродливою (через інквізицію Європа втратила багато гарних жінок, що дається взнаки й донині).
Тортури інквізиції були призначені, перш за все, для зізнання у злочині (навіть якого і не скоювала людина). Після того - страта, як засіб покарання. Найпоширеніша - спалювання на вогнищі. І хтозна, яке з катувань було менш болючим. Сумний факт - десятки тисяч людей померли в жахливих муках. Чимало з них - через тодішнє абсурдне мракобісся. Жах, словом...
30.08.2007 | Ольга Доля |
Рівне-Ракурс №10 від 30.08.2007p. На головну сторінку |