Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №307 від 30.08.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Загадкова обмінна хвороба,

Загадкова обмінна хвороба,

або Дошкульний псоріаз

Після військової служби Іван наче благополучно демобілізувався, знайшов постійну роботу і невдовзі одружився. Здавалося, усе, як у людей. Усе, крім набутої в армії болячки - псоріазу. Іван перепробував безліч ліків офіційної та нетрадиційної медицини. Однак хвороба не полишає, час від часу загострюється. Тоді Іван навіть у спеку носить сорочку з довгими рукавами, щоб не видно було багряних виразкових та ще й сверблячих плям на руках та спині. Чоловік живе й боїться, щоб часом і дружина не заразилася…

Що ж таке псоріаз і чи можна його позбутися - про це розмова з лікарем-дерматовенерологом, завідувачкою оргметкабінету Рівненського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Інною ЗМІЄВСЬКОЮ (на фото):

- Напевно, про жодне зі шкірних захворювань не написано так багато, як про псоріаз. Але й до сьогодні він залишається загадкою. Проблема псоріазу посідає одне з провідних місць у практичній дерматології. Значне його поширення, особливо в осіб молодого віку, хронічний перебіг, брак єдиної науково обґрунтованої теорії виникнення змушує вважати проблему псоріазу надзвичайно актуальною. Серед численних теорій виникнення хвороби, найважливішою вважають генетичну схильність.

Прояви псоріазу на шкірі виглядають як папули, що трохи піднімаються над поверхнею шкіри, які мають рожево-червоний колір і вкриті білими сухими сріблястими лусочками, що легко відпадають. Ці папули мають тенденцію до злиття у більш великі бляшки. Типовим проявом є свербіж. Псоріатичний висип зазвичай розміщується симетрично та локалізується на шкірі ліктьових та колінних суглобів, гомілок, сідниць, волосистій частині голови. Характерно, що у період загострення висипи з’являються у тих місцях, де шкіра травмована.

- Якщо вилікувати псоріаз вдається одиницям, то як людині з ним жити? Найперше, як доглядати за шкірою? Порадьте.

- При псоріазі шкіра, як правило, суха і подразнена. Неправильний догляд за нею може викликати загострення хвороби. Тому, справді, правильний догляд за шкірою є вкрай важливим. Фахові рекомендації дозволять хворим на цей дерматоз знизити частоту загострень через неправильне поводження зі шкірою.

Найперше, приймаючи душ чи ванну, не користуйтесь жорсткими губками, віддавайте перевагу більш м’яким. Вибирайте рН-нейтральні (рН=5,5) засоби для сухої шкіри. Уникайте засобів із сильними запахами. Старайтеся, щоб водні процедури були короткотривалими. А після прийняття ванни чи душу нанесіть на шкіру засіб по догляду за нею, бажано натуральний.

Під час же загострень уникайте подразнень шкіри. Чим більш гострим є перебіг захворювання, тим більш м’яким має бути догляд.

Важливо бути вельми обачними: захищайте шкіру від порізів, синців-садин та пошкоджень, оскільки вони можуть стати причиною появи нових висипань. Коротко підстригайте нігті. Це допоможе уникнути розчухувань.

Також постарайтеся не палитися на сонці. Адже сонячні ванни пересушують шкіру. Після перебування на сонці користуйтеся зволожуючими засобами.

Узимку зволожуйте повітря у приміщенні і на роботі, і вдома. Обмежте час перебування в умовах кондиціонування.

Велике значення має одяг. Він має бути легкий, просторий, з натуральних тканин.

Ще одне: псоріаз ой як не любить знервованих станів. Тому уникайте стресів. Стрес є одним із основних чинників, здатних спровокувати загострення псоріазу.

Відмовтесь від алкоголю, адже його вживання обтяжує перебіг хвороби. За деякими даними, серед осіб, що зловживають алкоголем псоріаз трапляється у 4,7 разу частіше, і, як правило, перебігає більш гостро.

Відмовтесь від паління. Ряд досліджень вказує на зв’язок паління та частоту проявів псоріазу.

Звісно, має бути відповідне харчування. Дотримуйтесь дієти. Адже існують небезпідставні теорії, що пов’язують виникнення псоріазу із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Ось деякі загальні рекомендації, на які продукти варто звернути увагу:

• зі свого лікарського досвіду знаю, що низькокалорійна дієта і усунення зайвої ваги позитивно впливають на прояви псоріазу А;

• низькобілкова дієта в частині випадків покращує перебіг хвороби. Спробуйте зменшити вживання молока та м’яса. Замініть молоко кисломолочними продуктами, а м’ясо - білою рибою;

• зменшити прояви псоріазу може додавання до раціону продуктів, багатих на поліненасичені жирні кислоти: жирна риба, рослинні олії (особливо оливкова). До речі, можна використовувати й добавки, що містять такі кислоти чи риб’ячий жир;

• збільшіть вживання свіжих овочів та фруктів. Проте деякі фрукти можуть (дуже індивідуально) викликати погіршення. Їх необхідно виключити: цитрусові, овочі та фрукти, що містять червоний пігмент - томати, полуниця, суниця тощо;

• раджу також якнайменше їсти шоколад та продукти, що містять оцет.

За приблизними підрахунками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі нараховується до 200 мільйонів хворих на псоріаз, і їхня кількість постійно зростає. У розвинених країнах від псоріазу страждає 1,5-2 відсотків населення.

30.08.2007Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 30.08.2007p. 
На головну сторінку