Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №309 від 13.09.2007p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Соціальна проблема

Мешканці гуртожитків об’єдналися у боротьбі за свої права

Мешканці гуртожитків об’єдналися у боротьбі за свої права

8 вересня до Києва з’їхалися 450 делегатів з усієї України, аби взяти участь в установчих зборах Всеукраїнської Спілки захисту конституційних прав мешканців гуртожитків.

Її створення ініціював Фонд державного майна України. На думку голова ФДМУ Валентини СЕМЕНЮК, створення такої Спілки дозволить повернути житло сотням тисяч українців, які проживають у гуртожитках і позбавлені можливості приватизувати кімнати в них.

Учасники установчих зборів затвердили Статут Спілки та обрали Раду, яка включає в себе вісім делегатів із різних регіонів країни. Також до її складу ввійшов юрист-консульт ФДМУ, який буде здійснювати консультативну допомогу членам Спілки. Почесним Головою Спілки обрано керівника Фонду держмайна Валентину Семенюк.

Установчі збори вирішили також створити регіональні осередки Спілки, для чого у двотижневий термін Рада Спілки збере пропозиції від усіх ініціативних груп і об‘єднань із захисту прав мешканців гуртожитків.

Делегати від мешканців гуртожитків наголошують - масштаби проблеми із виселенням людей із гуртожитків сьогодні надзвичайно великі. Водночас, вони сподіваються, що Спілка стане тією об’єднуючою силою, яка дозволить вивести зі статутних фондів підприємств та передати у комунальну власність сотні гуртожитків, проблеми з якими ще не вирішені.

За інформацією Фонду, нині у нашій державі порушуються конституційні права на житло 1,5 мільйона сімей. Відбувається це, насамперед, через те, що протягом 1993-98 років тисячі гуртожитків були включені до статутних фондів господарських товариств та приватизовані у складі цілісних майнових комплексів. Адже у той час не існувало нормативних актів, які би у разі приватизації державних підприємств передбачали обов’язкову передачу житлового фонду до комунальної власності. Сьогодні ця проблема набула загальнонаціонального масштабу. Про це свідчить величезна кількість звернень мешканців гуртожитків, які приходять на адресу Фонду державного майна, з проханням повернути їм їхні помешкання.

Позиція Фонду державного майна єдина - мешканцям таких гуртожитків з боку Фонду гарантована цілковита підтримка у судових процесах. Відтак, менше, ніж за два роки, вдалося виграти понад 150 подібних справ. Останній приклад - гуртожиток по вул. Коперника, 6 у Рівному. 19 липня 2007 року постановою Львівського апеляційного господарського суду визнано, що він знаходиться у державній власності. А отже, вже невдовзі люди зможуть приватизувати кімнати у ньому. Під час розгляду цієї справи регіональне відділення ФДМУ по Рівненській області наполягало - гуртожиток по вул.Коперника, 6 не входив до статутного фонду ВАТ “Рівненський хлібокомбінат” у процесі приватизації цього підприємства. А отже - не приватизовувався, а лише був безоплатно переданий колективу.

Голова ФДМУ Валентина Семенюк вважає, що органи приватизації мають терміново розглянути питання про виключення гуртожитків із вартості статутних фондів товариств, де державі належить 100 відсотків акцій, та ініціювати загальні збори акціонерів для виключення гуртожитків із статутних фондів господарських товариств, де державі належить більше 25 відсотків акцій.

Нині в Україні існує 883 “проблемні” гуртожитки. У їх числі і гуртожитки ВАТ “Рівнельон”, де нині проживає 2400 мешканців. Валентина Семенюк закликає всіх мешканців таких гуртожитків не бути байдужими і відстоювати свої права: “Запам‘ятайте - вас ніхто не має права позбавляти житла. Тільки у байдужих людей нічого не виходить, а якщо люди зуміють об‘єднатися і готові відстоювати свої права, то свого вони завжди досягнуть”.

У числі делегатів установчих зборів були також 12 делегатів від Рівного - представники “проблемних” гуртожитків ВАТ “Рівнельон” (по вул. Льонокомбінатівська, 15 та Фабрична, 16), ВАТ “Рівненський комбінат будматеріалів” (по вул. П. Могили, 25) та гуртожитку ЗАТ “Житлобуд-6” (по вул. Відінська, 10).

Довідка “РР”

Віктор МАТВІЄНКО, начальник Рівненського регіонального відділення Фонду державного майна України:

- Загалом до реєстру державного майна (після завершення масової приватизації державних підприємств та перетворення їх у господарські товариства, на балансах яких залишився державний житловий фонд) було внесено 919 об’єктів Рівненської області. 101 із них - гуртожитки. Регіональне відділення постійно звертається до міських, сільських та селищних рад з пропозиціями прийняти в комунальну власність державне майно. Так, до комунальної власності територіальним громадам передано уже 438 об’єктів державного житлового фонду. Проте у ряді районів і міст зрушити справу по передачі житла в комунальну власність належним чином не вдається. Зокрема, місцевими радами Володимирицького, Зарічненського, Сарненського районів та у містах Рівне, Дубровиця і Сарни прийнято менше четвертої частини об’єктів, що підлягають передачі.

13.09.2007Юлія САВУЛЯК



Рівне-Ракурс №10 від 13.09.2007p. 
На головну сторінку