№311 від 27.09.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Добрий день, “Рівне-Ракурс”! Моя донька нещодавно поїхала здобувати диплом магістра до Центральноєвропейського університету (Будапешт). Крім інших документів, довелося оформляти громіздку медичну довідку, де треба було вказати всю карту щеплень. Ось тоді виявилося, що в неї нема щеплення від краснухи, яке треба було зробити кілька разів. Скажіть, колись, ще за Союзу, таке щеплення було не обов’язковим чи тоді вводилася комбінована вакцина? Адже для дівчаток щеплення від краснухи є дуже важливим. Здається, торік, наприкінці зими, багато хворіло на краснуху саме молоді й тому кажуть, що скоро мають проводитися додаткові щеплення проти кору та краснухи, так?
На питання нашої читачки ми попросили відповісти Анатолія РЄЗНІКОВА, к.м.н., завідувача епідеміологічного відділу Рівненської обласної санстанції (на фото):
- Згідно з програмою ВООЗ, до 2010 року Україна повинна стати державою, вільною від кору та краснухи. Тому Міністерство охорони здоров’я запланувало провести додаткові щеплення проти цих хвороб особам, віком від 16 до 29 років, незалежно від щеплювального анамнезу. Адже спалахи інфекції спостерігалися в навчальних закладах, де скупчувалося найбільше молоді. Хворіли і підлітки, і невакцинована молодь. До речі, через спалах кору до нас торік приїжджали кілька комісій ВООЗ, бо ми налякали чи не всю Європу... Загалом же щеплення проти кору почали вводити дітям до року з 1967 року. Тепер щеплення проводять комбінованою вакциною - КПК - проти кору, паротиту, краснухи. Далі ревакцинацію цією вакциною проводять у шість років, а у п’ятнадцятирічному віці дівчаток щеплюють від краснухи, а хлопців - від паротиту. Однак з часом, на жаль, імунітет падає. Скажу більше, вірусну природу краснухи встановили ще в 1938 році, проте розпізнали й виділили вірус лише в 1962 році. До того ж часу краснуху просто вважали різновидом кору.
- Який перебіг хвороби, як її розпізнати? І чому бояться захворіти на краснуху саме жінки?
- Людина є єдиним джерелом інфекції, що передається повітряно-крапельним шляхом. При краснусі виникає млявість, нежить, кашель, які нерідко проходять непоміченими, а першими симптомами хвороби є нерясна висипка без певної послідовності її появи. Краснуха небезпечна ускладненнями, що з’являються при важкому перебігу недуги й проявляються ураженням нервової системи - енцефалітом, менінгітом. Тоді у хворого підвищується температура до 40 градусів Цельсія, з’являється сильний головний біль, блювота, навіть втрата свідомості. У таких випадках видужання може затягнутися чи не до трьох місяців.
Особливо краснуха небезпечна для вагітних жінок. Бо в інфікованої вагітної дитинка може народитися з аномаліями розвитку, які називаються “класичний синдром уродженої краснухи”. А це проявляється катарактою, глухотою, вадами серця. Саме для запобігання уродженої краснухи щеплюють дівчаток у підлітковому віці.
- Гаразд, треба вакцинуватися. То коли почнеться щеплювальна кампанія і чи не забракне для неї, приміром, фахівців, щоб укластися в терміни?
- Імунізація дорослого населення розпочнеться навесні, хоча підготовка ведеться уже. Вакцину проти кору та краснухи індійського виробництва закупив для України Дитячий фонд ООН, який ручається за її якість. На початку наступного року вакцину розвезуть по областях. Щеплення робитимуть у дитячих поліклініках, ФАПах області. Нині створюються мобільні щеплювальні бригади, до складу яких входитиме лікар, медсестра та реєстратор. Варто знати, що щеплення вдома заборонені.
- Цікаво, як буде з відмовниками - тими, хто не робить жодних щеплень?
- Справді, це проблема. Останнім часом активізувалися сили, які протистоять вакцинаціям. Невідомо, хто їх фінансує і звідкіля ці середньовічні ідеї та погляди... От у Дубровицькому районі існують релігійні секти за принципом “Бог дав - Бог взяв”, що категорично відмовляються щеплюватися. Однак світ ще не вигадав нічого кращого, крім щеплень, для запобігання епідемій. Понад те, коли до нас приїздять канадці чи американці з дітьми і надходить час робити щеплення, вони йдуть у будь-яку поліклініку. Самі, без всяких агітацій, і роблять щеплення. Бо вони цивілізовані люди, які цінують власне здоров’я.
Уторік захворюваності на краснуху зареєстровано 15.106 випадків, з яких: 81.158 дітей, 6.954 - дорослих. Найбільше хворих було у Києві, Криму, Харківській та Рівненській областях.
У 2006 році в Україні зареєстрували 42.724 випадки захворюваності на кір, як серед дітей, так і серед дорослих. Найбільше хворіло в Криму, Рівненській, Харківській, Херсонських областях та в Києві.
27.09.2007 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 27.09.2007p. На головну сторінку |