№213 від 10.11.2005p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Реалії життя
Якось, ідучи вулицею, почула, як мама гукала свою доньку: «Аманда, йди додому! Вже пізно!». Незвичне, як для нас, українців, ім'я одразу привернуло мою увагу і змусило замислитися: чи багато людей називають сьогодні своїх дітей іменами героїв «мильних опер» і улюблених футболістів, та чи передбачена для реєстрації «незвичного» імені якась особлива процедура? Про це ведемо розмову з начальником відділу реєстрації актів цивільного стану Рівненського міського управління юстиції Тетяною КІЧАТОЮ.
- Які ж імена найпопулярніші сьогодні при реєстрації народження дитини, Тетяно Іванівно?
- Батьки й надалі спираються на традицію, а ще - на релігійні свята, в які народжуються діти. Тому через декілька років ви зустрінете тих же Софійок, Анастасій, Альбін, Ельвір, Оксан, Даринок, Маринок, Вікторій, Олександр, Христинок, Максимів, Владиславів, Микит, Данилків, Дмитриків, Романів. От Біблійні імена (наприклад, Рувим) трапляються рідше, - ними називають дітей переважно віруючі.
- А які незвичайні імена реєструвались у Рівненському РАЦСі?
- Уже декілька разів зустрічалися такі імена, як Донат, Жан, Даніель, Ніколь, Кіара, Акілина, Серафим, Серафима, Аманда, Арсен, Дан, Тимур, Алан, Матіас, Орест, Елін, Євангеліна, Оріана, Юстина, Милана, Мелісса, Даніела, Аріна, Карина, Каміла, Злата, Кароліна.
- А що потрібно для того, щоб назвати свою дитину якось незвично як для нас, українців?
- При особливому імені обов'язковою є письмова згода обох батьків. Якщо ж у батьків різні прізвища, то вони обов'я-зково повинні проводити реєстрацію імені дитини обоє і, відповідно, надати на це письмову згоду. Якщо згода когось із батьків не була врахована при реєстрації народження дитини, то заяви батьків про зміну або виправлення імені фіксуються в актовому записі про її народження у зв'язку з тим, що при реєстрації народження дитині присвоєно прізвище або ім'я без урахування побажань обох або одного з батьків. Такі документи приймаються у відділі РАЦСу до одного року з дня народження дитини. До речі, у 2005 році подібних заяв ще не було.
- Чи трапляються суперечки між батьками дитини, які не можуть дійти згоди щодо імені малюка?
- Щоб народження дитини було підтверджено юридично, обов'язкова державна реєстрація цього факту. Відповідно до п.2.3. Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, цитую: «Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов'язані подати невідкладно, але не пізніше 1 місяця з дня народження дитини, а заклади охорони здоров'я, при народженні мертвої дитини, не пізніше трьох діб.
Невиконання цього обов'язку є підставою для покладання на батьків дитини та керівництво закладів охорони здоров'я відповідальності, згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення».
- А яким чином можна змінити собі ім'я чи прізвище?
- Варто зазначити, що, відповідно до Сімейного кодексу України, власне ім'я особи складається з трьох частин - прізвища, імені та по батькові. І зміна хоч однієї з цих складових і є зміною імені людини. У відділі РАЦСу проводиться п'ять видів реєстрації (зміни імен): при одруженні, при розірванні шлюбу, в результаті визнання батьківства (батьки вирішують, чиє прізвище візьме дитина), зміні імені особи та при народженні дитини.
Для того, щоб змінити ім'я дитині, яка не досягла 16 років, треба документально підтвердити, що фактично вона носить ім'я, відмінне від зазначеного в актовому записі про народження. Цьогоріч таких випадків було два. А повнолітня дитина має право, звісно, за згодою батьків, або одного з них, з ким вона проживає, чи піклувальника змінити ім'я - таких інцидентів у 2005 році було вісім.
- Якщо ж у людини виникає бажання змінити ім'я по батькові?..
- Відповідно до Сімейного кодексу України, який вступив у дію з 1 січня 2004 року, зміна по батькові у складовій імені можлива лише у разі, якщо батько змінює ім'я, або при усиновленні.
- А як щодо статистики? Чи багато людей приходять змінювати імена?
- Протягом 2004 року у нашому відділі було змінене 51 ім'я. 2005 рік ще не закінчився, а вже зареєстровано 107 таких випадків.
Найчастіше змінюють імена на подібні, наприклад, Олена на Єлена, Альона, та на подвійні, як от Оксану на Оксану-Ксенію і т.п.
- І наостанок. Тетяно Іванівно, скажіть, чиє прізвище при реєстрації шлюбу частіше бере дружина, чоловік?
- Згідно із Сімейним кодексом, кожен член подружжя має право взяти прізвище другої половинки. Сьогодні переважає традиція - близько 90 відсотків жінок, що виходять заміж, беруть собі прізвище чоловіка. Втім, можливі й подвійні прізвища.
10.11.2005 | Олена РУДИК |
Рівне-Ракурс №10 від 10.11.2005p. На головну сторінку |