№318 від 15.11.2007p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
...Галина перед дверима операційної непомітно хреститься й тихенько читає молитву. Бригада медиків готова до операції. Галина наче байдуже й відсторонено за всім спостерігає, бо знає, що в неї пухлина. Наркоз, розтин, зразок тканини відправляють у патологоморфологічний відділ. Висновок патолога дасть відповідь: злоякісна чи доброякісна пухлина в цієї жінки. Галині неймовірно пощастило - у неї діагностували доброякісну пухлину молочної залози.
Григорій МАКСИМ’ЯК (на фото) - головний лікар Рівненського обласного онкодиспансеру констатує, що в нашій області на диспансерному обліку знаходиться більше 2115 хворих та понад 30 тисяч осіб, що належать до груп підвищеного ризику захворювання на рак молочної залози, які також стоять на диспансерному обліку. Цьогоріч лікарями виявлено та обліковано 162 таких хворих, з них майже 54 відсотки виявлено при профілактичних оглядах. Рак - справді хвороба важка та небезпечна. Проте нині існує чимало і методів його лікування, і фармацевтичних препаратів для цього. “Досвід наших лікарів показує, що рак молочної залози на ранніх стадіях лікується досить успішно. Саме ранній діагностиці раку ми приділяємо посилену увагу, бо це - найефективніший шлях до порятунку хворих. Понад те, відомо, що лікування на першій-другій стадіях обходиться значно дешевше - і для лікарні, і для пацієнта. Та навіть на третій та четвертій стадіях хвороби зростає кількість пацієнток, яких ми успішно прооперували й пролікували”, - каже головний лікар. Виживання після маестоктомії - видалення молочної залози - складає 52,4 відсотка. Звісно, краще б було, як у цивілізованій Європі, - хоча б відсотків вісімдесят. У нас прооперовані жінки живуть п’ять і більше років. Тим часом, якщо в попередні роки боролися, аби пацієнтка після операції вижила, то нині лікарі велику увагу приділяють реабілітації та профілактиці хвороби. З метою психологічної реабілітації з оперованих хворих при диспансері створена обласна волонтерська організація “Тополя”. В області діє всього п’ять пересувних мамографів. В ідеалі в кожній райлікарні повинен бути такий апарат для обстеження молочної залози. Так само варто відновити загальну диспансеризацію населення, резюмує Григорій Максим’як.
Нема невиліковної хвороби,
є невиліковна людина...
На Рівненщині рак молочної залози, на жаль, прогресує, зрісши у 4,5 раза за останні роки. Хоча область не є індустріальною. Фахівці стверджують, що на Сході України цієї біди значно більше. Адже на поширення онкохвороб впливає низький імунітет, забруднення навколишнього середовища, режим та умови праці, ускладнення після травм, інфекційних хвороб, а також те, що ми їмо. Утім, показник смертності від раку такий же, як показник летальності внаслідок інфарктів та цирозу печінки. Але в людей страх перед словом “рак” значно переважає. І саме не лякатися діагнозу, а розпізнати та виявити хворобу якнайраніше - ось що повинна вміти кожна грамотна людина, наголошує завідувач відділення пухлин молочної залози, голови та шиї онкодиспансеру Петро ЯКИМЧУК (на фото). Адже пухлину у вигляді горбика, грудочки на молочній залозі виявити під час самообстеження неважко. Наприклад, у Франції медики вчать чоловіків обстежувати груди своїх дружин чи подруг. Понад те, у самих чоловіків хоча рідко, але також буває рак грудей. У Рівненському онкодиспансері таких випадків трапляється чотири-п’ять щороку. А ще лікарі закликають проходити, як колись, щорічні профогляди. На думку рівненських онкологів, найгостріша проблема сьогодні - це незрозуміла байдужість громадян до власного здоров’я. Наших людей важко переконати, що регулярне обстеження та профілактичні огляди допоможуть врятувати й подовжити життя.
Онкохвороба молочних залоз - це найрозповсюдженіша форма пухлин, що складає близько 19 відсотків усіх злоякісних новоутворень. Імовірність виникнення раку збільшується пропорційно до прожитих років. Більше чотирьох відсотків хворих складають жінки до 30 років, а найбільша смертність фіксується у віці 40-50 років.
Сорок відсотків жінок звертається за медичною допомогою, коли хвороба перейшла в третю-четверту стадії.
15.11.2007 | Ольга ЯРОШ |
Warning: require_once(/home/rakursrovnoua/public_html): Failed to open stream: No such file or directory in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php on line 10 Fatal error: Uncaught Error: Failed opening required '' (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php80/root/usr/share/pear') in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php:10 Stack trace: #0 /home/rakursrovnoua/public_html/info.php(316): include() #1 {main} thrown in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php on line 10 |