![]() |
№319 від 22.11.2007p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Це найменш емоційна фраза з короткої, трохи плутаної, але щирої промови людини, яка 34 роки живе з діабетом, - голови Рівненської обласної асоціації діабетиків Михайла ЛІТВІЩЕНКА. Розмова про хворобу, яка сягає масштабів епідемії, схожої до СНІДу й туберкульозу, велася в обласному центрі здоров’я на засіданні круглого столу, присвяченого нещодавньому всесвітньому Дню Діабету.
Тиха епідемія
Головний позаштатний ендокринолог Рівненщини Алла ЧЕРНЯК розповіла, що практично половина хворих ходить із прихованою формою цієї підступної недуги, либонь тому, що на початковій стадії діагностувати її буває непросто. Але коли людина постійно хоче пити, їй докучають часті сечовиділення з великою кількістю сечі, почуває себе втомленою та голодною, досить просто здати кров на аналіз у будь-якій поліклініці. Такий аналіз і покаже вміст цукру в крові. Існують два різновиди цукрового діабету: 1-го і 2-го типу. Перший тип діагностується у дітей та дорослих, старших 30 років. Другий тип виявляється переважно у людей зрілого та похилого віку і є результатом повільного прогресуючого зниження функцій клітин підшлункової залози, а також зниження здатності організму сприймати інсулін (так звана інсулінозалежність). Підвищення рівня цукру в крові без належного лікування спричиняє ускладнення, що призводить до інвалідизації та смерті. І ще одне: вісімдесят відсотків хворих на діабет мають надмірну вагу, а то й ожиріння.
Дитяче ожиріння = діабет
За словами Людмили МІНІЧ - дитячого ендокринолога обласного ендокринологічного диспансеру, причини появи дитячого діабету - це переважно погана генетична спадковість. Перебіг хвороби в дітей вельми важкий і відрізняється від дорослих. Нерідко дітки потрапляють до реанімації, де при обстеженні й виявляють завищений вміст цукру в крові. У цьому році на діабет в краї захворіло сімнадцятеро дітей. Більше ніж у попередні роки стає діабетиків 5-6-річного віку і навіть до року. Понад те, саме дитячий діабет робить людей інсулінозалежними.
В Україні налічується близько 1 мільйона хворих на діабет. Насправді ж ця цифра може бути вдвічі більшою, оскільки багато пацієнтів на ранніх стадіях хвороби навіть не підозрюють про неї.
Раціон діабетика
Вуглеводи є основним джерелом енергозабезпечення хворого
У середньому в добовому раціоні має бути 350 г вуглеводів. Така кількість міститься у 250 г хліба, 200-300 г картоплі, 60 г крупи, 0, 5 г молочних продуктів. Майже третина добової потреби у вуглеводах повинна забезпечуватися овочами і фруктами, особливо в літньо-осінній період, оскільки вони є основними джерелами мікроелементів, вітамінів, грубої клітковини, пектинів.
22.11.2007 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №319 від 22.11.2007p. На головну сторінку |